E15: ČEZ do konce června vyhlásí tendr na dostavbu Temelína

Případný vítěz nejspíš získá také příslib zakázek na další dvě jaderné elektrárny v Dukovanech a Jaslovských Bohunicích.

Energetická společnost ČEZ údajně do konce června vyhlásí výběrové řízení na dostavbu jaderné elektrárny Temelín za zhruba 250 miliard Kč. Píše to deník E15 s odvoláním na obeznámený zdroj z vedení firmy. Mluvčí podniku Eva Nováková informaci o termínu vyhlášení nekomentovala. „Finalizují se podklady pro výběrové řízení,“ řekla deníku.

Podle listu by případný vítěz nejspíš získal také příslib zakázek na další dvě jaderné elektrárny v Dukovanech a Jaslovských Bohunicích. Šlo by tak o největší výběrové řízení v dějinách České republiky v hodnotě nejméně 600 miliard korun, píše E15.


Ministerstvo průmyslu a obchodu o záměru energetické společnosti vyhlásit tendr na Temelín nic neví. „Stát se informaci může dovědět až od svých zástupců v dozorčí radě,“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner. Podle jeho slov by vyhlášení tendru ještě před dokončením studie vlivu elektrárny na životní prostředí EIA bylo logické. Společnost ČEZ, v níž má stát zhruba dvoutřetinový podíl, už tuto možnost několikrát připustila. „Uvidíme, jak bude tendr úspěšný. Studii EIA musí firma dopracovat,“ poznamenal Hüner.


ČEZ chce dokončit elektrárnu nejpozději v roce 2020. Na výběrové řízení, které určí dodavatele hlavní technologie, tedy jaderného reaktoru, čeká podle E15 čtveřice firem – ruský Atomstrojexport, americký Westinghouse, francouzská Areva a japonská Mitsubishi posílená jadernou odnoží německé strojírenské společnosti Siemens. Podle tuzemských společností, které by se na dostavbě Temelína měly podílet, je nyní nejaktivnější Atomstrojexport, zatímco americký Westinghouse prý své aktivity v posledních měsících radikálně omezil.

Zdroj: Zpráva ČTK 22.6.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*