DTZ: Nájemné za |zelené| kanceláře v ČR kleslo na úroveň běžných

(ČTK) – Nájemné za "zelené" kanceláře v ČR kleslo na úroveň necertifikovaných. Může za to nárůst kancelářských budov s nějakým druhem osvědčení, jež na pražském trhu mají už 12procentní podíl. Vyplývá to z ve středu zveřejněných statistik mezinárodní poradenské společnosti DTZ.


"Zelené budovy se staly nedílnou součástí trhu nemovitostí, muselo proto zákonitě dojít i ke srovnání hladin nominálního nájemného. To se u nových staveb v centru pohybuje nejvýše kolem 20 až 21 eur (515,60 až 541,40 Kč) za čtverečný metr a měsíc, mimo centrum je to pak 16 až 17,5 eura (412,50 až 451,20 Kč)," poznamenala vedoucí oddělení Research & Consulting v DTZ Lenka Šindelářová. To je stejně jako je průměr základního nájemného v těchto lokalitách.

"Zelený" certifikát, mohou získat takové kanceláře, které splňují přísné podmínky, jako například nízká spotřeba energií, rekuperace, šetrné vodní a odpadové hospodářství či nízká emisní stopa.

Nájemci však mohou v energeticky efektivních budovách ušetřit na provozních poplatcích. "Zatímco poplatky za služby v pražských kancelářích dosahují v průměru 100 až 130 korun za metr čtvereční měsíčně, u úsporných budov mohou klesnout i pod 90 korun za čtvereční metr. Tím se v součtu celkových nákladů nájemného a provozních poplatků stávají energeticky efektivní budovy výrazně konkurenceschopnější než konvenční budovy," dodala Šindelářová s tím, že pro nájemce jsou celkové náklady, které mohou být u efektivních budov nižší, rozhodující.

I proto přibližně 89 procent rozestavěných administrativních projektů v Praze buď už má předběžnou certifikaci "zelených" budov nebo se o ni bude ucházet. Díky těmto novým projektům vzroste podíl certifikovaných budov v Praze na 14 procent. Brno i Ostrava však za hlavním městem stále zaostává, podíl energeticky šetrných kanceláří u nich dosahuje čtyř, respektive osmi procent.

"Důležitější než statistická čísla je změna celkového vnímání šetrných budov. Postupně padá jeden mýtus za druhým a i v pražské DTZ už vidíme, že většina nájemců uznává objektivní, tedy provozně-finanční, i subjektivní, tedy pocitové, přednosti zelených a hlavně energeticky efektivních kanceláří," doplnila Šindelářová.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*