Dominikáni otevřeli ve svém klášteře nové knihkupectví

Praha 1. března (ČTK) – V areálu kláštera sv. Jiljí na Starém Městě byl ve čtvrtek 1. března slavnostně zahájen provoz Knihkupectví Oliva zaměřeného na duchovní a filozofickou literaturu. Architektem komorního prostoru je Josef Pleskot, který se podílí na rekonstrukci celého dominikánského kláštera.

Klášter pochází z první poloviny 17. století, přesto Pleskot přišel s netradičními úložnými prostory pro knihy. Svými organickými tvary zaplňují celý komorní prostor knihkupectví, ale zůstávají přehlednými. "Inspiraci jsme hledali v kaolínových jeskyních, které jsou omílány a tvarovány vodou. Řídili jsme se tím, aby řešení bylo nápadité, skromné a účelné," popsal Pleskot interiér.
Knihkupectví Oliva - foto Tomáš Souček
"Další etapou bude obnova celého kláštera u sv. Jiljí, který se postupně otevře veřejnosti a nabídne inspirativní místo setkání, dialogu a ticha přímo v centru Prahy,"
říká Benedikt Mohelník, provinciál České dominikánské provincie. Obnova by měla začít příští rok, podle Mohelníka již stavba má potřebné závazné stanovisko pražských památkářů.

V areálu kláštera od loňska funguje prostor Dominikánská 8, který chce být místem setkávání církve a občanské společnosti, odborné veřejnosti i současné kultury. Přístupné části tvoří především zrekonstruovaný barokní refektář, kde se několikrát do měsíce konají koncerty, přednášky a vzdělávací pořady.

Dominikáni jsou po františkánech druhý žebravý řád založený v roce 1216 sv. Dominikem. Kladou velký důraz na vzdělání a podporu duchovního života. Evropské myšlení rozhodujícím způsobem spoluvytvářeli členové řádu jako Albert Veliký, Tomáš Akvinský či Mistr Eckhart. Do Čech byli dominikáni uvedeni za Přemysla Otakara I. kolem roku 1232.

V současné době jsou mužské dominikánské kláštery v Praze, Olomouci, Plzni, Znojmě, Uherském Brodě a Jablonném v Podještědí. V Praze dnes působí devět bratrů dominikánů. Klášter v těsném sousedství kostela sv. Jiljí byl řádu vrácen v roce 1990 – jako mnoho podobných církevních objektů ve velmi špatném stavu. Dominikáni zatím provedli nejnutnější opravy, zrestaurován byl barokní refektář či historická knihovna.

Související články:

Josef Pleskot navrhl nové Knihkupectví Oliva – předzvěst obnovy kláštera u Sv. Jiljí

1.3.2012

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*