Enotéka znojemských vín

Vinný bar a degustační prostor se nachází ve Znojmě, v srdci jižní Moravy. V přestavěném pivovaru z 19. století a přilehlém technickém prostoru, který byl k budově dostavěn v 70. letech minulého století. Na dohled je rotunda sv. Kateřiny z 11. století a sousedící gotický kostel sv. Mikuláše – vše dohromady vystihuje spletité historické a architektonické vrstvy města. Architekti propojili dvě místa s osobitým dědictvím a u každého z objektů uplatnili individuální koncepční přístup k renovaci. Reflektovali tak strukturální a funkční historii budov s ambicí posunout konvenční představy o rekonstrukcích budov.
Pivovar byl zrestaurován a zachráněn, zachoval si původní výraz. Renovace proběhla konzervativním způsobem. Klasická obdélníková budova byla redefinována jako výstavní prostor, který vybízí návštěvníky k ponoření se do bohaté historie moravské kultury vína a jeho degustace.
Z bývalé technické haly byla naopak zachována pouze vnější struktura s úmyslem vytvořit nový koncept, který v rámci Enotéky funguje jako volný otevřený prostor. Do strohého bílého interiéru autoři vložili kontrastní tmavou vestavbu, hravou kompozici organických objemů v různých úrovních rozdělující „bílou krabici“ na jednotlivé prostory a menší propojené místnosti. Odkazují tím na měřítko a atmosféru tradičních místních vinných sklepů. Nově pojatý vinný bar tak mění původní význam architektury i funkce haly.
Technická hala se otevřela okolí a výhledům na kostel a město díky komplexní sestavě asymetrických oken, která jsou rozmístěna tak, aby podtrhla rozčlenění interiéru na různorodé prostory, které jsou orientovány na výhledy. Nová okna nyní zvou návštěvníky k dialogu s krajem a krajinou a zároveň kotví tuto zdánlivě zastaralou strukturu mezi ostatní architektonické skvosty města.
Odstín průčelí vznikl kombinací barev sousedících budov, což podpořilo interakci v rámci historické koláže a posílilo architektonický a historický pocit sounáležitosti.

Enotéka nese stopy obou původních staveb i proměnlivé minulosti města a zároveň slouží jako připomínka spletitých vztahů mezi sociopolitickými strukturami, které místní architekturu poznamenaly. Autoři projektu obzvláště poukazují na technickou halu jako na projev cynismu tehdejší narušené společnosti, která vybudovala tuto stavbu v srdci města s bohatou historií. „Znojemská Enotéka je výzvou tradičním představám o rekonstruování historických budov. Přítomnost dvou osobitých struktur, z nichž každá má svou vlastní minulost a původní funkci, nás inspirovala k použití osobitých přístupů k renovaci. Na jedné straně jsme se drželi celkem ortodoxních postupů, založených na památkové péči, na straně druhé jsme uplatnili experimentální a méně obvyklý přístup, který zcela přehodnocuje původní stavbu, avšak při zachování její stavební podstaty a dobových fragmentů. To nám umožnilo se plně ponořit do dědictví a scenérie Znojma, a tím ukotvit Enotéku jako pochopení, součást a pokračování architektonického příběhu města,“ říká Ondřej Chybík.

Tisková zpráva
Foto: Laurian Ghinitoiu, Alex Shoots Buildings


Autoři: Ondřej Chybík, Michal Krištof, Ondřej Mundl, Luděk Šimoník, Martin Holý, Roman Koplík, Michal Klimeš
Velikost: 550 m²

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*