Duchcovská marína

(ČTK) – Na Liptické vyhlídce u Duchcova vznikne první námořní přístav v Česku, samozřejmě fiktivní. Duchcovskou marinu postaví dobrovolníci o víkendu 16. a 17. srpna. ČTK to řekl architekt Martin Kloda z občanského sdružení Moře Klidu, které projekt připravilo.

vizualizace www.moreklidu.cz

Chceme upozornit na to, že obnova krajiny po těžbě hnědého uhlí není dotažená do konce ani příliš koordinovaná. Cílem našich projektů je naznačit další možnosti, jak do tohoto procesu zapojit třeba krajinné architekty nebo umělce,“
uvedl Kloda.

Fiktivní přístav na Liptické vyhlídce, která vznikla na rekultivovaném území, má podle něj evokovat možné vnitrozemní moře, které by mohlo zatopit všechny vytěžené oblasti v Podkrušnohoří. Marina by se měla stát vyhledávaným cílem turistů a oživit tak Duchcov a jeho okolí.
 
Územní rozhodnutí na lehkou dřevěnou stavbu má občanské sdružení na deset let s tím, že pokud marina odolá povětrnostním vlivům, bude možné jej prodloužit. Území patří Severočeským dolům, které stavbu také schválily.
 
Slavnostní otevření Duchcovské mariny se uskuteční na Den architektury 5. října, ale přístupná veřejnosti bude hned od svého vzniku. „Chceme, aby si ji lidé užili ještě po zbytek prázdnin,“ řekl Kloda.
 
Přístav není prvním projektem Moře Klidu. Před dvěma lety sdružení vybudovalo rozhlednu v podobě majáku u Strupčic na Chomutovsku. Vznikla jako dekorace k hranému dokumentu Martina Ryšavého Na vodě pojednávajícímu o proměnách krajiny v Podkrušnohoří. Dílo by se mělo objevit v říjnu na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Maják je vyhledávaným místem výletníků.

Moře klidu
 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*