Domy Adolfa Loose

KDY: 
přednáška – 16. března 2019, od 19:00 hod
výstava – od 16.3. do 16.6. 2019
KDE: Winternitzova vila, Na Cihlářce 10, 150 0 Praha 5

Přednáška prof. Yoshio Sakurai v rámci výstavy „Adolf Loos Modely“, kterou připravil spolu se svými žáky z Tokijské university Toyo.

Yoshio Sakurai popíše své poznatky a zkušenosti z cest po stavbách Adolfa Loose. Všechny domy osobně navštívil, přeměřil, vyfotografoval a spolu se svými studenty vytvořil dokonalé modely v měřítku 1:50. K jakým závěrům došel při svém výzkumu a bádání prozradí v této přednášce ve Winternitzově vile. Všechny své poznatky také publikoval v uznávaném japonském architektonickém časopise A+U.
Výstava těchto modelů bude probíhat od 16.3. do 16.6. 2019 ve Winternitzově vile.

Učení se tvorbou modelů Adolfa Loose

Loosův vnitřní prostor je z plánů často těžko čitelný. Důvodem je jeho trojrozměrné řešení. To je take důvod, proč jsme vytvořili modely, které přesně popisují realitu kompozice a ukazují rozměr funkčního prostoru a vztah mezi prostory navzájem. Přednáška popisuje proces čtení prostorové kompozice Loosových domů z modelů a vysvětluje obtížnost jejich modelování. Budou prezentovány všechny fotografie modelů postavených laboratoří Sakurai a některé snímky modelů 3D CG, které byly užitečné při přípravě modelů a pochopení kompozice prostoru. Budou také prezentovány skutečné fotografie vnitřního prostoru Loosových domů.
Yoshio Sakurai

Přednáška probíhá v japonštině se simultánním tlumočením do češtiny.

17. dubna 2019, od 19:00 hod
Loos versus Corbusier
Přednáška – Dva velikáni moderní architektury, jejichž chápání prostoru je zcela odlišné. Seznamte se s principy tvorby dvou géniů, kteří zásadně ovlivnili architekturu 20. století. Další ze série speciálních přednášek z dějin umění a architektury v podání PhDr. Elišky Zlatohlávkové Ph.D.

podle podkladů pořadatele

Pražská vila od Adolfa Loose ukazuje modely jeho staveb
(ČTK) – Modely 13 staveb architekta Adolfa Loose si mohou od 14. března 2019 prohlédnout návštěvníci jedné z nich, pražské Winternitzovy vily. Modely domů v měřítku 1:50 připravili studenti Tokijské univerzity a v Praze budou vystaveny do 16. června. Winternitzova vila na Smíchově je vedle Müllerovy vily ve Střešovicích méně známou Loosovou stavbou v hlavním městě.

Do vystavených propracovaných modelů 13 staveb je možné díky odstranitelné boční stěně nahlédnout a vidět Loosův raumplan, tedy způsob členění prostoru včetně vnitřního zařízení. Kromě modelů dvou zmíněných pražských vil návštěvníci uvidí pařížský dům Tristana Tzary, vídeňské vily Steiner, Rufer a Moller, slavný obchodní dům Goldman & Salatsch či nerealizovaný projekt – dům pro Josephinu Bakerovou.

Japonský pedagog Jošio Sakurai všechny Loosovy stavby navštívil a věnuje se tomuto slavnému architektovi celá léta. „V 90. letech jsem se začal Loosovi věnovat více, zaujal mne především jeho specifický přístup k prostoru a estetice. O stavbě modelů jeho projektů jsem začal uvažovat po návštěvě Müllerovy vily, kde na mě hluboce zapůsobil její magický prostor. Chtěl jsem pochopit, jak Loos při navrhování svých domů uvažoval, a stavba trojrozměrného modelu se pro to ukázala být klíčová,“ uvedl.

Samotný Loos často naopak hledal při své práci inspiraci v japonské kultuře. Její vliv je patrný například v letní jídelně Müllerovy vily, která je inspirována japonskými dřevoryty, nebo v Plzni v bytě Lea Brummela, kde se nachází obdélníkový rastr roštu, evokující japonskou architekturu.

Smíchovská vila, kde dnes výstava modelů začala, nese jméno advokáta Josefa Winternitze, který ji nechal postavit pro svoji rodinu v roce 1932. Za architekty si zvolil Adolfa Loose a Karla Lhotu. Rodina vilu obývala jen do roku 1941, kdy byla donucena pod tlakem rasové perzekuce vilu převést na Vystěhovalecký fond. Od tohoto fondu koupila objekt obec pražská, která ve vile zřídila mateřskou školku. Ta zde nepřetržitě sídlila až do roku 1997.

Celá rodina byla roku 1943 transportována do Terezína a později do koncentračního tábora Osvětim. Vrátila se pouze manželka původního majitele Jenny Winternitzová a dcera Suzana, které však již vilu nikdy nespatřily. Potomci, kteří ji dnes provozují, se o vile dozvěděli až v roce 1991 při přípravě restitucí.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*