V hamburském přístavu byl otevřen nový blok Sumatrakontor. Desetipatrová multifunkční stavba o celkové rozloze 37 000 m2 nabídla místo pro pětihvězdičkový hotel, kanceláře a konferenční místnosti, obchody, bydlení a podzemní garáže.
Kanceláře a konferenční prostory jsou maximálně variabilní, nabízejí jednotky od 400 do 4000 m2. Maloobchodní prostory v nižších patrech jsou zárukou vitality a dynamického užívání komplexu během celého dne. Návrh Ericka van Egeraata se hlásí k odkazu stávajících bohatě se vyskytující staveb tzv. "Speicherstad" z červených cihel, ovšem soudobými prostředky. Rozlehlý objem je čtyřikrát "proříznut", což je ještě podtrženo prosklením a hrou obrazů mezi skly navzájem. Dalšími použitými materiály jsou hliník, desky z přírodního červeného. Vnitřní dvůr na druhou stranu zdůrazňuje klid tradičních, bíle omítaných fasád, obvyklých v centru Hamburku.
“Chtěl jsem soudobým způsobem přepracovat stávající kvalitu historických průčelí kolem vody a Sumatrakontor potřeboval zkombinovat řadu vlastností jak funkčních, tak z hlediska vzhledu. Tak se budva může stát příspěvkem k oživení města," říká Erick van Egeraat.
Původní urbanismus "Hafencity" se skládal z jednoduchých bloků, Erick van Egeraat je interpretuje evolučně. Hravým způsobem rozvíjí blok Sumatrakontor na pravidelech daných regulací, ale ponechává také prostor pro náhodu a invou interpretaci. Jeden ze zářezů v severní fasádě vytváří prázdo, jímž se vstupuje do vnitřního dvora. Ve dvoře jsou soukromé zahrádky obyvatel, z materiálů tu převažuje kámen. Z hlediska městského měřítka nabízí tvar budovy také poloveřejné prostory a podporuje sociální integraci. Architektonický vzhled se však přísně vztahuje k charakteru Hamburku.
Foto James Collingridge
Tisková zpráva kanceláře EEA











Velmi zajímavé vydání, architektura není jen o stavbách, ale také o tom, jak reaguje na změny společnosti a způsobu života.…
Děkuji za další dávku inspirace ze světa architektury a staveb 👏
no, tak to je fakt skvost
Obzvlášť ten přimontovanej Bauhaus zezadu, to je něco.
Proboha, a co takhle nějaké barvy na chodby? Třeba různě barevné dveře - i pro snadnější orientaci. Tohle je jak…