Dům Casa De Mi Luna na Karlštejně

Casa De Mi Luna se nachází na Karlštejně s výhledem na údolí Berounky a hrad Karlštejn. Dům je navržen pro argentinsko-českou rodinu hledající útočiště od ruchu Prahy. Vnější podoba a vzhled reagují na místní regulaci, neboť dům se nachází v CHKO Český kras, které mimo jiné usiluje o zachování místního stavebního dědictví. Dům tak ladí s nářečím místní lidové architektury; má jednoduchou symetrickou sedlovou střechou, zaoblenou okapní římsu, tradiční pálenou tašku bobrovku, a fasádu z kombinace vápenné omítky a modřínového obkladu. Dům je postaven z prefabrikovaných slaměných panelů, které jsou rychle smontovány na místě. Ty jsou zevnitř omítnuty třícentimetrovou hliněnou omítkou pro akumulaci a regulaci vlhkosti. Poslední vrstvou je zevnitř jemný bílý hliněný štuk. Příčky jsou obloženy borovicovou překližkou.

Interiér je otevřenější a hravější než typický český dům. Dominantou téměř zcela otevřenému přízemí je segmentové schodiště, které se stáčí do prostoru druhého patra. Schodiště vymezuje zóny přízemí a zároveň mezi nimi vytváří jemnou pórovitost. Celý centrální trakt domu je otevřený a umožňuje místu, kde je dům vertikálně propojen, dýchat a koupat se ve světle. Schodiště se tak stává ústředním prvkem, který nejen spojuje dvě úrovně, ale rozděluje přízemí na oddělené, a vzájemně propojené funkční zóny.

Dva protilehlé, symetrické pokoje ve druhém patře mají východní a západní orientaci a mají klenutý strop v důsledku kreativního řešení kleštiny k svázání krokví. Obloukové stropy centrálního prostoru schodiště jsou omítnuty jemnou bílou kaolinovou hliněnou omítkou. Omítka byla nanesena na prefabrikované hliněné desky, které byly upevněny na dřevěné latě. Obloukový strop byl výsledkem potřeby upevnit krokve k sobě límcem. Namísto toho, abychom to dělali u rovných trámů, vyřízli jsme obloukové límce z překližky. Interiéru dominuje dřevo a hlína s jemnými doteky tradiční modré, zelené a terakotové dlažby. Hlavní myšlenkou pro výběr materiálů bylo použít co nejvíce místních a přírodních materiálů.

Krb je obložen zeleným obkladem, evokující akumulační kachlová kamna. Je umístěn strategicky mezi obývacím pokojem a jídelnou, aby se teplo rovnoměrně šířilo po celém domě. Krbová vložka má výměník, který ohřívá vodu, která je následně skladována ve velké nádrži v technické místnosti. Když teplota v domě klesne pod určitou teplotu, teplá voda se rozvádí do zdi, kde je 3 cm silná vrstva hliněné omítky. Hliněná omítka funguje jako vynikající akumulační hmota, která skladuje teplo postupně ho uvolňuje do místností. Hliněná omítka navíc reguluje vlhkost vnitřního prostředí i slaměných panelů.
Tisková zpráva 

Realizace – 2023
Místo – Karlštejn
Plocha – 104 m2
Autoři – Studio Circle Growth / Martin Žižka, Jaroslav Smejkal
Stavební tým – Martin Žižka, Cristian Reta, Jaroslav Smejkal, Štěpán Cibulka
Foto – Fredrik Frendin


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*