Dveře a interiér

Fotogalerie ke článku (5)

Celoprosklená stěna s dveřmi Elegant v posuvném provedení, dýha dub

Celoprosklená stěna s dveřmi Elegant v posuvném provedení, dýha dub

Dveře Allegro

Dveře Allegro

Dveře Allegro

Dveře Allegro

Dveře Damier SAPELI, dýha dub americký

Dveře Damier SAPELI, dýha dub americký

Dveře Damier SAPELI, dýha dub evropský

Dveře Damier SAPELI, dýha dub evropský
Celá fotogalerie (5)

Jak vybírat dveře.

Přinášíme několik základních bodů pro laiky, kterých se lze držet při výběru dveří.
 
Při výběru dveří je základem jejich správný rozměr. Vstupní dveře by měly být minimálně 90 cm široké a umožňovat bezproblémový průchod osob či stěhování nábytku. Šířka 80 cm není striktně předepsaná  pro určitý typ dveří. V interiéru je nejčastěji používaná pro průchod mezi jednotlivými místnostmi. Pro prostory šaten, spíží či sociálních zařízení postačují dveře o šířce 70 cm. Českým standardem je výška dveří 197 cm. Ovšem mnozí výrobci běžně nabízejí i dveře vyšší. Ve standardní nabídce českého výrobce dýhovaných dveří, společnosti SAPELI, jsou dveře o výškách 210, 220 a 230 cm. To nejen odpovídá rostoucí oblibě vyšších dveří v Česku, ale také evropské normě DIN, která výšku dveří 210 cm uznává za standard.
 
Pro výběr dveří je dále určující typ otevírání. Nejpoužívanější jsou dveře otočné jednokřídlé. „Pro prostorové uvolnění a výtvarné oživení prostoru je ale určitě vhodné použít i dveře dvoukřídlé, které například ideálně oddělí obývací prostor od vstupní chodby či haly,“ uvádí bytová designérka Milica Čudková. V nabídce SAPELI lze nalézt i jiné dveřní systémy otevírání, například dveře posuvné, zasouvací, lamelové nebo kyvné. Volba je podmíněna nejen prostorovými možnostmi interiéru, ale i praktickou stránkou. Do jednoho interiéru by se však měly volit dveře jedné typologické řady.
 
Dalšími faktory, které je třeba při výběru dveří posuzovat, jsou zvukotěsnost, odolnost proti změnám teploty nebo odolnost proti požáru. Od toho se pak odvíjí, jaké materiály budou použité ve vnitřní stavbě dveří. Všechny tyto funkce mohou splňovat dveře plné, a proto jsou primárně doporučené do provozně-technických částí bytu či domu. Klima dveře jsou vhodné například do potravinové spíže: u této varianty dveřního křídla nehrozí jeho prohnutí. Velké možnosti nabízejí dveře prosklené, které prostory prosvětlují a opticky zvětšují. (fot. 1) Velké prosklené dveře či přímo prosklené stěny je dobré použít i v rozlehlých místnostech, například kuchyních s obývacím pokojem. Výrobci nabízejí skla čirá, která umožňují maximální pohledový prožitek, a skla leptaná, která doplňují barevné ztvárnění a odlehčují prostor. Vyšší bezpečnost nabízejí skla kalená, která se při rozbití rozsypou na krupici bez ostrých hran a u kterých výrobce garantuje pevnost i po nárazu dětskou koloběžkou.
 
Pří výběru dveří je dále třeba respektovat širokou škálu odstínů dřevin. V interiéru je především nutné barevně sladit podlahu a dveře. Všeobecně lze doporučit spíše jednoduchou plošnou barevnost podlahy a naopak u dveří si pohrát s různými modely, sesazením dýh, barvou nebo použitím skla. Vhodnou barevnou kombinací dřevin na podlaze a dveřích lze zároveň docílit optického zvětšení prostoru. „K sytější podlaze je vhodné zvolit světlé dveře, čímž se rozšíří místnost a potlačí hmota zdí se dveřmi. V prostorných bytech naopak dosáhnete moderní vzdušnosti interiéru použitím sytějších dveří ke světlé podlaze,“ říká Čudková. U tradičních rodinných domů se sedlovou střechou je vhodné volit v obou podlažích stejnou podlahu i dveře. Ty by pak měly být oproti podlaze ve světlejším odstínu. U moderních interiérů je naopak možné využít vzájemné kombinace inverzních dýh. (fot. 2 a 3)
 
Nejčastěji se v interiérech používají teplé odstíny medové až červené například dýh dubových, hruškových nebo třešňových. Mezi trendy odstíny patří zemité dýhy, například ořech nebo dýhy exotické: hnědé zebrano či wenge v kombinaci s běleným dubem nebo běleným ořechem. „V žádném případě by se ale neměly kombinovat materiály z odlišných barevných skupin, tedy například třešeň a ořech,“ upozorňuje Čudková. Pozornost je třeba věnovat také skutečné barevnosti zvolené dřeviny. Je totiž velký rozdíl mezi stromy, které vyrostly v různých částech světa, a tedy i v různých klimatických podmínkách. Příkladem může být rozdíl mezi barevností i strukturou dýhy z dubu amerického a dubu evropského. Americké stromy mají stejnoměrnou sytější strukturu a evropské zase výraznou tónovou a dvoubarevnou texturu. (fot. 4)
 
Výrobci dveří a zárubní nabízejí dveře nejen s přírodní dýhou, ale i foliovaným povrchem. „Je třeba mít na zřeteli, že přírodní dýha oproti umělému laminátu postupem času zraje a mění barevnost. Navíc pokud vedle sebe postavíme tyto dva nesourodé materiály, vynikne jejich rozdílný barevný i povrchový efekt,“ uvádí Čudková. Není tedy vhodné kombinovat přírodní a umělý materiál. Pokud si vyberete laminátovou podlahu, velice dobře zvažte, jaký typ dveří k ní vyberete.
 
 
Popisky k obrázkům:
1. Celoprosklená stěna s dveřmi Elegant v posuvném provedení, dýha dub.
2., 3. Dveře Allegro. V přízemí domu je použita kombinace tmavé třešňové dýhy se světlým javorovým proužkem. V prvním patře jsou dveře v inverzním provedení, tedy plocha z javoru a proužek z třešňové dýhy, při současném zachování kontrastu třešňových zárubní.
4. Dveře Damier SAPELI, dýha dub americký a dveře Elegant SAPELI, dýha dub evropský.

Na základě TZ firmy Sapeli
Stavba 6/ 2007

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*