Éric Lapierr a Kuba Snopek

Spolek Kruh a Francouzský institut v Praze přivítá architekty Érica Lapierra a Kubu Snopka
Jak se o architektře přemýšlí ve Francii a jak se staví kostely v Polsku?

„Jiná perspektiva“, takový je souhrnný název sedmi přednášek, které představí zajímavé osobnosti evropské architektury v roce 2017. KRUH v dubnu přivítá francouzského architekta a teoretika Érica Lapierra, jehož přednášku doplní polský urbanista Kuba Snopek. Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 6. dubna od 19.30 hodin v Kině 35 ve Francouzském institutu. Cílem je obohacení české scény o pohled významných představitelů světové architektury jak v rovině teoretické, tak praktické.

Francouzský architekt, teoretik, kurátor a spisovatel  Éric Lapierre ve své první pražské přednášce spojí všechny své profese. Ve své práci se věnuje důležitosti navrhování projektu. „Znázorňování projektu v mé práci není pouhou reprezentací. Snažím se skrze ni dostat blíže k projektu a jeho zobrazení. To znamená, že už samotné plány mě zajímají jako grafická díla fungující sama o sobě – musí být stejně vydařené jako kresba. Fyzický model pro mě pak představuje způsob, jak přitáhnout pozornost ke stavbám postaveným běžnými současnými prostředky,“ poodhaluje Lapierre. Éric Lapierre vychází z přesvědčení, že architektura je spíše otázkou času, než věc prostoru. To dokazuje i svým působivým projektem Le Point du Jour – kulturním centrem zaměřeným na fotografii ve francouzském Cherbourg-Octeville. Autor návrhu si uvědomoval důležitost zasazení budovy do prostředí, v němž se bude nacházet, a její splynutí s okolím. Díky zajímavě materiálově řešené fasádě, ve které hraje důležitou roli beton a hliník, se na budově odráží okolní světla, potažmo život čtvrtě. Právě jejím prostřednictvím se kulturní centrum dostává do interakce s nedalekými budovami.

Na přednášku Érica Lapierra naváže polský urbanista Kuba Snopek, který představí projekt Architektura VII. dne, jež se od 17. 3. do 22. 5. vystavuje v Centru současného umění DOX. Jak se v Polsku staví a stavěly kostely jako komunitní a protirežimní fenomén? Polský urbanista Kuba Snopek představí projekt Architektura VII. dne, který dokumentuje neuvěřitelný fenomén poválečné sakrální výstavby v Polsku, kde od roku 1945 vzniklo 3780 kostelů. Většina z těchto staveb vznikla jako komunitní akce v osmdesátých letech díky úsilí farníků a často i bez stavebních povolení. Architektonicky velmi originální až excentrické svatyně se staly symbolem odporu proti komunistickému režimu i síly komunitní spolupráce, dnes nazývané crowdsourcing a crowdfunding.

Přednášky představí několik inovativních architektů, osobitých, tvůrčích a jedinečných, kteří přináší jiný pohled na architekturu, a to bez ohledu na zemi původu. Cyklus se bude zabývat různými tématy architektury: plánování měst, sociální výstavbou, reflexí architektury, rekonstrukcemi, urbanismem i experimentální architekturou,“ prozrazuje k tématu letošního cyklu Marcela Steinbachová, architektka a zakladatelka KRUHu. Právě nacházení jedinečného pohledu, který nekopíruje vzory, je kurátorským posláním tohoto spolku.

Vstup na přednášku je 100 Kč pro dospělé a 80 Kč pro studenty.
Vstupenky je možné koupit v předprodeji Kina 35.
Přednáška je v angličtině bez tlumočení.
Více informací najdete na www.kruh.info.

Přednášky se uskuteční za podpory Francouzského institutu v Praze a Polského institutu v Praze.

Pořádá
: Kruh z. s.
Pod záštitou: České komory architektů 
Projekt podporují: Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, Nadace české architektury, Francouzský institut v Praze, Polský institut v Praze
Hlavní partner: FORBO FLOORING
Partneři: SIPRAL a. s., MDA Praha s. r. o., mmcité1 a. s., PREFA Aluminiumprodukte s. r. o., SOMFY spol. s r.o.
Mediální partneři: ArtMap, Architect+, archiweb.cz, časopis Stavba, EARCH., ERA21, informuji.cz, Material Times, protisedi.cz, Radio 1, Radio Wave, Regina DAB Praha

tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*