Domov sv. Josefa v Žirči opraví za 40 milionů další část areálu

Jde o bývalé sídlo jezuitů.

Žireč (Trutnovsko) 25. srpna (ČTK) – Domov svatého Josefa v Žirči na Trutnovsku, který nabízí pomoc nevyléčitelně nemocným roztroušenou sklerózou, opraví do konce roku 2010 další část bývalého sídla jezuitů. Oblastní charita z Červeného Kostelce na Náchodsku získala na rekonstrukci přes 40 milionů z takzvaných norských fondů. ČTK to dnes řekl Dominik Melichar z červenokostelecké charity.

  

Opravy čekají část bývalého pivovaru, ve kterém by mělo vzniknout zázemí pro pracovníky domova, rekonstrukce čeká také kostel svaté Anny a některé vzácné objekty v bývalé klášterní zahradě, například secesní altán. „V dalších etapě, na kterou bude potřeba zhruba podobně vysoká částka, plánujeme dokončit opravu budovy bývalého pivovaru, kde by mělo vzniknout 15 lůžek pro nemocné a další zázemí,“ řekl Melichar.

  

Domov svatého Josefa funguje v Žirči od roku 2001, kdy jej zřídila Diecézní charita Hradec Králové jako středisko Hospice Anežky České z Červeného Kostelce na Náchodsku. Celkem nabízí 42 lůžek a je jediným tuzemským specializovaným zařízením pro pacienty s touto nemocí. Středisko pro nemocné roztroušenou mozkomíšní sklerózou poskytuje klientům kromě stravy a ubytování také speciální zdravotní péči, například rehabilitaci a ergoterapii. Cílem těchto aktivit má být pomoc při návratu pacienta do rodinného prostředí. Středisko nabízí také poradenství rodinám pacientů a půjčovnu speciálních pomůcek.

  

sja sap

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*