Dvě velké západočeské raketové základny využijí noví majitelé

Fotogalerie ke článku (1)

Hadačka - Magazín Realitních služeb 3/2007 (Realitní služby CS s.r.o., partner České spořitelny, a.s.)

Hadačka - Magazín Realitních služeb 3/2007 (Realitní služby CS s.r.o., partner České spořitelny, a.s.)
Celá fotogalerie (1)

 Dvě velké západočeské raketové základny využijí noví majitelé. Areál v zaniklé osadě Smrkovec na Sokolovsku bude nabídnut k prodeji příští úterý v dražbě, ze supertajné opravny ruských raket v Kopidle na Plzeňsku bude dřevařský provoz a obalovna štěrku. ČTK to řekli starostové a plzeňská aukční síň Naxos.

"Pětihektarový odlehlý pozemek ve Slavkovském lese, v blízkosti vrchu Kozák, dražíme za 2,4 milionu Kč," řekl Pavel Bezstarosti z Naxosu. Na ploše ve Smrkovci jsou raketová odpaliště a sila, zdevastovaná ubytovna vojáků a zbytky betonových ploch a silnic.

"Areál je využitelný, ale musel by se změnit územní plán, protože je v CHKO Slavkovský les," řekl Bezstarosti. Je v klidové zóně, v níž zvažuje CHKO zimní oboru pro zvěř. "Jakoukoli stavbu bychom tam viděli neradi," řekl vedoucí CHKO Jan Schlossar. V areálu je hodně betonových ploch, které by se měly odstranit. Schlossara překvapuje, že nikdo nediskutoval prodej se správou CHKO, protože zájmy kupce budou přísnými parametry ochrany přírody velmi omezené. Ve Smrkovci jsou nyní kromě betonu náletové dřeviny a bolševník. "Krajina je vylidněná. Nejblíže, shodně pět kilometrů, jsou Lazy, Dvorečky a Zlatá," dodal Schlossar.

Dvacetihektarový supertajný areál v Kopidle u Plas, kde ještě před 18 lety vojenští specialisté modernizovali ruské rakety středního doletu, koupila minulý měsíc firma Dřevotrans z Vodňan. Podle informací ČTK tam chce vybudovat pilu a obalovnu štěrku. Obec dostala areál před dvěma lety od armády zdarma. "Dva roky jsme se snažily ho získat a další dva roky jsme ho prodávali," řekl starosta Jiří Poděbradský. Vesnička tam zvažovala hotel, ale nesehnala by evropské dotace.

"Prodali jsme ho za tři miliony korun, což je úspěch," řekl starosta. Stotřicetihlavé vsi v "zapomenutém regionu" severního Plzeňska to velmi pomohlo, její roční rozpočet je milion korun. Za peníze obnoví kulturní dům a vybuduje kiosek a stříšku u požární nádrže. Problémem je, že má zaplatit daň z převodu nemovitosti 400.000 Kč, kterou finanční úřad vyměřil z účetní hodnoty areálu 60 milionů korun. "To je nesmyslná suma, napadneme to," řekl starosta. Kupec ještě jedná s Vojenskými lesy a statky Hořovice o převodu deseti hektarů pozemků pod areálem a silnicemi. Vymohli jsme pro něj od lesů souhlas s prodejem, dodal starosta.

Plocha areálu Hadačka patří městu Plasy, které stejně jako Kralovice budovy nechtěla. Hadačka byla do minulého roku předmětem dohadů místních i řidičů. Domnívali se, že je tam tajná základna. Plasy a okolí byly dříve pro armádu strategickým místem. Pod konventem a zahradami kláštera je velký bunkr řídicího centra civilní obrany, v Drahoňově záložní řídicí centrum armády se čtyřmi podzemními patry.

Zdroj: Zpráva ČTK 18.6.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*