Energetické a vzdělávací centrum Enercon

Investor a provozovatel větrných elektráren Enercon postavil ve východním Frísku (v severozápadní části Dolního Saska) poblíž pobřeží Severního moře monumentální energetické a vzdělávací centrum (EEZ). V tomto centru se snaží návštěvníkům předvést nový pohled na větrnou energii a možnosti jejího využití v praxi. Vnější plášť vzdělávacího centra je obložen několika desítkami tisíc fasádních hliníkových falcovaných šablon.

Centrum Enercon od architekta Lothara Taberyho se zaměřuje především na větrnou energii, proto není náhoda, že sama budova centra přináší doslova architektonický orkán do jinak konzervativní venkovské oblasti Fríska.

Zážitkové energetické centrum
Projekt, který byl nejdříve koncipován jako čistě vědecké centrum EEZ Aurich, prošel v průběhu projektových prací podstatnými změnami a rozšířením. Během realizace inicioval Enercon rozšíření o vzdělávací centrum pro oblast větrné energie. Následně se k projektu připojily další subjekty se svými tématy, která se týkají problematiky energie.

Celková plocha centra zabírá úctyhodných 1500 m², a tak výrazná rozloha jistě potřebovala netradiční umístění, které by tuto velikost ještě podtrhlo. Proto se také architekt Lothar Tabery rozhodl nové centrum umístit na umělý ostrov, který dokonale splňoval všechny požadavky na umístění i funkčnost objektu.

Projekt byl původně plánován ve výrazně skromnější podobě na kanálu Ems-Jade, kde by ale neměl odpovídající prostor. A proto se ho architekt Tabery nakonec rozhodl realizovat v Aurichu, v městské části Sandhost, který pro tak velký projekt nabízel výrazně lepší podmínky.

Energetické centrum je sice primárně zaměřeno na větrnou energii, ale zabývá se také výrobou elektřiny z vodních zdrojů. V komplexu, jehož tvar připomíná rozlomenou elipsu, se nacházejí vzdělávací jednotky i výzkumná pracoviště, dále pak technické centrum, prostory pro mimoškolní aktivity i konferenční centra pro setkávání studentů a odborných pracovníků.

Projekt, který udává tempo
Téma energie zasahuje i do dalších oblastí, jako je třeba ekonomika, kultura a vzdělávání. Všechny tyto oblasti pak doplňují rozsáhlou nabídku centra EEZ, které v současnosti udává tempo a trendy. Funguje vlastně jako maják pro všechny, kteří se zabývají otázkami, spojenými s energetikou. A proto není divu, že Tabery také celý projekt završil stavbou věže, která má právě zmiňovaný maják evokovat i vizuálně. Věž Education Tower, která ční nad centrem EEZ, byla do šupinaté fasády z PREFA falcovaných šablon opticky začleněna jako dekorační prvek. Kromě nejmodernějších multimediálních prostředků tak nabízí svým uživatelům také úchvatný výhled na celý areál.

Preferovaná PREFA
Lothar Tabery zvolil jako ideální dekorační a ochranný materiál fasády PREFA falcované šablony z lesklého hliníku s transparentním lakem. „PREFA falcované šablony 20×20 podtrhují požadovaný architektonický koncept. Prokázaly se jako ideální materiál pro obložení zakřivené a částečně (o 7 °) nakloněné, zužující se fasády. Podobně neobvyklé geometrie budov, jako u centra EEZ, lze bezproblémově zpracovat pouze pomocí malých prvků deskové struktury, jako jsou šablony,“ míní Tabery.

73 000 montážních úkonů na 2900 m² fasády
„Vzhledem k zakřivení fasády v několika rovinách bylo načrtnutí montážních bodů pro PREFA falcované šablony možné pouze s precizní montážní šablonou individuálně zhotovenou klempířem,“ rozvádí Tabery záludnosti svého projektu. A vedoucí projektu z berlínské společnosti BAU-FA-TEC Bau und Fassaden GmbH doplňuje: „Pro sloupkovo-příčkovou konstrukci a připojení fasády muselo být na staveništi nařezáno a na míru přizpůsobeno několik tisíc falcovaných šablon. Při spotřebě 25 kusů na m² namontovali klempíři celkem na fasádu centra téměř 73 000 jednotlivých šablon.“

Lesklý hliník zvolil architekt kvůli ušlechtilému vzhledu při optimálních výrobních nákladech a na základě požadavku stavebníka na trvale kovový povrch, který se nezmění ani vlivem povětrnostních podmínek ani působením slunečního UV záření. „Lehce ohýbatelné hliníkové šablony byly opatřeny extrémně odolným speciálním transparentním lakem,“ říká Olaf Oetjen, odborný poradce PREFA Aluminiumprodukte. Materiál lze bezproblémově ohýbat, aniž by nátěr popraskal nebo se odloupl. Pokládací falcovací technika „drážka do drážky“ činí fasádu odolnou proti vichřicím a bouřkám. Třetina fasády musí kromě toho odpovídat protipožární třídě odolnosti A1. „V této oblasti se struktura skládá ze zezadu odvětrávané hliníkové spodní konstrukce s konzolami a L profily a z krycího podkladu s pásově pozinkovanými, nalakovanými trapézovými plechy z oceli s hliníkovým tabulovým plechem jako připevňovací základ pro šablony,“ vysvětluje Tabery.

Díky novému centru Enercon dostala celá obec Aurich nový náboj a rázem se posunula mezi města, která se pyšní nevšedními architektonickými projekty. Aurich patří do oblasti, která tradičně prosperuje díky větrné energii a energii z alternativních zdrojů vůbec. Proto je tedy důležité, že se architektu Taberymu podařilo ve svém projektu spojit tradici regionu s architektonickou podobou nové stavby. Těžko bychom asi hledali vhodnější místo, kde by budova EEZ mohla stát. Díky svému architektonickému charakteru i využití je každému hned jasné, že centrum Enercon prostě stojí na tom správném místě!
podle podkladů společnosti Prefa Aluminiumprodukte
Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*