Češi investují do vybavení kuchyně čím dál více peněz

Fotogalerie ke článku (1)

Celá fotogalerie (1)

Kuchyně už dávno není jen prostorem pro vaření. ..

Kuchyně, do které Češi investují stále více peněz, už dávno není jen prostorem pro vaření. Lidé v ní třeba sledují televizi, poslouchají hudbu nebo zde posedí s přáteli. Moderními prvky jsou sklo a kov, u Čechů je ale oblíbené i dřevo, řekli ČTK prodejci kuchyní.

"V současné moderní kuchyni, která působí až čistým dojmem, převažují prvky kovu a skla. Dřevo jako takové už se používá minimálně, spíše jde o kombinaci dřeva s kovovými prvky nebo s materiály s vysokým leskem," řekla Ivana Slavíková z Linie design studia.

Tuzemští zákazníci ale na dřevo nezanevřeli. Podle Jindry Válové ze společnosti IKEA byl loni nejprodávanější tradiční styl kuchyní v kombinaci se skandinávským, v němž převažují světlé barvy a přírodní dřevo.

Podle Válové se lidé v této místnosti nevěnují jen vaření. "Kuchyně je nejfrekventovanější místo z celého bytu a rozhodně se v ní pouze nevaří. Mezi zákazníky jsou velmi oblíbené prvky jako sklápěcí stolek nebo prodloužená kuchyňská pracovní deska, ke které stačí přidat barovou židli a je prostor pro posezení. Stále častěji si také zákazníci do svých plánů kuchyně zakreslují držáky na televizi a hi-fi," podotkla Válová.

Právě elektrifikace, tedy častější používání spotřebičů, ať už jde o myčku nádobí, kávovar nebo zabudovanou televizi, je jedním z důvodů vyšších investic do kuchyní. Vzhledem k rostoucím cenám energie se vyplatí koupě úsporných spotřebičů. Ty jsou podle energetické náročnosti řazeny do jednotlivých energetických tříd, které jsou označovány písmeny A-G. G označuje přístroj s nejvyšší spotřebou a A přístroj energeticky nejúspornější.

Vyšší cena za pořízení kuchyně je podle Slavíkové ovlivněna i dalšími důvody. "Lidé se obracejí častěji na kuchyňská studia a nechávají si dělat náhledy na jednotlivé možnosti uspořádání kuchyně a umístění spotřebičů. Tím pádem ve srovnání s dřívějškem vzrůstá cena, kterou investují do kuchyní," uvedla Slavíková s tím, že zákazníci, kteří si objednají kuchyň takzvaně na míru, zaplatí 100 000 až půl milionu korun.

Dalším trendem je fakt, že lidé namísto vestavěných kuchyní začínají preferovat flexibilnější nábytek. "Při výběru kuchyní můžeme čím dál častěji pozorovat, že si zákazníci již nevybírají kuchyň takzvaně na celý život, ale že jsou otevřeni různým úpravám, změnám a třeba i postupnému dokupování nábytku do kuchyně," podotkla Válová. Pro časté změny ve vzhledu kuchyně je vhodný například modulový nábytek nebo kuchyňské skříňky, u nichž se dají kombinovat různé druhy dvířek.

Zatímco někteří zákazníci mají o své kuchyni přesné představy, jiní potřebují radu a inspiraci od odborníků. V obou případech by ale klienti měli mít připravený půdorys kuchyně se zakresleným odpadem a elektrickými výstupy.

Nutnou součástí kuchyně je kromě nábytku a spotřebičů také nádobí. Podle Terezy Ježkové ze společnosti Home ART převažují v této oblasti dva trendy. Prvním je klasické moderní bílé, případně jemně dekorované nádobí spíše hranatějších a jednodušších tvarů. Na druhou stranu se ale stále více vrací tradiční vzorovaný porcelán s motivem květin. Pryč je naopak trend jednobarevného nádobí, především v zelené, červené a modré barvě.

Vkus českých zákazníků je podle Ježkové čím dál odvážnější. "Češi stále preferují klasiku, praktičnost a dostatečnou velikost. Na druhou stranu jsou stále více odvážnější, co se týče kombinací. Začínají používat zajímavé prostírání, podkladové talíře, kombinují různé motivy s bílou a zároveň kladou důraz i na kvalitní nápojové sklo," řekla Ježková.

Součástí moderní kuchyně jsou i nádoby na tříděný odpad nebo různé zajímavé detaily, jako jsou například pákové baterie s osvětlením. Proud studené vody svítí modře, teplé červeně a vlažné fialově. Vzhledem k náročnosti výroby je ale třeba počítat i s vyšší cenou, která se pohybuje kolem 20 000 korun.

V oblasti kuchyňských baterií, které mohou mít stejnou barvu jako dřez, vedou spíše hranaté tvary. "Více se teď kupují fragranitové dřezy, ty barevné, z drcené žuly. Je to částečně i díky tomu, že vzrostla cena oceli, takže se to cenově začíná srovnávat. Většinou se nekupují ty klasické dvojdřezy, ale jeden velký dřez, vedle kterého je malá vanička, která se například používá na mytí ovoce," uvedla Monika Dvořáková ze společnosti Franke, podle níž jsou moderní dřezy v černé a pískové barvě.

Zdroj: Zpráva ČTK 14.2.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*