Dynamický mrakodrap s otočnými patry v Dubaji

(ČTK) – V Dubaji připravují stavbu výškové budovy, která se bude proměňovat před očima díky otočným prvkům. Dynamický mrakodrap navrhl architekt italského a izraelského původu David Fisher, podle nějž se budou jednotlivá patra otáčet velmi opatrně a nebude slyšet žádný zvuk.

Dubaj je znám exkluzivní architekturou a o dynamické výškové budově se tam začalo poprvé hovořit v roce 2008, avšak projekt byl odložen. Ani teď, kdy se objevily konstrukční detaily, ještě nebylo oznámeno, kdy se začne se stavbou ani kde bude stát.

„Nebude nikdy vypadat stejně. Patro se bude otáčet velmi pomalu, nic neuslyšíte,“ řekl Fisher. Podle něj se budou byty moci otáčet jednotlivě o 360 stupňů rychlostí, kterou si bude možné přizpůsobit.

Středem stavby bude procházet pevná jednotka, v níž bude umístěn výtah, a k níž budou připojeny jednotlivé byty.

Stavba má být napojena na větrné turbíny, jež budou mezi jednotlivými patry, takže má být soběstačná při zásobování elektřinou. „Je to zelená elektrárna a ta bude dodávat elektřinu celé stavbě,“ řekl Fisher.

Světovou novinku bude také to, že půjde o první prefabrikovaný mrakodrap, protože jednotlivé byty budou vyrobeny mimo stavbu a na centrální věž budou zavěšeny už hotové.

Získat byt v této stavbě bude ale drahé: předběžně se počítá, že může stát kolem 30 milionů dolarů (763 milionů korun).

Doplněno Stavbaweb:
Více informací a vizualizace konstrukce najdete ZDE.
Dynamic Architecture
Wikipedie: Dynamic TowerKomentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Budí ve mně úsměv představa, že kdykoliv vystoupím ve svém patře do okružní chodby, tak budu hledat, kde právě jsou dveře do mého bytu. A ti, co budou |pod vlivem| tak mohou běhat dokolečka, než si jich někdo (ochranka?) všimne.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*