Enterprise Office Center

Celková plocha: 31 691 m2
Kancelářské plochy: 29 069 m2
Developer: Erste Group Immorent ČR
Architekt: Doc. Ing. arch. Vladimír Krátký
Environmentální aspekty budovy: certifikace BREEAM EXCELLENT 

Společnost Erste Group Immorent ve čtvrtek 3. prosince slavnostně otevřela budovu Enterprise Office Center, novou dominantu Prahy 4. Dvanáctipodlažní budova nabízí 29 069 m2 kanceláří nejvyšší třídy „A“, dodatečné prostory pro nájemce a také až 400 parkovacích míst. Budovu podle návrhu architekta Vladimíra Krátkého postavila stavební firma STRABAG.

Budova Enterprise Office Center má všechny předpoklady pro to, aby se svou velikostí a prominentní polohou u magistrály a jen pár kroku od metra Pankrác stala novou dominantou Prahy 4. „Pro nás jako developera je Enterprise Office Center projekt snů, ve kterém jsme zúročili všechny naše dosavadní zkušeností a know-how v oboru developmentu,“ říká Tomáš Velemínský, jednatel společnosti Erste Group Immorent ČR a dodává: „Chtěli jsme vytvořit moderní, nadčasovou stavbu, která i za deset let a později bude přirozenou a obdivovanou součástí městského veřejného prostoru.“

Developer, který v Praze mimo jiné stojí za projekty úspěšných business parků Futurama a Avenir, tak pokračuje v trendu výstavby udržitelných a úsporných budov, které nájemcům poskytují pohodlí a příjemné pracovní prostředí. „V Praze jsme realizovali již 150 000 m2 kancelářských ploch a dalších 30 000 m2 je ve stadiu příprav,“ doplňuje Tomáš Velemínský.

Budova Enterprise Office Center bude certifikována prestižním mezinárodním certifikátem BREEAM Excellent, promyšlené technologie zaručují až 25% úsporu energií ve srovnání s podobnými budovami. „Enterprise je první kancelářským objektem v Praze s okny, která splňují parametry kladené na pasivní budovy. V důsledku toho je budova až zhruba do 5 stupňů Celsia energeticky soběstačná, protože veškeré energie na vytápění jsou kryty odpadním teplem, které sama produkuje.  K úsporám energií přispívá výrazně efektivní systém venkovního stínění nebo speciální chladící trámy,“ vypočítává technické vymoženosti Tomáš Velemínský.

Moderní přístup k ekologii a udržitelnosti se projevuje i v dalším vybavení Enterprise Office Center. V garážích jsou připraveny zásuvky pro dobíjení elektromobilů a zaměstnancům-cyklistům je k dispozici úschovna kol se sprchami a uzamykatelnými skříňkami. Velkoryse řešené prosklené atrium je spolu s kavárnou a zahradou přístupné široké veřejnosti a poslouží také jako galerie a kulturní prostor.

Kvalitu projektu Enterprise potvrzuje i fakt, že již před zahájením výstavby bylo 50 % plochy pronajato prvnímu nájemci – společnosti AVAST. „Tato situace je v rámci českého trhu komerčních nemovitostí spíše výjimkou. Mohu zároveň potvrdit, že intenzivní jednání s dalšími nájemci směřují k úspěšnému konci. 100% obsazenost budovy tak očekáváme v řádu několika týdnů,“ dodává Tomáš Velemínský, jednatel společnosti Erste Group Immorent ČR.

ROZHOVOR S DOC. ING. ARCH. VLADIMÍREM KRÁTKÝM
Jak vznikal projekt Enterprise? A jak dlouhá je vlastně cesta od prvního nápadu/skici k definitivním plánům?
Projekt vznikal v několika skokových fázích. První skici a úvahy se datují k době stavby Gemini – tedy zhruba v roce 2008, investorovi se líbila poloha pozemku. Následně pak v letech2009 – 2010 jsme začali vážně projektovat. Nakonec loni na jaře vypukla spolu se stavbou závěrečná fáze prováděcího projektu.

Kde jste se inspiroval/co Vás inspirovalo ke konečnému tvaru Enterprise?
Konečný tvar vznikl dlouhým vývojem. Kouzlo konvexní křivky jsem zachytil např. v ulici, kde bývala hospoda Bílá velryba, poblíž Spálené.

Mělo EGI nějaké specifické požadavky, resp. museli jste o „něčem“ vyjednávat? A jak vlastně vnímáte „střet“ architektury/designu a funkčních požadavků na moderní kanceláře?
Jsem vychován v duchu funkcionalistické architektury, takže střet v tomto smyslu mi nedělá problém. Jiné to je ovšem v případě střetu s normami, vyhláškami a byrokratickými a tendenčními požadavky.

Jak budova Enterprise „(ne)zapadne“ mezi pankrácké komerční stavby?
Nemám rád slovo zapadne, není jednoznačné. V zásadě budova přináleží především k fenoménu ulice 5. května, nižší část pak dotváří prostor ulice Pikrtova, která de facto nově vznikla díky budovám Gemini a Enterprise. Z dálkových pohledů Enterprise vytváří přechod mezi starší zástavbou Pankráce a Nuslí a výškovým jádrem pankrácké pláně.

Jak vnímáte moderní pražskou architekturu?
Za posledních 20 let vznikla celá řada dobrých staveb, v Praze působí dostatek kvalitních architektů. Podmínky pro jejich práci ale nejsou nejlepší. Jedna z věcí, která mě trápí, je politické prostředí dehonestující developery a naše řemeslo např. v předvolebních kampaních a následně společenská nálada vedoucí lidi k odporu vůči novým věcem. Mám pocit, že v Čechách nechceme nic.

www.enterprise-prague.cz
tisková zpráva

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Budova skvělá, ze stručného rozhovoru s arch. Krátkým vyplývá jednoznačně, jak je pro něj kontext důležitý (tady se podařil), nicméně velkými písmeny by mělo být do kamene vytesáno to, co říká v posledním odstavci. Hysterická dehonestace developerů vyplývá z klasické závistivosti lidí. Ta ale není až zas tak typická jen pro Čechy, jak se u nás obecně soudí. Co je ale typicky české, je ono až trapné, hospodské všeználkovství, které pak na vyšší úrovni představuje |všehoznalý| většinou liberální levicový intelektuál, který ví všechno nejlíp a všemu rozumí a hlavně on jediný zná to správné. A ještě komičtější jsou lidé, kteří odmítají jakoukoliv výstavbu kolem sebe, ale vlastní ale to, že i jejich dům byl někdy postaven a že místo, které považují výhradně za svoje, bylo kdysi prázdné je už dnes nezajímá.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*