Současná environmentální krize je stavem, který s sebou nese svědectví o nefunkčních a poškozených vztazích – a to jak mezi lidmi navzájem, tak i mezi lidmi a jejich okolním světem. Ale „svět ještě neskončil“, jak připomíná svým čtenářům feministická teoretička Donna J. Haraway. Naznačuje přitom, že výzvou, která nás čeká, je naučit se fungovat společně: pospolu se stávat sebou samými, pospolu přemýšlet i tvořit, což může přinášet nečekané podoby spolupráce i kombinace této spolupráce. To vše má za cíl co možná nejvíc naléhavost této doby omezit.
V přednášce nazvané Making-with (Pospolitá tvorba) bude Erika Henriksson hovořit o tom, jak tvoří své velkoplošné prostorové instalace a jak přitom aplikuje principy otevřenosti a improvizace. Tím, že se vzdává kontroly a konvenčních architektonických metod, vytváří stavební projekty, které nejsou předem naplánované, ale které se odvíjejí v závislosti na okolnostech prostředí, v němž pracuje. Její dílo se vyvíjí i prostřednictvím toho, jak se osobně angažuje v místní ekonomice, a dále vlivem zkoumání stavebních technik s nízkým dopadem a lidských i materiálních vztahových procesů tvorby. Je to přístup, který zároveň představuje také zkoumání podmínek konstruování alternativních cest stranou od dominantních a hegemonních sil efektivity, kategorizace a ekonomické hodnoty. Během své prezentace bude hovořit i o tom, jak étos péče a vztahového uvažování formoval její praxi, a představí některé ze svých site-specific stavebních projektů.
Erika Henriksson je praktikující architektka a výzkumnice, která se pohybuje na pomezí architektury, řemesla a umění. Ve své proměnlivé architektonické práci, ovlivněné feministickou etikou a hodnotami, pracuje performativním a explorativním způsobem, který vychází z osobního a intimního vztahu k lidem, prostředí i materiálům. V současné době dokončuje svou, na vlastní praxi založenou, dizertační práci, která nese název „Performing Architherapy: About Crafting a Building Practice for Caring Relations“ (Performativní terapie architekturou: O tvorbě architektonické praxe vedoucí k pečujícím vztahům) a pracuje na site-specific prostorové instalaci v Kunstarena v lese Rena v Norsku.
Událost je součástí našeho letošního programu v rámci Future Architecture Platform.
podle podkladů pořadatele
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,