Ředitelem pražského IPR se stal Ondřej Boháč

Rada hl. m. Prahy dne 13. prosince 2016 jmenovala nového ředitele Institutu plánování a rozvoje Prahy. Stal se jím Ondřej Boháč, který v minulosti zastával pozici zástupce ředitele IPR Praha. Od září, kdy byl z funkce odvolán Petr Hlaváček, pak byl Boháč pověřen řízením institutu. 

„Toto rozhodnutí Rady vítám, Ondřej Boháč, který byl dosud pověřen řízením, je dobře obeznámen s potřebami IPR i hlavního města,“ uvedla náměstkyně primátorky hl. m. Prahy Petra Kolínská, která Boháče navrhla společně s primátorkou.

Ondřej Boháč dlouhodobě působí v oblasti veřejné správy. V oblasti územního plánování se pohybuje zhruba deset let. Před čtyřmi lety řídil ze strany Magistrátu hlavního města Prahy transformaci Útvaru rozvoje města na Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

„Nejdůležitějším úkolem je obnovit tým a dokončit návrh Metropolitního plánu tak, aby mohl začít proces jeho projednávání. Zároveň nás čeká odborná i společenská debata – například o výškové regulaci, anebo o budoucí podobě pražských brownfieldů. Vnímám, že musíme napřít mnohem více sil do vysvětlování plánu, co a proč plán upravuje a také proč je změna přístupu k plánování, o kterou IPR Praha dlouhodobě usiluje, nutná,“ uvedl Ondřej Boháč.  

Výběrové řízení se konalo začátkem roku 2015. Přihlásilo se do něj jedenáct uchazečů, Ondřej Boháč uspěl na druhém místě za Petrem Hlaváčkem. Jejich koncepce rozvoje IPR Praha jsou k dispozici ZDE.

Mgr. Ondřej Boháč (34) je geograf. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, poté působil v občanském sdružení Oživení. V letech 2006 až 2010 pracoval jako koordinátor GIS dat v Útvaru rozvoje hl. m. Prahy. Od roku 2011 by poradcem prvního náměstka primátora a o dva roky později se stal ředitelem odboru kancelář primátora. Od roku 2015 působí jako zástupce ředitele Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.
zpráva ze 42. jednání Rady hl. m. Prahy 13. prosince 2016
foto: IPR


(ČTK) –
Novým ředitelem Institutu plánování a rozvoje (IPR) hlavního města se stal Ondřej Boháč. Rozhodli o tom pražští radní. Boháč dosud působil v institutu jako zástupce ředitele. Praha chtěla původně vypsat na šéfa institutu výběrové řízení. Boháč ve funkci nahradil architekta Petra Hlaváčka, kterého radní odvolali letos v září. IPR je příspěvková organizace hlavního města, na starosti má mimo jiné územní plánování.

„Pan Boháč byl na radě zvolen všemi přítomnými hlasy. Je to silný mandát a věřím, že všechny problémy mezi IPR a Prahou, které jsme měli možnost v uplynulé době vidět, tak že si z toho obě strany vzaly poučení a čeká nás budoucnost plná dobré spolupráce,“ řekla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice).

Ondřej Boháč (*1982) vystudoval regionální rozvoj na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Dosud působil na pozici zástupce ředitele IPR, v minulosti pracoval například jako vedoucí kanceláře bývalého primátora Tomáše Hudečka (tehdy TOP 09), který měl územní rozvoj ve své pravomoci.

Současné vedení Prahy původně zamýšlelo vypsat na místo ředitele výběrové řízení. Tím se měli radní zabývat už začátkem listopadu, projednávání ale odložili. „V radě byla shoda, aby se stal ředitelem právě pan Boháč, navíc výběrovým řízením již před dvěma lety prošel a skončil druhý. Proto jsme šli touto kratší cestou,“ řekla Kolínská.

V rámci tvorby Metropolitního plánu bude muset Boháč začít řešit složení týmu, který jej vypracuje. Na protest proti Hlaváčkově odvolání jej totiž opustili jeho členové včetně vedoucího architekta Romana Kouckého. Jednat by měl Boháč s původními členy i Kouckým, který nedávno vyhrál výběrové řízení. „Tým bude posílen početně, a to co do síly, tak odborného zázemí. S panem Kouckým se vede jednání o podmínkách pracovní smlouvy,“ řekla Kolínská.

Hlaváčka v září vedení města odvolalo, jako důvod uvedlo mimo jiné problémy s přípravou územního plánu. Proti jeho odvolání tehdy protestovali jak zaměstnanci IPR, tak někteří odborníci z řad architektů.

Roční rozpočet IPR je asi 300 miliónů korun.


Odborníci a architekti přivítali jmenování Boháče ředitelem IPR

(ČTK) – Odborníci a architekti přivítali jmenování Ondřeje Boháče ředitelem pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR). Podle nich je nejvhodnějším kandidátem, který zná chod IPR a umí strategicky přemýšlet. Boháče podpořil také bývalý ředitel IPR architekt Petr Hlaváček. ČTK to sdělili zástupci odborných institucí a architektonických kanceláří. Boháče dnes jmenovali pražští radní a ve funkci nahradil letos v září odvolaného Hlaváčka. IPR je příspěvková organizace města, která řeší mimo jiné územní plánování.

„Ondřej Boháč má mou plnou podporu. Praha by těžko hledala člověka, který je na funkci ředitele IPR Praha v tuto chvíli lépe připravený,“
uvedl Hlaváček.

Architekt Martin Rajniš, který byl člen známé architektonické kanceláře SIAL, uvedl, že Boháč je rozhodný a schopný strategicky uvažovat. „Znám ho jako rozhodného a věcného člověka, který umí strategicky přemýšlet. Myslím, že je to ten pravý člověk, který přípravy Metropolitního plánu dovede do zdárného konce,“ napsal Rajniš.

Boháče podpořil rovněž vedoucí ústavu urbanismu Fakulty architektury ČVUT Jan Jehlík. „Jmenování Ondřeje Boháče vnímám jako důležitý krok ke stabilizaci IPR. S bývalým ředitelem Hlaváčkem tvořili výborný tandem a jsem přesvědčený, že i ve funkci ředitele si povede velmi dobře,“ sdělil.

S Boháčem chce nadále spolupracovat organizace reSITE, která se zabývá komunikací mezi urbanismem, politikou, kulturou a ekonomikou. „reSITE si velmi pochvalovala konstruktivní spolupráci s IPR v posledních třech letech a své poznatky a expertní síť budeme rádi nadále nabízet nově jmenovanému řediteli a jeho týmu,“ uvedl předseda reSITE Martin Barry.

Pražští radní původně zamýšleli vypsat na uvolněný post výběrové řízení, od toho ale nakonec ustoupili. Hlaváčka radní odvolali v záři mimo jiné kvůli údajným pochyběním v souvislosti s tvorbou Metropolitního plánu.

Boháč (1982) vystudoval regionální rozvoj na Přírodovědecké fakultě University Karlovy. Dosud působil na pozici zástupce ředitele IPR, v minulosti pracoval například jako vedoucí kanceláře bývalého primátora Tomáše Hudečka (tehdy TOP 09), který měl územní rozvoj ve své pravomoci.

Související články:
Pražští radní odložili výběrové řízení na ředitele IPR 2.11.2016
Novým ředitelem pražského IPR je architekt Petr Hlaváček 26.2.2015

Metropolitní plán Prahy dopracuje Roman Koucký? 25.11.2016
Rozhovor s Pavlou Melkovou 21.11.2016
Odcházení Kanceláře metropolitního plánu 18.11.2016
Institut začal hledat šéfa skupiny metropolitního plánu 14.10.2016
Institut opustili odborníci chystající nový územní plán Prahy 22.9.2016
Pražští radní odvolali ředitele IPR Petra Hlaváčka 21.9.2016
Akademický senát FA ČVUT podpořil ředitele IPR Hlaváčka 9.6.2016
Rozhovor s Petrem Hlaváčkem 7.6.2016Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*