Electrolux Design Lab 2010

Design Laboratory 2010 vyhrál Peter Alwin s konceptem mikroindukčního ohřívače.
Expozici společnosti Elektrolux "DesignLab 2009" naleznete na Designbloku v Superstudiu Bubenská 1, Praha 7 (bývalý Palác Elektrických Podniků) v přízemíJiž osmý ročník soutěže společnosti Electrolux Design Laboratory zná svého vítěze. V Londýně se jím 23. září 2010 stal pětadvacetiletý student indického Národního institutu designu Peter Alwin. Vítězným konceptem je „Šnek“ – mikroindukční ohřívač.

Odborná porota (více čtěte zde) vybrala „Šneka“ z celkem 1300 přihlášených konceptů. Na druhém místě se umístil návrh Biorobotické ledničky Jurije Dmitrijeva z Ruska, na třetím pak Kuchyňská polička Vše-v-jednom od Američana Matthewa Gilbrideho. Ocenění od návštěvníků stránek soutěže získal návrh Biorobotické ledničky.

„Šnek“ je přenosným ohřívacím a vařícím zařízením, fungujícím na principu magnetické indukce. Díky svým minimálním rozměrům a výkonu může být umístěn na hrnec, pánev či hrníček a zahřát pomocí přeměněné energie z cukru jejich obsah. Zabudované senzory upraví čas ohřevu podle aktuální teploty obsahu. „Je to skvěle propracovaný koncept, který dokonce jde za hranice zadání soutěže. Navíc nabízí širší sociální potenciál při použití v odlehlejších oblastech – stejně jako odkryl možnosti první mobilní telefon,“ vysvětlila svoji volbu porota.


"Šnek" - mikroindukční ohřívač "Šnek" - mikroindukční ohřívač "Šnek" - mikroindukční ohřívač

„Vždycky jsem chtěl dělat design pro lidi a teď se mi třeba můj sen splní,“ řekl českým novinářům bezprostředně po vyhlášení Alwin. Ten vždy chtěl být designérem a nyní cítí velkou šanci. Přitom na slavnostním vyhlášení v Londýně vůbec nemusel být.

„Byla to dramatická situace. Ještě tři hodiny před odletem jsem neměl víza. Už jsem si chystal záložní řešení, ale nakonec v posledním okamžiku vše klaplo,“ oddychl si sympatický Ind. Jako první cenu vedle finanční odměny 5 000 eur získal i půlroční placenou stáž v designerském centru Electroluxu.

Do finále se probojoval i student Monash University v Melboure Dan Dobrogorsky. Jeho dědeček v 60. letech odešel z Dolní Bečvy do světa a Dan se tak narodil již v Austrálii. Jeho koncept „Kuchyňské skrýše“ se ale mezi nejlepší trojici neprobojoval. „Rád bych pokračoval jako produktový designér, ale nejdřív musím dokončit školu,“ řekl novinářům Dobrogorsky. K zakončení pětiletého studia mu chybí jeden rok.

Přehled finalistů najdete na Newsroomu.

Finalisté


V již osmém ročníku byl tématem The 2nd Space Age, tedy řešení malého obytného prostoru. Autoři konceptů se zamýšleli nad způsobem, jakým budou lidé připravovat a uchovávat jídlo, prát oblečení a mýt nádobí v domácnostech roku 2050, kdy bude podle odhadů Organizace spojených národů celých 74 % světové populace bydlet ve městech. Organizátoři soutěže zaznamenali rekordní počet přihlášených prací, kterých z celého světa přišlo přes 1300. To je o 30 procent více než loni.
Osm autorů nejlepších návrhů bylo pozváno na finále Electrolux Design Laboratory 2010 do Londýna, kde své koncepty prezentovali odborné porotě. Ta je posoudila na základě několika kritérií, kterými byli intuitivní design, inovace a pohled spotřebitele. Vítěz získal první cenu v podobě půlroční placené stáže v designérském centru společnosti Electrolux a 5000 eur. Druhá cena je ve výši 3000 eur a třetí cena 2000 eur.


 – "The 2nd Space Age Fact Sheet" 
* Předpokládá se, že v roce 2010 bude žít ve městech 3,5 bilionu obyvatel a do roku 2050 se počítá s nárůstem na 6,4 bilionu (což činí 74 % současné světové populace). Zdroj: UN
* Většina přesidlování do měst se bude do roku 2025 pravděpodobně soustředit v rozvojových zemích. Počet obyvatel ve městech v rozvojových zemích vzroste o 50,5 % a to v rozmezí let 2027 a 2025.
* V roce 2007 zde bylo 19 megalopolí, majících více jak 10 milionů obyvatel. Předpokládá se, že do roku 2025 zde bude 27 takto velkých měst (16 v Asii, 3 v Africe, 2 v Evropě, 2 v Severní Americe a 4 v Jižní Americe).
* V roce 2025 by mělo být největším městem na zemi Tokyo s 36 miliony obyvatel.
* Pokud se předpovědi vyplní a světová populace naroste do roku 2050 na více než 9 bilionů a pokud budeme chtít zachovat rozmanitost životních druhů, budeme muset najít způsob, jak umožnit každému jednotlivci žít kvalitní život na méně než polovině současného prostoru.
30-40 % světově vyprodukované energie je spotřebovávána budovami ve městech (zdroj: UNEP). Příkladem nutné změny městského životního stylu ve, tak aby bylo myšleno na udržitelný rozvoj, jsou lidé žijící ve Stockholmu. Švédsko dlouhodobě usiluje o snížení spotřeby energie o 60 % v rozmezí let 2000 a 2050. (Zdroj: Mattias Höijer, Royal Institute of Technology in Stockholm)Jakmile budou města takto hustě osídlena, nastane potřeba nového interiérového designu, který vyřeší úbytek životního prostoru na jednoho obyvatele.
* Rozrůstání měst s sebou přináší negativní vlivy na životní a sociální prostředí, jako je nárůst spotřeby energie a zvýšení nákladů na infrastrukturu. Aby to bylo únosné, automobilová doprava ustoupí do pozadí, změní se městská výstavba (domy se budou stavět blízko u sebe, prostor se bude zmenšovat a více personalizovat dle potřeb různých komunit a obyvatel).
* Vše má svá pozitiva i negativa. Rozrůstání měst a urbanizace také přináší jisté benefity. Podle UNFPA potenciální výhody urbanizace měst nakonec zastíní jistá negativa. Jejich hledání a řešení možností však zůstává velkou výzvou.

Zdroj: TZ Elektrolux

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*