Koncertní síň navržená podle matematických principů zlatého řezu a Fibonacciho posloupnosti byla otevřena koncem roku 2010.
Architektonické vlastnosti koncertní síně jsou v úzké harmonii s obecnými principy navrhování a hudební kompozice. Dynamika a rovnováha. Dvě strany téhož světa.
Prvky budovy: kámen a dřevo. Tvrdost a měkkost. Chlad a teplo. Věk myriád a staletí. Trvalost a důvěrnost.
Otevřením koncertní síně se vyplnil dvousetletý sen městské hudební společnosti. Sídlí zde Pannonský filharmonický orchestr. Dosavadní tradiční koncertní život získává příležitost zvát významné hosty a také dávat na program kusy, které nešlo provést v předchozích podmínkách.
Nová budova obsahuje kromě koncertního sálu také velkou zkušebnu, kanceláře filharmonie, konferenční centrum a další prostory nezbytné pro provoz orchestru a zázemí posluchačů.
Architektonická soutěž proběhla na jaře 2007. Vítězem se stal návrh od Építész Stúdió z Budapešti. Povolovací řízení a archeologické vykopávky skončily po dvou letech a v červenci 2009 začaly stavební práce. Zahajovací koncert se konal v prosinci 2010.
Architekti: Építész Stúdió
Místo: Pécs, Hungary
Interiér: László (f) Rádóczy, Zsolt Tolnai – PÉCSÉPTERV
Krajinářský architekt: Sándor Mohácsi, Borbála Gyüre – S73
Akustika: Éva Arató, Anders Christian Gade, András Kotschy
Celková plocha: 11 200 m2
Realizace: 2007-2010
Foto: Tamás Bujnovszky
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.
Jo, taky se mi to líbí, fakt to má něco do sebe!
Když můžou být smaltované vany naprostá topka - odolné, trvanlivé, snadno se udržují a ještě k tomu skvěle vypadají, tak…