Dva nové „mosty“ v Parku na Špici spojí o víkendu pardubické břehy

Na dvou místech v Pardubicích si bude o víkendu možné suchou nohou zkrátit cestu přes Labe a Chrudimku. V místech, kde by v blízké budoucnosti měly stát nové lávky, budou po celý den pendlovat přívozy. Jeden "most" přes Labe všem cyklistům i chodcům zkrátí a usnadní cestu z Polabin na Dubinu a "lávka" přes Chrudimku zase spojí centrum města s parkem Na Špici. Projekt Revitalizace Parku na Špici řeší území vymezené soutokem řek Labe a Chrudimka a Spojilským odpadem. Jeho autorem je Ateliér MI architekti, s. r. o., který byl vybrán ve veřejné soutěži. Mezi hlavní cíle projektu patří pomocí lávky přes Chrudimku napojit park na centrum, oživit tuto část města a umožnit denní rekreaci obyvatel všech věkových kategorií, včetně vybudování přiměřeného zázemí. 

V sobotu budou v Pardubicích jezdit dva přívozy přes dvě řeky
(ČTK) – V sobotu si budou moci obyvatelé Pardubic na dvou místech zkrátit cestu přes řeky Labe a Chrudimku. V místech, kde by v budoucnosti měly stát nové lávky, budou po celý den jezdit přívozy. Radnice chce tímto způsobem ukázat, jaký význam budou mostky pro lidi mít, informoval ČTK Miroslav Janovský z tiskového úseku magistrátu.

Převozníci budou přepravovat zájemce od 8:00 do 18:00 na motorovém člunu nebo pramici. U stanoviště přívozu se zároveň z vystavených studií bude možné dozvědět, jak mají vypadat plánované lávky. Akcí chce město propagovat chystaný projekt revitalizace parku Na Špici, kde bude na panelech vystaven návrh úprav, studie lávek nebo plány projektu modernizace kanoistické loděnice. Po celý den budou dotazy návštěvníků zodpovídat architekti pardubického magistrátu.

Lávka přes Labe by měla cyklistům i chodcům zkrátit cestu z Polabin od slepého ramene řeky u koupaliště na východní cíp parku Na Špici v městské části Dubina. Město by ji muselo zaplatit ze svého rozpočtu. Lávka přes Chrudimku z lepených dřevěných nosníků zase spojí centrum města s parkem Na Špici. Vybudovat by se mohla příští rok, potřebných osm milionů korun by měla z větší části zaplatit evropská dotace.

Doplněno Stavbaweb:

Lávka přes Chrudimku:
 • propojí park Na Špici s centrem města, například usnadní přístup z Tyršových sadů, a s již existující pěší a cyklistickou dopravou na levém břehu Labe
 • lávka je navržena z lepených dřevěných nosníků (modřín nebo dub), které tvoří plynulou elegantní křivku
 • výška mostu je dána požadovanou podplavnou výškou, která zajistí efektivní čištění Chrudimky
 • projekt lávky je součástí projektu Revitalizace parku Na Špici, který je zařazený do integrovaného plánu rozvoje města (IPRM)
 • předpokládaný termín realizace 2013
 • předpokládaná cena cca 8 mil. Kč
Lávka přes Chrudimku

Lávka přes Labe:
 • lávka přes Labe propojí pěší a cyklistické trasy na levém a pravém břehu Labe
 • lávka propojí Polabiny s Dubinou a centrem města a zpřístupní park Na Špici obyvatelům Polabin
 • projekt navazuje na revitalizaci parku Na Špici
 • lávka povede šikmo od slepého ramene Labe u koupaliště po východní cíp parku Na Špici
 • zatímco lávka přes Chrudimku je součástí projektu Integrovaného plánu rozvoje města, lávka přes Labe se do rozpočtu IPRM nevešla
 • lávka přes Labe je dalším krokem k oživení nábřeží městských řek v Pardubicích a k překonání vnímání Labe jako bariéry pro život lidí ve městě
Pohled na hřiště v Parku na Špici s lávkou přes Labe


Veškeré informace o projktu plánované revitalizace Parku na Špici naleznete
zde.

Související články:


Park na Špici - situace
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*