Vydavatel: Prostor — architektura, interiér, design, o. p. s.
Výběr staveb a úvodní text: Petr Pelčák
Produkce: Dagmar Vernerová
Překlad: Veronika Hanušová, jazykové konzultace: Luis Marques, Sarah Louise Robertson-Glasgow
Grafické řešení: Pavel Lev, Studio Najbrt
Rozsah: 228 stran, v hlavní kapitole 33 staveb (více než 300 fotografií a plánů) + 60 stran (zvláštní příloha)
Cílem ročenky české architektury je pravidelně podávat zprávu o aktuální situaci
a vývoji oboru nejen odborné, ale především laické veřejnosti a přinášet podněty k inspiraci a veřejné diskusi. Pro zájemce ze zahraničí pak ročenka slouží jako stručný přehled soudobé české architektonické scény. Výběr staveb do reprezentativní dvoujazyčné publikace provádí vždy jedna osobnost z prací nabídnutých vyzvanými architekty.
Kniha se skládá ze tří kapitol. První z nich Stavby prezentuje 33 vybraných a typologicky rozmanitých objektů. Značná část kapitoly je věnována stavbám pro bydlení. V kapitole Názor hovoří L. Válka, ředitel galerie DOX v Praze. Třetí kapitola Faktografie přináší statistické přehledy (stavebnictví, bytová výstavba, nemovitosti). A dále ocenění vybraných osobností (J. Bočan, E. Přikryl) za celoživotní dílo, výsledky vybraných celostátních soutěží a projektových soutěží spolupořádaných Českou komorou architektů. Faktografickou kapitolu uzavírá přehled událostí v architektuře a designu (vybrané akce komentovali O. Okamura a J. Zielinski) a seznam literatury vydané za uplynulé období (vybrané tituly doporučil P. Halík).
Ročenka je doplněna zvláštní přílohou, která zahrnuje rejstříky jmenný, typologický a místní a profily architektů a fotografů
Partneři ročenky české architektury: Česká spořitelna, ČEZ, Rodop, Techo, Autodesk, Česká komora architektů, Hochtief Development CR, Metrostav, PSJ Invest, Xella CZ, Zumtobel Lighting, Minet Elektro, Balmax, Delta Light Czech, Metroprojekt, Podzimek a synové, SKD Průmstav–stavby, Swietelsky stavební, Elkov elektro
www.prostor-ad.cz
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…