V heterogenní zástavbě této části Břevnova pod Ladronkou jsme na parcele o velikosti přes 1100 m2 hledali adekvátní architekturu v objemu, který by naplnil představu investora. Takřka symetrický dvojdům s pěti ložnicemi a obývacím pokojem, jídelnou a kuchyní přechází velkými zasklenými plochami a terasami do zahrady. Terasy a balkony orientované k jihu stíní velké přesahy horních podlaží, takže umožňují pobyt venku i za parného dne či deště. Východní fasáda vystupuje více k jihu, aby odclonila terasy od souseda a dům se otevíral k odpolednímu slunci. Severní průčelí je naopak charakteristické hrou plných ploch s proříznutými okenními otvory, ustoupenými zaoblenými nárožími a ustoupeným posledním podlažím. Boční fasády k sousedům jsou více uzavřené.
Omezená šířka parcely si vyžádala hluboké dispozice s vnitřními koupelnami. Do mírného severního svahu se podařilo dům osadit využitím mezipodest. Při respektování stavební čáry jsme garáž každého z domů umístili do polozapuštěného suterénu, kde je také sauna, fitness a technické zařízení.
Domy jsou pronajímány pouze s vestavěným nábytkem, mobiliář budou mít nájemci vlastní.
Protože návrh stavby pochází ještě z doby platnosti bývalých pražských technických podmínek pro výstavbu (vyhl. 26/1999 OTPP), nemohlo se jednat o dva rodinné domy, ale o dva bytové domy s jedním bytem v každém z nich. Kolaudovat se naštěstí již mohl jako dům pro individuální bydlení s dvěma nadzemními podlažími a třetím ustupujícím. V průběhu odvolávání došlo také ke změně zdroje tepla z plynového kotle na tepelné čerpadlo vzduch/voda, skryté i s vývody sání a výdechu v suterénu. Dům vytápí podlahové topení s topnými žebříky v koupelnách. Chlazení exponovaných obytných místností je zajištěno multi-split systémem, výměna vzduchu rekuperační jednotkou v suterénu. Dešťová voda ze zelené bezúdržbové střechy je svedena do retenční nádrže a využita na automatickou zálivku zahrady, přebytek je vsakován v podzemních koších.
Dvojdům má železobetonovou monolitickou nosnou konstrukci s kontaktním zateplovacím systémem a s omítkou kombinující hladkou ručně točenou stěrku a strukturální povrch, vytvořený ocelovým hřebenem. Výplně otvorů tvoří dřevohliníková okna, dveře a HS portály, které prosvětlují i dvoupodlažní obývací pokoje. Okna jsou vybavena vnějšími žaluziemi s čidly.
Kvůli odložené realizaci a růstu cen stavebních prací došlo v létě 2019 k cenové optimalizaci – obklad TECU deskami s preoxidovaným měděným plechem byl nahrazen probarvenou stěrkou a strukturální omítkou, skleněná zábradlí pak sítěmi Carl Stahl. Změny považujeme za přínos celkovému projevu novostavby – pokornějšímu a uměřenějšímu.
Poděkování kromě velkorysému a trpělivému investorovi patří zejména generálnímu dodavateli STEP Praha, všem jeho subdodavatelům a spolupracovníkům. Věřím, že i sousedé v ulici přijmou nového člena rodiny za svého.
Za autorský kolektiv Jan Kasl
Autoři: JK Architekti s.r.o. – Jan Kasl, Pavel Krpec, Čestmír Kříž, Tomáš Kupka; spolupráce Dušan Melzer (statika), J. Matějka, Martin Bureš, Jaroslava Košťálová
Prováděcí projekt: projekt S15 s.r.o., Miloš Švajcr
Generální dodavatel: STEP, spol. s r.o. – Jiří Čáp, Jiří Škabrada, stavbyvedoucí Kristian Bara, Filip Benedikt
Zahrada – projekt: Ing. Jan Švejkovský – JENA, realizace: Bianca – květiny s.r.o., Luboš Čech
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,