Energeticky úsporný dům od SENUB

Pokud se zajímáte o energeticky úsporné domy a přáli byste si postavit si svůj vlastní, pak jste jistě v poslední době zaznamenali značný nárůst informací, knih a článků, které radí jak na to. SENUB = Systémy energeticky úsporných budov přichází s nabídkou kvalitního provedení stavby nejen pasivních domů za účasti a odborného vedení profesionálních firem z oboru. Navíc můžete získat minimálně 3 roky vytápění Ve Vašem novém domě ZDARMA.


Proč stavět energeticky úsporný dům?

 

Tato základní otázka sužuje většinu investorů, kteří nejsou o výhodách energeticky úsporných staveb stoprocentně přesvědčeni. Svou roli hrají i mýty, které stále mezi lidmi panují (více o mýtech a předsudcích o pasivních domech se dozvíte na www.senub.cz). Odpověď je ale jednoduchá. Pokud bereme v potaz stávající vývoj cen energií a vyhlídky, které nám naše budoucnost přináší, je patrné, že snižování nákladů na vytápění může značně ulehčit naší peněžence. Nízkoenergetický či pasivní dům bychom měli chápat jako investici do budoucnosti, nikoliv jako vysoké pořizovací náklady v současné době.
Stěžejní výhodou a základní myšlenkou energeticky úsporných domů je tedy jejich nízká spotřeba energií. Díky kvalitně provedené obálce domu a dostatečnému zateplení funguje dům obdobně jako klasická termoska. To znamená, že z něj v chladném období uniká velmi malé množství tepla a dům není nutné vytápět běžným topným systémem. Teplota interiéru včetně stěn a oken je konstantní po celý rok, a to kolem 22 °C, což je pro většinu lidí komfortní a příjemné prostředí.
PD Srch - Atelier L
Energeticky úsporné domy, resp. domy s téměř nulovou spotřebou energie mohou dosáhnout hodnoty měrné roční spotřeby tepla na vytápění jen okolo 30 kWh/m2a a méně. Pro srovnání uvádíme hodnotu spotřebu energie na vytápění u běžného nedostatečně zatepleného domu, která se pohybuje až kolem 150 kWh/m2a.

Teplotní zisky v energeticky úsporném domě jsou zejména ze sluneční energie (orientace oken na jih) a samozřejmě také ze spotřebičů a od samotných uživatelů domu. Úspora energie pak oproti běžné výstavbě představuje až 90 %. Dostatečná vrstva izolace pro pasivní dům je 300 mm v podlaze na terénu, 300–400 mm ve stěnách a 500–600 mm ve střešní konstrukci.
Dalším důležitým parametrem je těsnost obálky, která je kontrolována tzv. blower door testem. Doprovodným prvkem energeticky úsporných domů by měly být také úsporné spotřebiče, které mohou snížit spotřebu energií až o 50 %.
Z hlediska kvality vnitřního prostředí ocení uživatelé pasivních domů zejména neustále čistý vzduch bez nutnosti větrání okny. Tento faktor zaručuje jednoduchý systém řízeného větrání s rekuperací. Více informací o energeticky úsporných domech a jejich fungování se můžete dočíst na www.senub.cz.

Jak postavit kvalitní energeticky úsporný dům?
Záleží na každém z investorů, jaké jsou jeho priority a co od svého domu očekává. Důležité je zejména nepodcenit přípravu projektu a samotnou realizaci stavby.

Kvalitní projektová dokumentace
Kvalitní příprava projektu do fáze pro provedení stavby včetně řešení složitějších detailů a tepelných mostů je dobrým předpokladem pro správnou realizaci. SENUB nabízí služby významných českých architektů a projektantů, kteří mají s navrhováním pasivních a energeticky úsporných domů dlouholeté zkušenosti. V nabídce architektonických kanceláří jsou jak typové projekty, tak samozřejmě také možnost vytvoření individuálního návrhu. Projekty pasivních domů v rámci uskupení SENUB zajišťují Ing. arch. Josef Smola, Ing. arch. Mojmír Hudec a Ing. arch. Lubomír Křivka ve spolupráci s Ateliérem Náš Dům. Různorodost architektury těchto domů můžete shlédnout v unikátní Katalogu pasivních domů 2010 (www.isover.cz/katalog-pasivnich-domu).

PD Brdy-Ing. arch. Josef Smola Bungalov- Ing. arch. Mojmír Hudec

Konstrukce obálky
Kvalita energeticky úsporných domů spočívá mimo jiné v aplikaci kvalitních a výkonných materiálů, které jsou pro tyto konstrukce svými vlastnostmi nejvhodnější. Velmi častým materiálem pro stavbu energeticky úsporného domu je dřevo. Dřevostavby dnes nacházejí své místo již také v České republice a počet realizací stále stoupá. V rámci projektu SENUB zajišťuje dodávku dřevostaveb na klíč firma H. L. C., spol. s r. o.
Při volbě zděného nosného systému doporučujeme realizaci stavby z vápenopískového zdiva firmy KM Beta, a to zejména z důvodu jeho rozměrové souměrnosti a schopnosti akumulace tepla.
Pro zajištění tepelněizolačních vlastností je důležité kvalitní zateplení. V domech SENUB je aplikována výhradně tepelná izolace Isover. Z hlediska potřeb a řešení stavby je možné volit mezi skelnou či kamennou vlnou a dále extrudovaným i expandovaným polystyrenem, včetně „šedého“ typu. V případě provedení kontaktního zateplení fasády je možné využít zateplovacích systémů Weber.
Nedílnou součástí pasivních domů jsou kvalitní okna s izolačním trojsklem. Okna a ostatní otvorové výplně jsou obvykle nejslabším článkem konstrukce domu, kterým uniká nejvíce tepla do exteriéru. Použitím kvalitních oken od firmy Slavona zajistíte správné fungování svého pasivního domu.
Vzorový pasivní dům SENUB- Ing. arch. Lubomír Křivka
Technologie pro pasivní domy
Pro správné fungování a užívání pasivního domu nemusí být nutně využito složitých technologií. Naopak, opatření, která z domu dělají dům pasivní, by měla vycházet z využití jednoduchých konstrukčních a architektonických zásad.
Pro zajištění přívodu předehřátého čerstvého vzduchu je využívána rekuperační jednotka, která má za úkol odvádět znečištěný vzduch z odpadních místností (např. kuchyň, WC, koupelna), který odděleným průchodem předává teplo nově přiváděnému čistému vzduchu, který je dále předáván do obytných místností domu (ložnice, obývací pokoj). Dodávku čerstvého vzduchu si ve svém domě zajistíte aplikací rekuperačních jednotek značky Nilan.
Z hlediska ekologického přístupu k životnímu prostředí by mělo být v pasivním domě využito maximální množství energie z obnovitelných zdrojů a zajištění nízkonákladového vytápění. Tyto faktory lze docílit s produkty společnosti Brilon, která nabízí různé varianty topení od kondenzačních kotlů po tepelná čerpadla či solární systémy.

Financování stavby
Ke zdárné realizaci je zapotřebí finanční zajištění stavby. Pro celkové řešení Vašich financí a nastavení nejvýhodnější hypotéky můžete využít služeb profesionálního finanční poradce ze společnosti Partners, která ve spolupráci s uskupením SENUB a Hypoteční bankou vytvořila zcela nový produkt „Eko hypotéka“ pro financování pasivních domů. Navíc Partners poskytuje zákazníkům SENUB pojištění stavby na jeden rok zdarma.

Nepodceňujte realizaci stavby
Nejzásadnější fází stavby energeticky úsporného domu je jeho samotná realizace, které předchází výběr kvalitní dodavatelské firmy a zajištění precizní stavby domu dle projektové dokumentace s eliminací tepelných mostů. Pro správný výběr dodavatele jsou důležité zkušenosti a případně ukázka referenčních staveb. Pro kontrolu kvality stavby je možné provést blower door test (např. firma Radion s dlouholetou tradicí, Mgr. Stanislav Paleček) a případně měření pomocí termokamery. Tato opatření mohou odkrýt případné nedostatky ještě před dokončením samotné stavby.

Užívání pasivního domu
Užívání pasivního domu není nikterak složitá záležitost zejména z toho důvodu, že jsou využívány jednoduché podpůrné technologie. Z hlediska funkčnosti rekuperace bychom se měli vyhnout nadměrnému otevírání oken a dveří. Neznamená to, že nesmíme otevřít okno, ale výhoda je zejména v tom, že ho otvírat nemusíme. Hlavně v zimním období při klasickém větrání okny ztrácíme značný objem tepla z interiéru, které musíme následně dodat pro dosažení požadované tepelné pohody.
Jako speciální bonus pro všechny, kteří využijí služeb SENUB, nabízí sdružení úhradu celkových nákladů na vytápění budovy, a to minimálně po dobu 3 let od kolaudace.

www.senub.cz

podle podkladů sdružení SENUB

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*