Dvojdům Hošťálkova

Ze zahraničí se navrátivší manželé chtěli investovat do stavby dvojdomu, aby měli z pronájmu zajištěnou klidnou penzi. Syn sousedky se však rozhodl vyzkoušet, kam až lze v Česku dojít v naplnění hesla „NIMBY“. Realizace projektu započatého studií v roce 2013, DUR 2014 a DSP 2016 se tak šikanózním odvoláváním a neúspěšnými žalobami proti ÚR i SP protáhla zhruba o tři roky. Stavební práce započaly v létě 2019, od říjnu 2020 je navzdory covidu dvojdům hotov. 

V heterogenní zástavbě této části Břevnova pod Ladronkou jsme na parcele o velikosti přes 1100 m2 hledali adekvátní architekturu v objemu, který by naplnil představu investora. Takřka symetrický dvojdům s pěti ložnicemi a obývacím pokojem, jídelnou a kuchyní přechází velkými zasklenými plochami a terasami do zahrady. Terasy a balkony orientované k jihu stíní velké přesahy horních podlaží, takže umožňují pobyt venku i za parného dne či deště. Východní fasáda vystupuje více k jihu, aby odclonila terasy od souseda a dům se otevíral k odpolednímu slunci. Severní průčelí je naopak charakteristické hrou plných ploch s proříznutými okenními otvory, ustoupenými zaoblenými nárožími a ustoupeným posledním podlažím. Boční fasády k sousedům jsou více uzavřené. 

Omezená šířka parcely si vyžádala hluboké dispozice s vnitřními koupelnami. Do mírného severního svahu se podařilo dům osadit využitím mezipodest. Při respektování stavební čáry jsme garáž každého z domů umístili do polozapuštěného suterénu, kde je také sauna, fitness a technické zařízení.
Domy jsou pronajímány pouze s vestavěným nábytkem, mobiliář budou mít nájemci vlastní.

Protože návrh stavby pochází ještě z doby platnosti bývalých pražských technických podmínek pro výstavbu (vyhl. 26/1999 OTPP), nemohlo se jednat o dva rodinné domy, ale o dva bytové domy s jedním bytem v každém z nich. Kolaudovat se naštěstí již mohl jako dům pro individuální bydlení s dvěma nadzemními podlažími a třetím ustupujícím. V průběhu odvolávání došlo také ke změně zdroje tepla z plynového kotle na tepelné čerpadlo vzduch/voda, skryté i s vývody sání a výdechu v suterénu. Dům vytápí podlahové topení s topnými žebříky v koupelnách. Chlazení exponovaných obytných místností je zajištěno multi-split systémem, výměna vzduchu rekuperační jednotkou v suterénu. Dešťová voda ze zelené bezúdržbové střechy je svedena do retenční nádrže a využita na automatickou zálivku zahrady, přebytek je vsakován v podzemních koších. 

Dvojdům má železobetonovou monolitickou nosnou konstrukci s kontaktním zateplovacím systémem a s omítkou kombinující hladkou ručně točenou stěrku a strukturální povrch, vytvořený ocelovým hřebenem. Výplně otvorů tvoří dřevohliníková okna, dveře a HS portály, které prosvětlují i dvoupodlažní obývací pokoje. Okna jsou vybavena vnějšími žaluziemi s čidly. 

Kvůli odložené realizaci a růstu cen stavebních prací došlo v létě 2019 k cenové optimalizaci – obklad TECU deskami s preoxidovaným měděným plechem byl nahrazen probarvenou stěrkou a strukturální omítkou, skleněná zábradlí pak sítěmi Carl Stahl. Změny považujeme za přínos celkovému projevu novostavby – pokornějšímu a uměřenějšímu.

Poděkování kromě velkorysému a trpělivému investorovi patří zejména generálnímu dodavateli STEP Praha, všem jeho subdodavatelům a spolupracovníkům. Věřím, že i sousedé v ulici přijmou nového člena rodiny za svého. 

Za autorský kolektiv Jan Kasl


Autoři: JK Architekti s.r.o. – Jan Kasl, Pavel Krpec, Čestmír Kříž, Tomáš Kupka; spolupráce Dušan Melzer (statika), J. Matějka, Martin Bureš, Jaroslava Košťálová 
Prováděcí projekt: projekt S15 s.r.o., Miloš Švajcr
Generální dodavatel: STEP, spol. s r.o. – Jiří Čáp, Jiří Škabrada, stavbyvedoucí Kristian Bara, Filip Benedikt 
Zahrada – projekt: Ing. Jan Švejkovský – JENA, realizace: Bianca – květiny s.r.o., Luboš Čech

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*