Koncertní síň navržená podle matematických principů zlatého řezu a Fibonacciho posloupnosti byla otevřena koncem roku 2010.
Architektonické vlastnosti koncertní síně jsou v úzké harmonii s obecnými principy navrhování a hudební kompozice. Dynamika a rovnováha. Dvě strany téhož světa.
Prvky budovy: kámen a dřevo. Tvrdost a měkkost. Chlad a teplo. Věk myriád a staletí. Trvalost a důvěrnost.
Otevřením koncertní síně se vyplnil dvousetletý sen městské hudební společnosti. Sídlí zde Pannonský filharmonický orchestr. Dosavadní tradiční koncertní život získává příležitost zvát významné hosty a také dávat na program kusy, které nešlo provést v předchozích podmínkách.
Nová budova obsahuje kromě koncertního sálu také velkou zkušebnu, kanceláře filharmonie, konferenční centrum a další prostory nezbytné pro provoz orchestru a zázemí posluchačů.
Architektonická soutěž proběhla na jaře 2007. Vítězem se stal návrh od Építész Stúdió z Budapešti. Povolovací řízení a archeologické vykopávky skončily po dvou letech a v červenci 2009 začaly stavební práce. Zahajovací koncert se konal v prosinci 2010.
Architekti: Építész Stúdió
Místo: Pécs, Hungary
Interiér: László (f) Rádóczy, Zsolt Tolnai – PÉCSÉPTERV
Krajinářský architekt: Sándor Mohácsi, Borbála Gyüre – S73
Akustika: Éva Arató, Anders Christian Gade, András Kotschy
Celková plocha: 11 200 m2
Realizace: 2007-2010
Foto: Tamás Bujnovszky
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…