Dubajská věž je už před dokončením nejvyšší volně stojící stavbou

Fotogalerie ke článku (1)

Burdž Dubaj

Burdž Dubaj
Celá fotogalerie (1)

Stavba mrakodrapu Burdž Dubaj v metropoli Spojených arabských emirátů vede ještě před svým dokončením žebříčky nejvyšších staveb světa. Už v červenci se stala vůbec nejvyšší stojící budovou, když předstihla 508metrový tchajwanský mrakodrap Tchaj-pej 101.

Nyní už stříbřitá věž z oceli a skla podle jejích stavitelů měří 555,3 metru a získala tedy prvenství i mezi volně stojícími stavbami. Tady držela od roku 1976 prvenství televizní věž CN Tower v kanadském Torontu měřící 553,3 metru.
"Burdž Dubaj se stane novým světovým rekordem ve stavbě supervysokých budov," řekl Muhammad Alí Alabbár, předseda dubajské firmy Emaar Properties, která za projektem stojí.
Po dostavění koncem roku 2008 by mrakodrap měl mít přes 160 pater a měl by čnít do výšky více než 700 metrů. Přesnou plánovanou výšku společnost Emaar dosud nezveřejnila a ponechala si tak otevřenou možnost dostavět pár dalších pater, kdyby nějaký konkurenční projektant chtěl překonat její výzvu. Stavitelé jsou přesvědčeni, že jejich dubajská věž bude odpovídat mezinárodně stanoveným kritériím a bude uznána za nejvyšší budovu světa.
Burdž Dubaj je stavěna s mezinárodní účastí. Její rozpočet je údajně přes 20 miliard dolarů (408,41 miliardy korun). Na stavbě se podílejí i české výtahy pardubické firmy Pega Hoist. Projekt přitom zahrnuje i několik dalších, nižších přilehlých mrakodrapů usazených mezi točité vodní kanály a mamutí nákupní středisko. Mrakodrap se stane mimo jiné sídlem šestihvězdičkového Armani Hotelu předního italského módního návrháře Giorgia Armaniho, v budově budou rovněž soukromé byty a kanceláře.

Zdroj: ČTK, ko, 15. září 2007

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*