Koncertní síň navržená podle matematických principů zlatého řezu a Fibonacciho posloupnosti byla otevřena koncem roku 2010.
Architektonické vlastnosti koncertní síně jsou v úzké harmonii s obecnými principy navrhování a hudební kompozice. Dynamika a rovnováha. Dvě strany téhož světa.
Prvky budovy: kámen a dřevo. Tvrdost a měkkost. Chlad a teplo. Věk myriád a staletí. Trvalost a důvěrnost.
Otevřením koncertní síně se vyplnil dvousetletý sen městské hudební společnosti. Sídlí zde Pannonský filharmonický orchestr. Dosavadní tradiční koncertní život získává příležitost zvát významné hosty a také dávat na program kusy, které nešlo provést v předchozích podmínkách.
Nová budova obsahuje kromě koncertního sálu také velkou zkušebnu, kanceláře filharmonie, konferenční centrum a další prostory nezbytné pro provoz orchestru a zázemí posluchačů.
Architektonická soutěž proběhla na jaře 2007. Vítězem se stal návrh od Építész Stúdió z Budapešti. Povolovací řízení a archeologické vykopávky skončily po dvou letech a v červenci 2009 začaly stavební práce. Zahajovací koncert se konal v prosinci 2010.
Architekti: Építész Stúdió
Místo: Pécs, Hungary
Interiér: László (f) Rádóczy, Zsolt Tolnai – PÉCSÉPTERV
Krajinářský architekt: Sándor Mohácsi, Borbála Gyüre – S73
Akustika: Éva Arató, Anders Christian Gade, András Kotschy
Celková plocha: 11 200 m2
Realizace: 2007-2010
Foto: Tamás Bujnovszky
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,