EnviroCity – letní festival o veřejném prostoru

Letní festival o veřejném prostoru EnviroCity pořádá občanské sdružení Collaborative Collective ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hl. města Prahy. Festival se odehraje od 21. do 29. června 2014 v zahradách areálu IPR Praha (Vyšehradská 57, Praha 2) a dále od 3. července do 9. září 2014 v industriálním prostoru Nákladového nádraží Žižkov. Centrem setkávání bude environmentální pavilon Loop. Program festivalu EnviroCity nabídne prezentace a diskuze o tom, jakým způsobem lze oživovat městské veřejné prostory, site-specific performance inspirované architektonickým objektem pavilonu, ale i různé hry, interaktivní workshopy, architektonické procházky, cykloprojížďka, video-instalace a další. Vstup na festival je zdarma.Festival reaguje na stále stoupající poptávku občanů po kvalitních a zajímavých veřejných prostorách měst a obcí. Jeho cílem je vzbudit zájem veřejnosti o témata související s oživováním veřejných prostor prostřednictvím živého umění. Posláním festivalu je nejen inspirovat a aktivizovat místní komunity obyvatel, ale také demonstrovat možnosti současné architektury ve vztahu k práci s udržitelnými materiály a jejich použití ve veřejném prostoru.


Environmentální pavilon Loop
Projekt environmentálního pavilonu Loop realizují studenti Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci (FUA TUL) ve spolupráci s Lesnickou a dřevařskou fakultou České zemědělské univerzity (FLD CZU) pod vedením Marie Davidové a Šimona Prokopa ze studia COLL COLL a Martina Klody ze studia ARCHWERK.
Myšlenkou, která stojí v pozadí projektu, je experimentální výzkum efektivního využívání obnovitelných materiálů. Konstrukce pavilonu Loop využívá masivního dřeva, jehož vlastnosti umožnily designerům z řad studentů tvarovat pavilon až do jeho výsledné podoby ve formě jakési smyčky (odtud anglický výraz „loop“).
Pavilon je zamýšlen jako nezvyklý typ městského mobiliáře, který dotváří a oživuje veřejný prostor, poskytuje možnost komunitního potkávání, a zároveň slouží jako umělecký objekt, který lze oživovat prostřednictvím performancí.
Pavilon jako experimentální architektonická stavba bude dále na podzim 2014 umístěn v rámci výstavy Prototypy architektury na Ovocném trhu a poté poputuje do Liberce.

Slavnostní zahájení spojené s vernisáží pavilonu a představením celého projektu se uskuteční v sobotu 21. června od 20.00 v areálu IPR Praha.
Geometrie architektonického objektu pavilonu se stane inspirací pro site-specific taneční performanci Jany Vrány, kterou podpoří světelná show z dílny Lunchmeat.
www.envirocity.cz
HitHit – EnviroCity
www.facebook.com/envirocity

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*