Dostálová: V Praze je hlavně potřeba odblokovat stavební uzávěry

V Praze je především potřeba odblokovat stavební uzávěry, aby se mohlo začít stavět. Pokud k tomu nedojde, tak ani seberychlejší stavební řízení ke zlepšení situace nepomůže. V televizi Prima to uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Stavební řízení v hlavním městě někdy trvá i 14 let.

„Praha nemá udělanou aktualizaci územního plánu, má stavební uzávěry. Dokud se neodstraní stavební uzávěry, tak žádná ‚fikce souhlasu“, ani seberychlejší stavební řízení nepomůže. Musí se odblokovat územní plánování, aby se dalo stavět,
“ uvedla Dostálová.

Už letos na podzim plánuje MMR dílčí úpravy stavebního zákona. Jde zejména právě o „fikci souhlasu závazného stanoviska“. Úředníci by měli mít při stavebním řízení na vyjádření lhůtu 30 a při složitějších případech 60 dní. Pokud by se do té doby nevyjádřili, znamenalo by to automatický souhlas.

„Digitalizace je základ. Musí to být tak, že stavebník přijde s dokumentací, dá jí na úřad a obíhá ta dokumentace, nikoli ten stavebník, aby si sháněl ta dílčí razítka,“ uvedla Dostálová. Má proto vzniknout nový Portál stavebníka, který bude propojen s katastrem nemovitostí. Dalším krokem bude vznik mapového Geo-portálu, vláda by podle ní návrh mohla schválit v lednu.

Také podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je potřeba na úrovni obcí zefektivnit a podpořit rozvoj územního plánování. „Tady jsou stavební uzávěry. Jednotlivé obce nemají koncept,“ uvedl. Doufá také, že novým vedením radnic se tento problém podaří vyřešit.

Ve vyřizování stavebního povolení kleslo Česko meziročně ze 127. místa na 156. příčku mezi 190 porovnávanými zeměmi. Vyplývá to z každoroční zprávy Doing Business, kterou zveřejnila Světová banka (SB). Kromě délky vyřizování v ní hodnotí i jiná kritéria, jako například transparentnost nebo složitost celého procesu. Nejlépe v hodnocení vyšel Hongkong, nejhůře Eritrea, Libye, Somálsko a Sýrie. V Česku je na získání potřebných razítek potřeba 246 dní, zhruba čtyřikrát více než v Hongkongu. Nejrychlejší je v povolování Dánsko se 64 potřebnými dny.

Nový stavební zákon má nabýt účinnosti na jaře 2023, počítá s tím harmonogram ministerstva pro místní rozvoj (MMR), které za přípravu zákona zodpovídá. Nový zákon má výrazně zkrátit dobu povolování. Ambicí MMR je jeden úřad, jedno razítko, jedno povolení.

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Dnes dostal můj klient Územně plánovací informaci z úřadu územního plánování. Byla fakt rychlá, ani ne 3 měsíce. Měla 9 stran a žádnou grafickou přílohu. Takže absolutně nelze identifikovat, která pasáž ÚPI se týká kterého pozemku.
    Čas zpracování tohoto |vědeckého| elaborátu, který má nulovou vypovídací hodnotu,odhaduji na 4-8 hodin. To je ztracený čas, který by mohl kvalifikovaný úředník využít na něco užitečného. Třeba poskytnutí služby stavebníkům a developerům – zajištění stanovisek orgánů státní správy.
    Ale to se po nich ministerstvo nechce. Raději je nechá zpracovávat ÚPI a závazná stanoviska s PÚR, ZÚR a územních plánů, jejíchž závazná čast si moc nezadá s rozsahem bible. Není ve zjednodušení a návratu srozumitelnosti územního plánování cesta ke zrychlení povolovacích procesů staveb?

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    Proč tak silné argumenty, vytažené z nejvyššího patra ? 14 let je exotický extrém, možná jediný za 10 let. Obvyklé časy jsou 1 až 3 roky. Tady se vůbec moc ve všem přehání a to by nová ministryně měla zrušit a být věcná. Jde o několik dotčených orgánů státní správy, kde se má udělat opravdový pořádek. Řad odborníků ví, kde to je, jen paní Dostálová se na nějaké trestné výpravy necítí, tak jen kolem sebe bije s čísly, ovšem zcela bez efektu s bez smyslu. Dokazuje svoji bezmoc vůči desetitisécům byrokratů, přetížených a jinde absolutně zbytečných. Za vše ovšem může parlament, či některé žáby na pramenech logiky a normálnosti, kteří trvale pašují blbosti do zákonů a jejich vyhlášek. Paní Dostálová by měla víc hledět mezi odborníky z ČKAIT, kteří v tom žijí a ví, kde ty žáby sedí. A také jak na ně.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*