DuPont™ Tyvek® Enercor™ — Jednoduché řešení

Fotogalerie ke článku (4)

DuPont™ Tyvek® Enercor™

DuPont™ Tyvek® Enercor™

DuPont™ Tyvek® Enercor™

DuPont™ Tyvek® Enercor™

DuPont™ Tyvek® Enercor™

DuPont™ Tyvek® Enercor™

DuPont™ Tyvek® Enercor™

DuPont™ Tyvek® Enercor™
Celá fotogalerie (4)

Nevíte, jak nejlépe vyhovět novým náročným stavebním předpisům? Kdyby tak existoval jednoduchý a jasný způsob, jak zaručit vyšší tepelnou efektivitu — snad jedině použít nějaký „zázračný“ výrobek, stvořený přímo pro řešení tohoto problému. Výrobek, který v zimě sníží vyzařované tepelné ztráty a v létě odrazí vnější horko. Výrobek, který sníží emise oxidu uhličitého, zamezí úniku vzduchu a současně odvede potenciálně nebezpečnou vlhkost, čímž zabrání kondenzaci vlhkosti uvnitř konstrukce. Chtěli bychom příliš? Čtěte dálâ?¦


Jak si jistě každý, kdo se zajímá o stavebnictví, nemohl nevšimnout, v současné době se výrazně projevuje snaha zvyšovat efektivitu plášťů budov, která by vedla ke snížení spotřeby energií. Tato snaha vede ke stále přísnějším požadavkům s různým stupněm dosažení shody. Zatímco lidé potřebují větrat, aby zbavili své interiéry znečišťujících látek, např. vlhkosti, CO2 či nepříjemných pachů, průmysl musí pracovat i na zajištění odolnosti staveb proti větru a proudícímu vzduchu a zároveň odstraňovat tepelné mosty a chránit proti kondenzaci.


Dosažení shody s předpisy pro práci v nových obytných prostorech nyní vyžaduje splnění přijatelné „celostní“ hladiny uhlíkových emisí. Vypočítané hodnoty emisí oxidu uhličitého musí být u obytných domů nižší, než je určená cílová hodnota U faktoru. Izolační schopnost plášťů budov musí splňovat minimální normy stanovené v nových předpisech, nebo být dokonce ještě vyšší, a oteplení vlivem slunečního záření musí být pod kontrolou. Budova musí být postavena podle návrhu, který musí splňovat stanovená kritéria prodyšnosti. Je nevyhnutelně nutné přizpůsobit se všem novým pravidlům a praktikám. Tato přechodná fáze je též obdobím pečlivého rozvažování, nebo snad činů?


Vlastně obojího. Rozvažování se naštěstí ujala průkopnická, vědecky založená společnost DuPont a činy jsou nyní na stavitelích a developerech, kteří sklízejí výhody nejnovější generace metalizovaných, paropropustných membrán Tyvek® s nízkou emisní schopností. DuPont™ Tyvek® Reflex, průlomový produkt v oblasti energeticky úsporných reflexních prodyšných membrán, prošel dalším vývojem a dostává se opět na trh jako izolace střech a zdí pod názvem DuPont™ Tyvek® Enercor™ F (fasáda) a DuPont™ Tyvek® Enercor™ S (střecha). Tyto materiály byly speciálně vyvinuty unikátní metodou „breathsulate“, což znamená, že tento jediný výrobek má vysokou schopnost rozptylu vlhkosti a zároveň vysokou povrchovou odraznost, to vše doplněné o vylepšenou odolnost.


DuPont™ Tyvek® Enercor™ umožňuje efektivně splňovat nové náročné předpisy, protože jeho vysoce kvalitní, metalizovaný povrch s nízkou emisivitou dokáže zadržovat energii v jádře budovy a současně odstraňovat potenciálně škodlivou vlhkost. Tato membrána výrazně zvyšuje odolnost vzduchových mezer vůči přestupu tepla, protože vytváří bariéru proti úniku vzduchu a zlepšuje jejich tepelnou odolnost. V zimě dokáže snížit ztráty vyzářeného tepla, a tím snižuje náklady na energie a nebezpečí kondenzace vlhkosti ve spárách, zatímco v létě odráží venkovní horko, a tím pomáhá udržovat budovy v chladu. Ve spolupráci s tradičními izolačními materiály (které fungují v optimálních podmínkách) může membrána DuPont™ Tyvek® Enercor™ významně přispět k udržení budov v teple a suchu.


Membrána se používá jako součást klimatických systémů DuPont™ Climate Systems, které spojením novátorské reflexní technologie DuPont™ Tyvek® Enercor™’ a parozábranné vrstvy DuPont™ AirGuard nabízejí osvědčený způsob, jak chránit střechy a zdi před vlhkostí a zamezit kondenzaci vlhkosti uvnitř konstrukce. Díky vyspělé reflexní technologii DuPont™ Climate Systems je možné snížit tloušťku zdí a střech.


To je další výhoda, protože podle nové legislativy se musí dosáhnout celkové energetické úspory, nikoli jen cílové hodnoty U faktoru. To znamená, že každý nárůst energetické efektivity střechy a zdí — např. díky membráně DuPont™ Tyvek® Enercor™ — je možno vykompenzovat proti jiným, méně efektivním částem konstrukce, např. velkým proskleným plochám. To na oplátku dává architektům velkou volnost při navrhování budov. Mohou zmenšit tloušťku stěn, aniž sníží tepelnou odolnost budovy, a tím minimalizovat fyzický dopad staveb na životní prostředí.


Kromě zajištění shody s novými právními předpisy a zlepšení skutečné energetické efektivity budov přinášejí tyto systémy řadu dalších výhod pro kontrolu životního prostředí. Patří mezi ně podpora trvale udržitelného rozvoje formou snižování energetické náročnosti a podpora plnění vládních závazků vyplývajících z Kjótského protokolu prostřednictvím snižování emisí CO2. S tolika výhodami usnadňuje nová generace výrobků řady DuPont™ Tyvek® život všem, kteří se právě potýkají s novými stavebními požadavky.


Základní informace o nabídce společnosti DuPont pro architekturu, interiérový design a stavebnictví najdete na stránce www.buildingonscience.dupont.com.
Celou nabídku produktů DuPont™ Tyvek® najdete na www.construction.tyvek.com.

Zdroj: TZ DuPont™, Happy Materials, 12.6.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*