Domov sociálních služeb v Liblíně na Rokycansku začne stavět nový pavilon

Liblín (Rokycansko) 7. května (ČTK) – Moderní dvoupodlažní objekt pro 34 mentálně postižených klientů začne v nejbližších týdnech stavět Plzeňský kraj u Domova sociálních služeb (DSS) v Liblíně na Plzeňsku. Nový pavilon by měl vyjít až na 50 milionů korun.

Na zámku Liblín se má místo truhlářské dílny začít stavět nový pavilon. Zdroj: vejprnice.eu


Stavba, jež vznikne na místě bývalých skladů a vepřína, skončí do roka. Původně měla stát v nedalekých Kozojedech v bývalém zemědělském objektu, což ale krajští radní odmítli jako nedůstojné pro klienty, řekl ČTK náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD).

Díky nové stavbě se budou moci zbourat nevyhovující finské domky z roku 1960, které jsou v havarijním stavu a neodpovídají hygienickým ani bezpečnostním standardům sociálních služeb. Památkáři, na jejichž požadavky kraj přistoupil, už vydali ke stavbě souhlas. Domov totiž sídlí v zámečku, jenž patřil naposledy Emilu Kučerovi, spolumajiteli čokoládoven Orion. Jeho dědicové dostali historickou budovu zpět a přenechali ji státu.

„Spěje to k územnímu rozhodnutí. Připravujeme to tak, abychom měli stavební povolení co nejdříve. Potřebujeme zlepšit životní podmínky lidí, kteří tam bydlí ve finských domcích, aby žili v důstojných podmínkách. Vždyť je to ostuda,“ dodal Grüner. Kraj bude hradit veškeré náklady stavby, peníze už vyčlenil. Předpokládá, že vysoutěží cenu výrazně nižší. Díky elektronické aukci se mohou přihlásit všechny firmy z Česka.
Veřejná prezentace nového pavilonu. Zdroj: plzeňský kraj
„Novým pavilonem navýšíme kapacitu o deset lůžek, protože finské domky jich mají 25. Deset lůžek navíc chceme využít pro klienty, kteří jsou v zámku, kde jsou pokoje, které nevyhovují standardům sociálních služeb,“ řekl ředitel domova Petr Kounovský. Pavilon propojí se zámkem podzemní chodba. V přízemí vzniknou dílny, cvičná kuchyňka, kreslírna, relaxační místnost a muzikoterapie.

Podle hejtmanova náměstka je financování sociálních lůžek stále větším problémem. „Platby od státu se snižují, kraj musí peníze dorovnávat. Letos jsme dostali o 25 milionů Kč méně a to se musí přece někde odrazit,“ řekl. Ze 147 současných klientů DSS je jen necelá třetina schopna hradit si plně pobyt a na zbývající se doplácí.

Původně měl objekt vzniknout v Kozojedech, kde minulé vedení kraje koupilo budovu zemědělského družstva za 4,5 milionu Kč. Přestavba stála 20 milionů Kč a vyžádala by si ještě dvojnásobek. Noví radní ale stavbu zastavili. Hejtmanství nabízí budovu kulturním organizacím kraje i obci.

Stavbu nového pavilonu, která vyvolala odpor některých místních obyvatel kvůli údajnému narušení historického rázu i neúměrným nákladům, podpořilo liblínské zastupitelstvo.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*