DTZ: V Praze bude přibývat kanceláří vzniklých rekonstrukcí

Praha 2. dubna (ČTK) – V příštích letech bude v Praze přibývat kanceláří, které vzniknou rekonstrukcí starších budov. Jejich podíl na kancelářském trhu vzroste. Vyplývá to ze zveřejněné zprávy realitní poradenské společnosti DTZ.

V letech 2001-2011 v Praze vzniklo 1,45 milionu metrů čtverečních kanceláří v novostavbách, zatímco z rekonstrukcí pocházelo jen 340.000 čtverečních metrů administrativních ploch. Nájemci upřednostňují vybavení kanceláří moderními technologiemi jako například klimatizací, firmy většinou chtějí i místa na parkování. Rekonstrukce navíc byly většinou dražší než novostavby. To se má ale pomalu měnit.
Jindřišská 16, foto: Immofinanz Group
"Podle DTZ lze očekávat, že do budoucna podíl rekonstruovaných budov pozvolna poroste. Vedle snižujícího se počtu stavebních parcel budou hrát roli rovněž sofistikovanější technologie, zaručující i ve starších objektech velmi komfortní a ekonomicky racionální provoz," uvedli odborníci.

Na podzim 2012 má Orco zahájit jednu z největších rekonstrukcí. Z bývalého komplexu Elektrických podniků v Praze 7 vznikne kancelářské centrum, které po dokončení nabídne 30.000 metrů čtverečních kanceláří.

Dalším z významnějších rekonstrukcí starší budovy na moderní kanceláře je projekt rakouské firmy S+B Gruppe, která začala již před rokem přestavbu starší budovy v Praze 4. Jiný rakouský developer Immofinanz právě začíná s přestavbou domu v Jindřišské ulici, na jejímž konci má být 6000 metrů čtverečních kancelářských ploch.

V posledním čtvrtletí loňského roku si firmy v Praze pronajaly 85.000 metrů čtverečních moderních kanceláří, což je podle sdružení realitních poradenských firem Prague Research Forum meziroční nárůst o 19 procent. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se pronájmy zvýšily o 65 procent. Celkem bylo v minulém čtvrtletí v hlavním městě 2,8 milionu metrů čtverečních kanceláří. Většina z nich byla v nových budovách.

QUBIX 4

Doplněno Stavbaweb:

Architektem projektu Jindřišská 16, který kromě původní budovy bude zahrnovat i zcela novou část, je architektonická kancelář DaM.

Autorem projektu modernizace bývalé administrativní budovy Průmstavu a ČSOB je architekt Martin Tröthan z renomované vídeňské architektonické kanceláe Ernst Hofmann. Projekt se nově nazývá QUBIX 4.
"Bubenská 1": Orco původně nabízelo bývalé sídlo Elektrických podniků k odprodeji radnici Prahy 7, ve výběrovém řízení na nové sídlo radnice ale neuspělo. Památkově chráněný objekt postavili prvorepublikoví stavbaři v roce 1935. Budova se bude jmenovat Galilei Business Center .

Související články:
Jindřišská 16, Jungmannova ul. – nové kancelářské budovy v Praze 1.3.2012
QUBIX 4 – nová interpretace staré budovy – na Pankráci ožívá stavba ze 70. let 10.6.2011

Bubenská 1 - zdroj obr.: ORCO / Bubenska1.cz

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*