Dostavba ostravského Domu umění by mohla začít v roce 2013

Ostrava 24. května (ČTK) – Vzhled dostavby ostravského Domu umění je znám. Vítězný návrh architekta Josefa Pleskota by se mohl začít realizovat v roce 2013. Přijde na 500 milionů korun. Stavbu by měl financovat krajský úřad a Evropská unie. ČTK to řekl ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) Jiří Jůza.
V pondělí 30. května 2011 v 17.00 hodin se v ostravském Domě umění uskuteční prezentace projektu na přístavbu Domu umění spojená s veřejnou diskuzí.

"Přístavba stávajícího Domu umění je nevyhnutelnou záležitostí. Dům umění, architektonický skvost z roku 1926, již nesplňuje všechny potřeby galerie pro 21. století. Výstavní prostory jsou nedostačující stejně jako veškeré další zázemí pro činnost instituce i pro návštěvníky," řekl Jůza.

Dodal, že vítězný Pleskotův návrh splňuje především finanční limity. "Navíc to bude stavba otevřená návštěvníkovi, která umožní rozvoj naší instituce na dalších 100 let," uvedl ředitel s tím, že stavět by se mohlo už v druhé polovině roku 2013. "Finanční zdroje v tuto chvíli ještě řešíme. Půjde ale o peníze našeho zřizovatele, což je kraj, a o zdroje z Evropské unie," vysvětlil.

Nový Dům umění by měl vyřešit několik současných klíčových problémů. Prostory pro stálé expozice ze sbírek GVUO, které nyní prakticky neexistují, získají místo o rozloze 1850 metrů čtverečních. Výstavní sály pro krátkodobé expozice nabídnou 1150 metrů čtverečních. Vznikne i nová vstupní zóna s informačními panely a obrazovkami. Podle projektu poskytne i prostor pro infocentrum, zázemí pro návštěvníky, prodejnu suvenýrů a kavárnu.

"Nový Dům umění se stane moderním muzeem umění, polyfunkční institucí a kulturním centrem pro 21. století, které zajistí uživatelský komfort, kvalitu expozic a výstav, veřejnou přístupnost a dostatečné zázemí pro přípravu výstav,"
řekla mluvčí galerie Jana Šrubařová.

Veřejnost se podle ní o projektu a záměrech vedení galerie může dozvědět 30. května. Od 17:00 se v ostravském Domě umění uskuteční prezentace projektu spojená s veřejnou diskusí.

Galerie výtvarného umění v Ostravě byla založena v roce 1952 jako krajská galerie. Sídlí v Domě umění postaveném v roce 1926, objekt patří k významným stavbám ostravské moderní architektury. Galerie má ve svých sbírkách například české umění 19. a 20. století, ale má i kolekci evropského umění, v níž nechybí díla italských autorů či ukázky malby rudolfínského manýrismu.

Doplněno Stavbaweb:
Ve veřejné zakázce o studii nového Domu umění byl vybrán návrh předního českého architekta Josefa Pleskota. Vizualizaci projektu představí Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), Josef Pleskot, architekt, a Naděžda Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

Nový Dům umění by měl vyřešit několik současných klíčových problémů. „Přístavba stávajícího Domu umění je nevyhnutelnou záležitostí. Současné výstavní prostory jsou nedostačující stejně jako veškeré další zázemí pro činnost instituce i pro návštěvníky,“ říká Jiří Jůza, ředitel GVUO. Prostory pro stálé expozice ze sbírek GVUO, které nyní prakticky neexistují, získají prostor o rozloze 1 850 m2. Výstavní sály pro krátkodobé expozice nabídnou 1 150 m2 pro reprezentativní projekty. Počítá se také s dostatečnými prostory pro práci se sbírkami a přípravu výstav (400 m2) a speciálními místnostmi pro vzdělávací aktivity o rozloze 300 m2, jako jsou ateliéry, laboratoře, dětská galerie se zázemím, studijní centrum s otevřenou studijní zónou, kvalitní odbornou knihovnou i studovnou pro veřejnost a multifunkční sálem pro 150 osob.

Po své dostavbě a rekonstrukci tedy GVUO nabídne návštěvníkovi mnohočetnou zkušenost, skládající se ze stálé expozice, dočasných výstav, vzdělávacích aktivit, doprovodných divadelních, filmových a hudebních představení malých žánrů, studijního centra, knihovny, knihkupectví a kavárny. „Galerie tak poskytne návštěvníkům možnost získat interaktivní zkušenost s výtvarným uměním, včetně počítačových animací a interaktivních programů, a to jak ve stálé expozici, tak v učebních prostorách,“ doplňuje Jůza.

Cílem dostavby a rekonstrukce je jednak rehabilitace Domu umění, zajištění efektivní péče i využití sbírek, nabídka příležitosti pro osobnostní rozvoj, a jednak vzdělávání a kvalitní trávení volného času obyvatelů Moravskoslezského kraje. „Hlavní příležitostí v rámci rekonstrukce a dostavby Domu umění pro účely nové podoby Galerie výtvarného umění v Ostravě je stát se po více než osmdesáti letech nejatraktivnějším moderním muzeem umění v České republice, které bylo nově postaveno,“ shrnuje Jůza vizi nové galerie.



zdroj: AP atelier a OstravaBlog.cz




 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*