Engel House

Zadáním stavebníka bylo navržení rekreačního domu v malebné obci v západních Čechách nedaleko lázeňského města Karlovy Vary. Od samého počátku jsme chtěli, aby dům dobře zapadl do romantické krajiny pod masivní skálou a středověkou zříceninou gotického hradu, na jehož úpatí se městečko nachází.
Území patří do chráněné krajinné oblasti a leží v poměrně vysoké nadmořské výšce přes 600 m.n.m., proto je zde nutno počítat i s drsnějším podnebím. Návrh domu vycházel z tradičního tvarosloví vesnického domu, ke kterému patří sedlová střecha a dřevěný štít. Zároveň však stavba musela splňovat požadavky a funkce moderního domu a to jak pro komfort letní i zimní rekreace.
Pozemek o velikosti 2163 m2 má ideální jižní orientaci s přístupem od severu a nabízí nádherné výhledy do zvlněné krajiny. Zastavěná plocha domu je 346 m2.

Kompozice a urbanistické řešení
Po analýze okolního prostředí byla zvolena křížová dispozice půdorysu stavby a to tak, že se jedná o protnutí vyšší dvoupodlažní hmoty se sedlovou střechou obložené šedým Rheinzink plechem s jednopodlažním objemem, který má hnědočervenou cortenovou fasádu. Tento půdorysný princip umožnil jednak odclonění od přístupové místní komunikace s vjezdem do garáže a vstupem do domu, na druhé straně vytváří částečně uzavřený prostor tvarovaný do písmene L, kam jsou orientovány hlavní obytné místnosti v přízemí a je odtud výhled do otevřené krajiny.

Dispozice a interiér
Hlavní obytná místnost je situována do jižního křídla s výškou přes dvě patra, v horní části přechází do prostoru otevřené galerie. V tomto převýšeném prostoru jsou umístěna kapkovitá dekorativní svítidla Tim z českého křišťálu.  Součástí obývacího pokoje je kuchyň, která navazuje na zastřešenou terasu s venkovní kuchyní a sezením. V prostoru mezi kuchyní a obytným prostorem je krb obložený černým surovým plechem a proskleným ohništěm.
V přízemí je kromě několika obslužných místností zázemí umístěna hlavní master bedroom s navazující pracovnou. V horním patře jsou tři pokoje pro hosty s hygienickým zázemím a technická místnost.
Hlavním materiálem v interiéru je dřevo. Dřevěné konstrukční panely byly opatřeny bílou lazurou, takže kontrastují s tmavou dřevěnou podlahou a dýhovaným obložením stěn ve vstupní části domu. Doplňkovým materiálem je černý plech použitý na obložení krbu nebo hnědošedý corian na kuchyňské desce. V koupelnách je použitá velkoformátová keramika ve tmavohnědém a béžovém odstínu.

Konstrukce
Dům byl koncipován jako dřevostavba, hlavním konstrukčním prvkem jsou dřevěné velkoformátové panely a stěny, které jsou pohledově viditelné v interiéru a hrají důležitou roli ve výtvarné koncepci domu.
Materiály fasády byly zvoleny tak, aby dobře zapadly do kontextu okolí a stylu původní zástavby. Na štíty budovy bylo použito smrkové dřevo opalované ohněm, střecha má šedivou plechovou krytinu a jednopodlažní trakt je obložen reznoucím plechem corten.  Materiály jsou zvoleny tak, aby přirozeně stárly, časem tmavly a dobře zapadly do okolní přírody. Pro venkovní terasy bylo použito dřevo IPE s velkou odolností vůči povětrnostním vlivům a velmi dobrou stálostí.

Zahrada
Pro výsadbu dřevin byly použity druhy běžně se vyskytující v okolní přírodě doplněné o keře a květiny s nízkým nárokem na údržbu. Součástí zahrady je venkovní 10 metrový bazén vytápěný stejně jako dům tepelným čerpadlem.

Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice


Autor a projekt: CMC architects a.s. – Vít Máslo, David R. Chisholm; vedoucí projektu Jan Hřebíček; spolupráce Daniel Šimpach, Gabriela Sekyrová
Realizace: CMC architects a.s., Baustav a.s.
Interiéry: Alnus s.r.o.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*