Česká cena za architekturu 2016

Galerie Architektury Brno představí vítězné projekty České ceny za architekturu 2016
Galerie Architektury Brno společně s Českou komorou architektů představí brněnskému publiku 63 nominovaných děl prvního ročníku soutěže České ceny za architekturu 2016, které se dostaly do užšího výběru mezinárodní odborné poroty. Blíže bude představeno osm finalistů, včetně držitele hlavní ceny Zen-Houses v Liberci od architekta Petra Stolína. Soutěžní přehlídka se setkala s velkým zájmem veřejnosti i soutěžících architektů, kteří do ní přihlásili bezmála 500 svých prací.

Petru Stolínovi slouží dům jako ateliér a zároveň místo k životu. Přestože měří na šířku jen 3 metry, obrovská okna o rozměrech 2,5 krát 2,5 metru celý prostor opticky zvětšují. Konstrukci pokrývá neobvyklý plášť z průhledných akrylátových panelů. Dům je postavený pouze ze dřeva, překližky a kovu. Porota ocenila také ojedinělý koncept založený na co nejjednodušší formě bydlení. Zen-Houses jsou inspirovány japonskou filosofií, podle které by v domě mělo být minimum věcí, aby v nich zůstal prostor pro myšlenky. „Dokazuje to, že ta nejlepší architektura nemusí být ani zdaleka nejdražší.“ dodává porota.

Vyhlášením ceny Česká komora architektů navázala na své další aktivity, jimiž propaguje výsledky práce jak etablovaných, tak začínajících architektů. Cílem Ceny je představit architektonická díla nejen z hlediska jejich estetické a technické kvality, ale především v souvislostech jejich vzniku, vztahu k okolí a společenského přínosu. Hlavním účelem přehlídky je pokrytí co nejširšího spektra prací. I z tohoto důvodu nejsou díla posuzována v rámci jednotlivých kategorií.

Výstava ukáže také ceny za Výjimečný počin a mimořádné ceny VELUX a ERA21. Představeno bude také sedm členů mezinárodní poroty, která o výsledcích hlavní ceny rozhodovala – Boris Bežan, Kees Kaan, Ivan Koleček, Miriam Lišková, Joe Morris, Martin Rein-Cano a Jan De Vylder.

Srdečně Vás zveme na zahájení výstavy ve středu 1. března 2017 v 18.00 hodin v prostorách Galerie Architektury Brno, Starobrněnská 18.

Výstava bude otevřena úterý – neděle od 10.00 do 18.00 hodin a potrvá až do 13. dubna 2017. Vstupné na výstavu je dobrovolné.

Za podpory:
Nadace České architektury
FB událost výstavy: https://www.facebook.com/events/1319350064754859/

Více informací:
www.ceskacenazaarchitekturu.cz
www.facebook.com/CeskaCenaZaArchitekturu

tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*