Dva nové parkovací domy na pražském letišti

(ČTK) – Letiště Praha vybuduje v blízkosti Terminálu 2 dva nové parkovací domy, které zvýší současné parkovací kapacity zhruba o 1000 míst. Společně s nimi se změní i prostor před terminálem. Náklady na celý projekt by se mohly pohybovat až kolem 2,2 miliardy korun. ČTK to sdělil mluvčí letiště Roman Pacvoň. V současnosti letiště nabízí pro veřejnost přibližně 4000 míst pro delší parkování a další místa pro expresní stání.

Výstavbou nových parkovacích míst letiště reaguje zejména na rostoucí počet cestujících. Loni jich odbavilo téměř 16,8 milionu, což je meziročně o devět procent více. Letiště navíc v dlouhodobém horizontu očekává další růst, což vyžaduje i více ploch pro auta.

Nové parkovací domy o celkové kapacitě 2000 míst vzniknou na části současných parkovacích ploch, kde je nyní zhruba 1000 parkovacích míst. Demolice tak čeká stávající parkovací dům PA Smart a venkovní parkoviště PB Economy se zastaví. Ještě letos chce letiště zahájit územní řízení. Stavba první z budov by měla začít v roce 2021, přičemž trvat by měla zhruba dva roky. Zahájení prací na druhé budově se pak budou odvíjet od prací na plánovaném rozšíření Terminálu 2.

Letiště v souvislosti s výstavbou uspořádala architektonickou soutěž, ve které zvítězilo studio D3A v čele s architekty Tomášem Prouzou, Jaroslavem Zimou a dalšími, podle jejichž návrhu by měl být celý projekt postaven. „Při volbě vítěze porota ocenila především všestranně promyšlený a profesionálně podaný návrh, a to od začlenění objektů do urbanistické koncepce, přes detail orientačního systému až po koncept umístění výtvarných děl,“ uvedl Pacvoň.

Rozsahem menší investice do parkování plánuje letiště realizovat i v průběhu letošního roku. V jeho závěru chce například spustit nový parkovací systém, doplnit detekci obsazenosti ploch, navigační prvky nebo rozšířit některé místa z 2,4 metru na 2,65 metru.

Letiště kvůli rostoucímu provozu plánuje několik dalších projektů, které by měly dále navýšit současnou kapacitu. Letos je naplánováno například otevření nové odbavovací přepážky na Terminálu 1 a nový odbavovací ostrov na Terminálu 2. Dokončena by měla být také rekonstrukce letadlových stání na prstu B a zmodernizovány budou dvě odletové čekárny. Začít by měla také rekonstrukce třídírny zavazadel. V příštích letech by kapacity letiště měly zvýšit především výstavba nové paralelní dráhy, která by měla začít za čtyři roky, a také rozšíření Terminálu 2.

Doplněno Stavbaweb:
Předmětem soutěže „PARKOVACÍ DOMY A, B, Skywalk a Plaza na Letišti Václava Havla Praha“ bylo zpracování architektonického návrhu parkovacích domů, jejichž součástí bude v parteru navržený autobusový terminál veřejné autobusové dopravy a charterové autobusové dopravy.
Nedílnou součástí byl i návrh Skywalku v ose ulice Aviatická a úpravy veřejného prostranství „Plazy“ mezi Terminálem 2 a novými parkovacími domy a jejich bezprostředního okolí. Očekáváno bylo zapojení parkovacích domů s autobusovými terminály a Skywalku do struktur letiště, jejich aktivní včlenění do veřejného prostoru a kultivace okolí. Vlastní prostor Plazy, jeho řešení, mobiliář atd. bude považován za základ řešení dalších veřejných prostor v areálu Letiště Václava Havla.

Výsledky soutěže:
1. místo:
D3A spol. s r. o.
Ing. arch. Tomáš Prouza , Ing. arch. Jaroslav Zima
Spolupráce: Milan Bulva, Tereza Filová, Lucie Chroustová, Jana Moudrá, Jan Pech, Marek Šilar, Milan Valeš, Tomáš Kapal (dopravní řešení)

2. místo:
under-construction architects a Ateliér DUA
Ing. arch. Vladimír Vašut , Ing. arch. Erika Vašutová,
Ing. Václav Malina , Ing. Petr Zajíc
Spolupráce: Ing. arch. Adam Galvánek, Ing. arch. Tomáš Hájek, Ing. arch. David Matoušek, Ing. arch. Magda Palečková, Arch. Yavor Dimitrov Valchev, Ing. Petr Jakovec, Ing. Vilém Silbrník, Ing. Tereza Charvátová, Ing. Michal Karásek

3. místo:
CMC ARCHITECTS a.s.

David R. Chisholm ,
Akad. arch. Vít Máslo , Ing. arch. Martina Chisholm
Spolupráce: Nela Niederle, Jan Tesárek, Jan Svoboda, Eduard Mosieienkov, Aneta Všechovská Zadáková, Ivan Němec-statika, Jaroslav Míka-dopravní řešení, Petr Peštál – dopravní řešení, Jaroslav Troníček – požární bezpečnost

Více informací o soutěži najdete na stránkách ČKA.


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*