Dům pro rodinu s papouškem

Stavba je navržena jako hra různých hmot. Jednoduchý bílý styl domu jsme v interiéru změkčili použitím dekoru dřeva na důležitých a na namáhaných místech. Pro oživení prostoru jsme zvolili investorovu oblíbenou červenou barvu – v kuchyni na barových židličkách a u barového pultu pod oknem.

Dům stojí na pozemku obdélníkového tvaru, jehož podélná osa je orientovaná severovýchodně – jihozápadním směrem. Příčné umístění stavby odcloňuje jihozápadně orientovanou zahradu od rušnější komunikace. Pozemek je mírně svažitý a území kolem je zastavěné.

Dvoupatrový dům je navržen jako tři propojené hmoty. Hlavní prosklené plochy jsou orientované na západ do zahrady. Do ulice jsou navržena menší okna ze zázemí, pokoje pro hosty či kuchyně. Severní strana vytváří soukromí, jak pro samotné obyvatele, tak i pro sousedy.

Vnitřně je dům uspořádán s důrazem na orientaci hlavních pokojů do zahrady. V prvním podlaží se nachází servisní zázemí, denní zóna a pokoj pro hosty. Ve druhém jsou pak soukromé pokoje, ložnice a zázemí. Základní dvoupodlažní hmota má šikmou střechu. Garáž s plochou střechou domu ustupuje.

Tvar domu a jeho kompaktnost, dispozice řešení, orientace a velikost výplní otvorů, použití dřeva na konstrukci domu, použití rekuperační jednotky s nuceným větráním. Tohle všechno jsou faktory, díky kterým je dům z hlediska energetické náročnosti budovy klasifikován jako velmi úsporný.

Dům byl navržen i s ohledem na papouška aru. Myslelo se na vhodné umístění bidla, možnost vynést jej na balkon a taky umožnit papouškovi průlet přes obě patra. Prostě protáhnout si křídla. A protože majitelé domu vstávají dříve než papoušek, bylo navrženo oddělení kuchyně posuvnými dveřmi včetně koutku na snídani, aby jej po ránu nerušili.

Dispozice:
Přístup na pozemek je z jižní strany z parkovacího prostoru před garáží. Ze zádveří se vchází do chodby. Na ni jsou napojeny technická místnost, pokoj hostů, koupelna a samostatné WC. Chodba je zakončena kuchyní a obývacím pokojem s jídelnou. Obývací pokoj je prostorný s několika různými výhledy do zahrady. Z prostoru jídelny je přístup rovnou na schůdky na zahradu – pro bylinky a čerstvá rajčátka.

Nástup na schodiště je z chodby. Ve druhém podlaží se nacházejí tři dětské pokoje, ložnice a zázemí v podobě samostatného WC a koupelny. Všechny místnosti jsou přístupné z centrální chodby.

Přiléhající garáž je z pohledu vchodu a vjezdu uskočená, čímž dává vyniknout samotnému domu. Garáž je od domu oddělena stavebně i provozně.

Autorská zpráva
Foto: Jiří Ernest

Autor: No-A Architekti / Ing. arch. Vladimír Hrivňák, Ivana Neklová (spoluautorka)
Místo: Blansko, Jihomoravský kraj
Projekt: 2017
Realizace: 2018–2020
Dispozice: 4+1
Užitná plocha: 
Dům: 127,9 m2
Garáž: 43 m2
Terasa: 44,18 m2
Balkon: 21,35 m2
Zastavěná plocha domu a garáže: 152,1 m2
Zařazení: rodinný dům; nosná konstrukce domu dřevo, garáže beton; nízkoenergetický
Dodavatel: 3J Building – Jan Kříž

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*