Druhý život pro letenský byt

Pražská Letná je skloňována jako ideální lokalita pro bydlení. Blízkost parků, občanská vybavenost i dopravní dostupnost láká mladé rodiny, které chtějí žít v centru města. Takoví jsou i investoři, kteří na Kamenické ulici koupili byt v půdní nástavbě. Ta vznikla v 90. letech a nesla spoustu neduhů typických pro toto období.
 
Největším úskalím byla nevyhovující dispozice s několika šikmými stěnami a špatně využitelnou, ale prostornou chodbou. Investoři chtěli její prostor s chladnou a tmavou dlažbou proměnit na přívětivý vstup do bytu. Kvůli šikminám vzniklo v dispozici několik hluchých a špatně dostupných míst. Ačkoliv má byt 88 m2, působil tísnivě. Hlavní ideou proto bylo dispozici otevřít a zvýšit její funkčnost, zvětšit obytný prostor a dát bytu nové a svěží barvy. Při řešení dispozice jsme se zbavili nelogických míst a soustředili se na otevření dispozice. Zbourali jsme příčku mezi obytnou kuchyní a chodbou a zbavili se tak tmavé chodby s nadbytkem dveří. Uprostřed sádrokartonových příček jsme objevili dva ocelové sloupy, které jsme do návrhu zapracovali. Obytný prostor se zvětšil i o dříve dělenou předsíň, dnes je vstupní část oddělena od zbytku bytu pouze atypickou šatní skříní. Dlažbu nahradily parkety, ty navazují na původní, které byly repasovány. Netradičně jsou parkety použity i v kuchyni, díky tomu prostor působí celistvě a útulně. Parkety byly speciálně ošetřeny, aby vydržely i provoz kuchyně.
 
Kuchyně je navržena na míru, do prostoru vstupuje snídaňový pult, který kombinuje precizní zámečnickou konstrukci a zlaté plechové kvádry. Ty se opakují i na dalších částech kuchyně. Zlatá barva je v kuchyni použita v kombinaci s námořní modrou. Kuchyň tvoří výrazný blok, který je součástí obývacího prostoru. Interiérové čistotě pomáhá i to, že zde není použit obklad. Namísto tradiční keramiky jsme zvolili voděodolný nátěr.
 
V obývacím prostoru je atypická růžová modulární sedačka, která se dá složit do čtverce, takže vznikne pohodlné spaní pro hosty. Místnost je připravena na instalaci dataprojektoru pro filmové večery. Obkladové kazety pražského metra se barevně napojují na interiér a sedačku. Od začátku bylo jasné, že v bytě bude hrát roli zeleň, investorka je milovnicí pokojových rostlin, proto jsme pro ně vyhradili netypickou niku v rohu obývací místnosti. Na nový atypický nábytek navazuje kvalitní starší nábytek po prarodičích, který má pro investory emocionální hodnotu.
 
Dalším nezvyklým prvkem bytu jsou dveře do ložnice. Namísto šikmé stěny jsou tu bezzárubňové dveře do tvaru písmene L na celou výšku místnosti. Díky nim je kuchyně co nejdelší a v chodbě nevznikl hluchý roh. Nově byly řešeny i koupelny. Vznikla prostorná toaleta i s pisoárem a vstupem do uzavřené prádelny. Nová koupelna je rozvržena tak, aby v ní bylo co nejvíce prostoru. Zlaté plechové kvádry se opakují na koupelnové skříňce dvojumyvadla.

Autorská zpráva
Foto: Michaela Klementová


Autoři architektonického řešení: Pavel Lejdar, Eva Svobodová
Plocha: 88 m2 + 7 m2 terasa

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*