Ředitel Design centra ČR Karel Kobosil zemřel

Se skutečně hlubokou lítostí oznamujeme, že zemřel zakladatel Design centra ČR pan Karel Kobosil. 22. prosince by oslavil 68 let.


Karel Kobosil, skvělý průmyslový designér, neústupný, ale šarmantní bývalý ředitel zlikvidovaného Design centra ČR se sídlem v Brně tuto instituci „vydupal“ ve vládě a státní správě v roce 1991. V roce 2007 Design centrum ČR bez ohledu na jeho poslání, úspěchy a fungování a i přes protesty domácí i zahraniční odborné veřejnosti zrušil bývalý ministr průmyslu a obchodu Ing. Martin Říman. Roční těžká, bezvýchodná a beznadějná jednání o dalším osudu centra se odrazila na jeho podlomeném zdraví. Absolvoval řadu operací, procházel kontinuálně složitým dlouhodobým léčením… I přes všechny strasti, kterými musel procházet, si však zachoval svůj nadhled, noblesu a humor. A svůj obdiv ke krásným ženám, autům, umění, designu i radost pozorovat tep života a ruch ulic skrz cigaretový kouř oken kaváren, které tak miloval. Alespoň jsme si to mysleli.

Velmi mne mrzí, a navždy si budu pamatovat, jakým způsobem se k němu v koncích Design centra ČR zachovali někteří domácí designéři a odborné instituce.

Ještě před pár dny jsem s ním telefonovala a vtipkovali jsme na naše oblíbená témata. I když podle hlasu nešlo nevnímat, že se necítí dobře, nenapadlo mě, že to je náš poslední hovor.

K jeho významu v rozvoji českého designu se vrátíme v samostatném medailonu.

Lenka Žižková
Fotografie ze soukromého archivu autorky

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*