DSDHA: South Molton Street Building

Módní obchodní dům Bosideng na křižovatce Oxford Street, South Molton Street a Davies Street v LondýněArchitekti: DSDHA
Místo: Londýn, Anglie, UK
Klient: Bosideng UK Ltd
Projekt fasády: Procare
Stavební projekt: Ramboll Whitbybird
Statika: BWB Consulting Limited
TZB: Walker & Walker
Dodavatel: McLaren Group
Plocha: 1227,5 m2
Realizace: 2012
Foto: Archiv DSDHA, Archiv Bosideng, Dennis Gilbert

Budova zvaná podle adresy South Molton je novostavba multifunkčního nárožního objektu na nejrušnější obchodní tepně Londýna. V sousedství je stanice metra Bond Street, která bude napojena na trať nové moderní celoměstské podzemní dráhy, tzv. Crossrail (plánované zahájení 2018), takže oblast bude těžit z přílivu dalších návštěvníků. Výstavba nahradila bývalý pub novým, vysoce kvalitním víceúčelovým objektem s prodejnami, kancelářemi a byty. V šestipodlažní budově je ředitelství a vlajkový obchod značky Bosideng, největšího čínského obchodního řetězce (má více než 4000 prodejen v Číně), který uvádí značku pánského oblečení do mezinárodního povědomí.


Návrh reaguje na jedinečnou polohu budovy v kontextu čtvrti Mayfair a na blízkost historické trasy podzemní řeky Tyburn. Snaží se reflektovat kvality oblasti a reprezentuje moderní udržitelnou architekturu, ztělesňující kvalitní návrh i provedení.


Budova je umístěná v památkové rezervaci, v místě ze všech stran vysoce významném. Má pět samostatných vstupů. DSDHA použila 3D přístup založený na kinetické zkušenosti – vidět budovu z různých úhlů a procházet kolem ní. Objekt je nárožím, koncovou zarážkou na pěší zóně a její tvar ještě vylepšuje status adresy. Fasáda se ladně otáčí kolem zaobleného rohu orientovaného do Oxford Street. U maloobchodu a obytných podlaží je více transparentní a vyvolává dojem pohybu a změn směrem vzhůru. Z Davies Street je vytvořen zřetelný vstup do rezidenčních a komerčních prostor, který vizuálně ukončuje ulici ve směru od Brook Street a Berkeley Square.Fasáda se skládá z jemně různě profilových glazovaných terakotových dlaždic, navržených speciálně pro tento projekt v úzké spolupráci s výrobcem. Inspirací byl odkaz na historický vodní tok řeky Tyburnu (tekoucí podél South Molton Street), zakázková fasáda byla vyvinuta tak, aby vytvořila v kolemjdoucích pocit pohybu a vlnění. Prosklené lišty jsou tvarovány tak, aby zachycovaly stín a odrážely světlo a vytvářely dynamické a neustále se měnící průčelí.
Glazovaná terakota byla vybrána jako doplněk k červené cihle a terakotě budov v Mayfair, zejména ke Grays Antiques na Davies Street a k nárožní budově na křižovatce Oxford Street a South Molton Street s věžičkami a okny s výklenky. Černé detaily a členění má kontextový vztah k použití litiny v Edwardianských stavbách, jako třeba u Claridges na Davies Street.


Terakotové lišty probíhající po celé délce fasádního prosklení odkazují na kamenné sloupky, které lze v místě vidět. Zakrývají zasklení, což stavbě dodává mocný vertikální důraz a vytváří jednotný plášť celého bloku. Při čtení celku budovy se měřítko jeví (záměrně) nejednoznačně a abstraktní charakter architektury brání připsat budově konkrétní velikost. Absence zjevných otvorů nebo oken ve fasádě je záměrná, takže čtete budovu jako jednu formu a ne jako montáž podlahových desek a mix funkcí uvnitř. Měřítko je lidské i městské zároveň.


Objekt vytváří nezapomenutelný místní orientační bod, koncovou zarážku dvou významných ulic, a zklidňuje rušnou křižovatku. Lze ho číst jako dynamickou příď vraženou do cesty hordám nakupujících, kteří mašírují východně a západně po Oxford Street a které orientuje na South Molton Street.

přízemí první patro
druhé patro třetí patro
čtvrté patro páté patro

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*