DuPont™ Tyvek® UV Facade

Fotogalerie ke článku (2)

Celá fotogalerie (2)

Účinná ochrana fasád

Není pochyb o tom, že zajímavá a nápadná fasáda výrazně zvyšuje atraktivitu moderních budov. Je-li navíc nevšedně strukturována pomocí kovových, dřevěných, skleněných, keramických nebo kamenných detailů a viditelných spojů, je celkový dojem ještě impozantnější. Ale takovou vnější konstrukci je třeba dlouhodobě účinně chránit proti povětrnostním podmínkám, a tak firma DuPont vyvinula membránu DuPontTM Tyvek® UV Facade. Tato nová, vysoce účinná fólie DuPontTM Tyvek® pro fasádní systémy je vyrobena z nejprodávanější prodyšné membrány na trhu, která v dnešním stavebnictví hraje klíčovou roli.

DuPontTM Tyvek® UV Facade je zatím jedinou vysocedifúzní membránou pro otevřené fasády, která nese značku CE v souladu s normou ČSN EN 13859-2, dává architektům velký prostor pro kreativitu a zároveň zaručuje maximální konstrukční stabilitu. Je vyrobena jedinečnou, desetiletími prověřenou technologií flash-spun bonding (tavné odstředivé spřádání netkaných textilií) a obsahuje funkční vrstvu, která je větrotěsná, odolává vodě a zároveň umožňuje prostup par.

Tyto fólie jsou po dobu životnosti budovy vystaveny působení UV záření, a proto musí jejich materiál splňovat velmi přísné požadavky na odolnost vůči UV záření. V souladu s normou ČSN EN 13859-2 musí být v laboratoři vystaveny UV záření po dobu 5000 hodin (což je skoro 7 měsíců).

Po náročném vývoji a testování dospěli odborníci firmy DuPont k závěru, že DuPontTM Tyvek® UV Facade i po tomto náročném testu stárnutí vykazuje více než 90 % své původní pevnosti a 80 % ohebnosti (tvárnosti). Po 5000 hodinách trvalého působení UV záření v laboratoři byl materiál shledán stále plně funkčním.

Z tohoto důvodu se předpokládá, že je fasádní fólie DuPontTM Tyvek® schopna chránit izolace a konstrukce za pláštěm (s mezerami mezi předsazenými fasádními prvky o šířce 20 mm) až 50 let. Pro mezery o šířce 30 mm dává firma DuPont záruku 10 let. Tyvek® UV Facade je navíc schopna před zakrytím odolávat jakýmkoli klimatickým podmínkám po dobu až 4 měsíců, aniž dojde ke zhoršení její trvanlivosti či funkčnosti, zejména u složitějších, vícepodlažních konstrukcí.

Použitý materiál, zařazený podle normy EN 1928 do třídy W1, zároveň zajišťuje požadovanou paropropustnost (SD = 0,035 m podle EN ISO 12572). Nechává volně odpařovat zachycenou vlhkost a současně chrání izolace proti pronikání další vlhkosti.

Jsou-li fólie správně překryty a spojeny, větru odolné vlastnosti materiálu se násobí. Jsou-li navíc na obou koncích použity vhodné ochranné prostředky, dokáže materiál chránit i proti pronikání hmyzu. Pro optimální instalaci společnost DuPont vyvinula systémové pásky a lepidla.

Vysoký stupeň UV stability DuPontTM Tyvek® UV Facade, založený na prověřených kvalitách jedinečného a vysoce účinného materiálu DuPontTM Tyvek®, je dán zvláštním postupem při výrobě tohoto materiálu. Používá se při něm speciální technologie flash-spun bonding, která se pro jiné typy fólií nepoužívá. Díky ní se v jediné funkční vrstvě fólie snoubí vysoká odolnost proti vodě a větru s vynikající paropropustností.

DuPont je společnost založená na aplikaci vědeckých poznatků. Byla založena v roce 1802 a od svého vzniku vytváří za pomoci vědy dlouhodobá řešení pro lepší, bezpečnější a zdravější život lidí na celém světě. Ve více než 70 zemích světa nabízí široký sortiment moderních výrobků a služeb v zemědělství, potravinářství, stavebnictví, komunikacích a dopravě.

Celou nabídku firmy DuPont v oblasti stavitelství, stavebnictví a interiérového návrhářství najdete zde.
Sortiment výrobků Tyvek naleznete zde.

Copyright (C) 2008, Du Pont. Všechna práva vyhrazena. Značky DuPont Oval, DuPontTM, The miracles of scienceTM a Tyvek® jsou registrované obchodní značky nebo ochranné známky společnosti E.I. du Pont de Nemours and Company a jejích dceřiných společností.

Zdroj: TZ  Happy Materials

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*