Česká města a regiony lákaly investory na realitním veletrhu MIPIM

V pátek 9. března skončil ve Festivalovém paláci francouzského Cannes 23. ročník veletrhu MIPIM. Příležitosti prezentovat se na této přehlídce nemovitostí a investičních příležitostí využila i města Praha, Brno a Ostrava, stejně jako některé české kraje, z nichž nejrozsáhlejší expozici měl Moravskoslezský. Při panelové diskusi „Regional Focus“ věnované České republice v rámci doprovodného programu veletrhu zástupci českých municipalit uvedli, že země má značný potenciál, aby se stala centrem středoevropského regionu pro projekty související s rozvojem oborů s vyšší přidanou hodnotou: např. inovační centra výzkumu a vývoje, biotechnologie, biomedicína (tzv. life-science) či informační technologie. Řada takových projektů zde již vzniká, například v Brně či Ostravě.


MIPIM patří k nejvýznamnějším globálním evropským fórům v oboru. I když oficiální statistika veletrhu ještě není k dispozici, odhad francouzského organizátora činí 19.300 akreditovaných účastníků z 83 zemí, což znamená oproti předchozímu ročníku zhruba 5% nárůst. Počet vystavovatelů dosáhl 1.800. Veletrhu se tradičně účastní všechny významné evropské metropole od Londýna přes Paříž a Berlín až po Moskvu Pro města a regiony zůstává MIPIM důležitou prezentační příležitostí, kde se mohou pochlubit realizovanými projekty velkého rozsahu, představit své vize a v podmínkách stále většího konkurenčního boje mezi metropolemi a celými regiony také lákat investory, jichž přijelo do Cannes 4.200. Vystavovatelé z řad komerčních společností pak chtějí především ukázat, že patří k silným hráčům a že mají natolik kvalitní projekty, aby byly úspěšné i za současné ekonomické situace, kdy trh nemovitostí opanoval realismus.
CEITEC kampus - MU Bohunice (vizualizace 	A PLUS, a.s.) - z prezentace Brna
Z České republiky letos přijelo na MIPIM na 70 společností. Vzhledem k tomu, že veletrh se profiluje spíše jako prezentační než kontraktační, zúčastňují se jej nadále téměř všichni, kdo na tuzemském realitním trhu něco znamenají. Poslední léta nicméně stoupá počet komerčních firem, které se na MIPIMu prezentují pouze jako návštěvníci bez vlastního stánku. Jádro české prezentace tak tvořily samostatné expozice měst a regionů, s nimiž některé komerční společnosti (často nadnárodní investoři a developeři – např. CTP, Multi Development či RPG Real Estate) spoluvystavují. Zájemci tak mohli získat ucelenou představu o stavu tuzemského realitního trhu. Tu jim poskytla také panelová diskuse „Česká republika – dynamická země střední Evropy“ v rámci sekce „Regional Focus“. O potenciálu center výzkumu a vývoje v České republice a o jejich vlivu na rozvoj měst a regionů diskutovali zástupci Brna, Ostravy a Moravskoslezského kraje. Uvedli, že ČR zůstává, i přes současné turbulence v evropské ekonomice, premiantem středoevropského regionu, o čemž svědčí faktory jako je např. poměrně nízká nezaměstnanost, nízká inflace, v evropských relacích podprůměrný státní dluh či zvýšená investiční aktivita, pokud jde o realitní transakce v roce 2011. Proto má země (i díky vzdělané a kvalifikované pracovní síle) podle nich velký potenciál k tomu, aby se stala centrem středoevropského regionu pro projekty související s rozvojem oborů s vyšší přidanou hodnotou. Řada takových projektů již v tuzemsku vzniká; na konferenci byl řeč mj. o brněnském Mezinárodním centru klinického výzkumu (FNUSA – ICRC) a Středoevropském technologickém institutu (CEITEC), Vědecko-technologickém parku Ostrava či projektu IT4Innovations vytvářejícím v Moravskoslezském kraji infrastrukturu pro výzkum informačních technologií.

Česká města a kraje usilovaly v konkurenci řady evropských metropolí a regionů o přilákání pozornosti na své stánky také doprovodnými programy. Jejich jádro vždy tvořila recepce na příslušném stánku, zaměřená především na potenciální investory. K příjemné atmosféře brněnského stánku už tradičně přispívala ochutnávka jihomoravských vín, na moravskoslezském stánku se čepoval Radegast, na ostravském Ostravar. Zpestřením expozice Moravskoslezského kraje byla možnost vyzkoušet si golfové patování a čipování, čímž kraj zdůraznil své možnosti v oblasti turistiky a atraktivních volnočasových aktivit.

MIPIM se vzhledem ke svému globálnímu rozsahu vždy dotýká nejpalčivějších témat současného realitního a investičního trhu. Klíčový příspěvek o problematice evropské finanční krize a jejích vlivech na budoucnost trhu nemovitostí přednesl Joschka Fischer, bývalý ministr zahraničí Německa. Podle jeho názoru se Evropská unie bude nadále dynamicky rozvíjet a zůstane perspektivním a bezpečným místem pro investice. Investorům do realit poradil: „Vsaďte na budoucnost eura!“. Připustit pád eura by totiž podle něj znamenalo připustit i krach celého společného evropského trhu. Proto se mu v rámci Evropské unie v nadcházejících letech jeví jako nutná nejen hospodářská, ale i politická integrace, jež by měla být stimulovaná vizí o strategickém růstu EU. Z ekonomického hlediska bude mít podle Joschky Fischera zásadní dopad na evropský realitní trh rozhodnutí Německa skončit s jadernou energií. Tento fakt podle něj nabízí obrovské příležitosti pro trh nemovitostí, jenž bude směřovat čím dál více k nízkoenergetickým projektům.

Dalším významným tématem MIPIMu byl dlouhodobě udržitelný rozvoj a jeho naplňování při tvorbě urbanistických strategií a městské infrastruktury. Na něj se soustředil summit primátorů a hejtmanů evropských měst a regionů 7. března. Rozsáhlé konferenční bloky byly věnovány také sektoru průmyslových a logistických nemovitostí jako rychle rostoucímu segmentu realitního trhu, rozvoji měst a regionů v souvislosti s velkými sportovními akcemi světového významu (olympijské hry, mistrovství světa ve fotbale), turistickému průmyslu a rezidenčnímu realitnímu trhu v souvislosti s trendem stárnutí světové populace, který pro investory a developery vytváří příležitost pro projekty zaměřené na seniorské bydlení včetně poskytování lékařské péče pro rezidenty. Pokud jde o trendy veletrhu, potvrdil se návrat developerských projektů velkého rozsahu, nastartovaný již při minulém ročníku. Jmenujme mimo jiné East Villagenovou rezidenční čtvrť v Londýně vedle Olympijského parku královny Alžběty s 2.818 byty, multifunkční projekt Europa City, jenž by měl přinést další ekonomický, společenský a kulturní rozvoj na severovýchodní okraj pařížské aglomerace v blízkosti letiště Charlese de Gaulla a na němž se podílí široký tým architektů z několika zemí (od urbanistů a expertů na krajinářství a zahradní architekturu až po odborníky na „zelené budovy“) či nízkoenergetickou rezidenční čtvrť Primanti v indickém Gurgaonu na jihovýchodě New Delhi – městě, které má nejvyšší tempo růstu v celé zemi. Nejbombastičtější prezentaci však měl projekt Skolkovo City nedaleko Moskvy – na ploše 400 ha doslova „město ve městě“, které by se mělo stát ruskou obdobou kalifornského Silicon Valley. Jako budoucí světové centrum nových technologií má podporu ruské vlády a mělo by se stát jedním z nejprogresivnějších světových měst, pokud jde o udržitelný rozvoj. 50 % energie, kterou bude spotřebovávat, má totiž pocházet z udržitelných zdrojů. Projekt, který se po dokončení v roce 2015 stane domovem 45.000 lidí, zahrne univerzitu a řadu dalších vzdělávacích institucí, vědecké laboratoře, technologický park, byty, kongresové a výstavní centrum, maloobchodní a veřejné prostory.

Vyvrcholením veletrhu se stalo vyhlášení nejlepších staveb světa uplynulého roku MIPIM Awards. Tyto prestižní ceny byly letos u příležitosti veletrhu předány vítězným projektům v osmi hlavních kategoriích: Hotely a turistické rezorty, Průmyslové a logistické nemovitosti, Administrativní centra, Rekonstruované objekty, Rezidenční projekty, Obchodní centra, Projekty budoucnosti a Projekty budoucnosti velkého rozsahu. Novinkou oproti předchozím ročníkům byla vedle změn kategorií a zvýšení jejich počtu, které lépe odráží současný stav světového realitního trhu, také možnost online hlasování. „Cenu veřejnosti“ získal napříč kategoriemi projekt, který v tomto hlasování získal nejvíce příznivců. Základními kritérii při posuzování soutěžních projektů byly zejména jejich technické a architektonické kvality, originalita, soulad s okolím a šetrnost k životnímu prostředí, úroveň infrastruktury, dostupnost a nabídka služeb. Letos o tituly soutěžilo 115 projektů ze 47 zemí včetně České republiky. Tu reprezentovala v kategorii „Administrativní centra“ budova Main Point Karlín v Praze 8, jejímž developerem je PSJ Invest a architektem studio DaM. Ve finále dokázala porazit své dva rivaly z Velké Británie a Nizozemska. V celé historii veletrhu je tak teprve třetím českým projektem, kterému se podařilo zvítězit (v minulosti vyhrál také Vinohradský pavilon v kategorii „Obchodní centra“ a Four Seasons v kategorii „Hotely“).
Main Point Karlin

PŘEHLED VÍTĚZŮ MIPIM AWARDS:

  • Hotely a turistické rezorty SIX SENSES CON DAO, Ba-Ria, Vietnam
  • Průmyslové a logistické nemovitosti McLAREN Production Centre, Woking, Velká Británie
  • Administrativní centra MAIN POINT KARLÍN, Praha, Česká republika
  • Rekonstruované objekty "THE LIBRARY" – nové komunitní centrum  a knihovna, Kodaň, Dánsko
  • Rezidenční projekty "RESIDENCE le 19", Paříž, Francie
  • Obchodní centra MOROCCO MALL, Casablanca, Maroko
  • Projekty budoucnosti Sídlo policie / DANSES PERFORMING ARTS CENTER, Charleroi, Belgie
  • Projekty budoucnosti velkého rozsahu Terminál EXPRESS RAIL LINK WEST  KOWLOON, Hong Kong
  • Zvláštní cena odborné jury Rekonstrukce budovy ALTE POST, Hamburk, Německo (projekt soutěžil v kategorii  „Rekonstruované objekty“)
  • Cena veřejnosti D-CUBE CITY, Soul, Jižní Korea (projekt soutěžil  v kategorii „Obchodní centra“)



24. ročník veletrhu MIPIM se v Cannes uskuteční od 12. do 15. března 2013.

NÁZORY ZÁSTUPCŮ ČESKÝCH MĚST A KRAJŮ:

První náměstek primátora města Brna Robert Kotzian k brněnské expozici uvedl: „Na letošním MIPIMu jsme si ověřili, že byť je na trhu evropských metropolí velká konkurence, Brno má rozhodně co nabídnout. Svou atraktivitu pro investory stavíme na několika pilířích. Patří k nim především vynikající poloha města v rámci středoevropského regionu, snadná dopravní dostupnost a dále koncentrace vědeckovýzkumných institucí, vysokých škol a podnikatelských subjektů stavících svou činnost na aplikovaných vědách. Díky této kombinaci má Brno ambice stát se středoevropským centrem perspektivních oborů s vyšší přidanou hodnotou. Věříme, že naše strategické projekty v této oblasti, jakými jsou například Univerzitní kampus Masarykovy univerzity v Bohunicích, Mezinárodní centrum klinického výzkumu FNUSA-ICRC, Středoevropský technologický institut CEITEC nebo Centrum nových technologií pro strojírenství NETME vyvolají další obdobnou poptávku ze strany potenciálních investorů. A právě MIPIM je pro to výbornou příležitostí. To, že město může ve svém dalším rozvoji těžit i z historické tradice, potvrdili letos hosté brněnské expozice svým velkým zájmem o renovaci perly brněnské moderny – vily Tugendhat – jež byla nedávno po dvou letech otevřena široké veřejnosti.“

Primátor města Ostravy Petr Kajnar k letošní prezentaci poznamenal: „Současnost realitního trhu v Ostravě – to jsou velké projekty, kterým se zde daří: zanedlouho se otevře první etapa Nové Karoliny s obchody, byty a kancelářskými prostory, dokončuje se také Dolní oblast Vítkovic. I přes současnou obtížnou ekonomickou situaci stoupá díky příchodu nových investorů zaměstnanost v ostravských průmyslových zónách. My však chceme být připraveni i na budoucnost a s ní přicházející oživení: naším záměrem je vytvářet a nabízet další investorské příležitosti. Proto jsme na MIPIMu již popatnácté v řadě za sebou – a kontinuitu naší prezentace investoři vnímají velmi pozitivně. Letos prezentovanými projekty, jakými jsou například rozšíření Vědecko-technologického parku či projekt IT4Innovations, jim dáváme jasný signál, že se město výrazně rozvíjí i v oblasti nejvyspělejších technologií a center vzdělání, výzkumu a vývoje. Brzy bude hotova nová Elektrofakulta, která značně posílí ostravské vysoké školství technického směru. Za důležité rovněž považuji spojení Ostravské univerzity s Vysokou školou báňskou, jímž vznikne druhá největší univerzita v České republice zahrnující široké spektrum oborů, s vysokým potenciálem budoucího rozvoje. To je pro investory do projektů s vysokou přidanou hodnotou klíčové, protože pro ně potřebují vzdělané a vysoce kvalifikované pracovní síly.“

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jiří Vzientek k letošní expozici kraje uvedl: „Příchod automobilky Hyundai do průmyslové zóny v Nošovicích a její zdejší úspěšné působení slouží pro potenciální investory jako vynikající doporučení. Samotnou průmyslovou zónu Nošovice se proto chystáme rozšiřovat: v sousedství závodu Hyundai jsou nyní k dispozici ještě dvě již zasíťované menší plochy. Dalšími investičními příležitostmi, které jsme na veletrhu prezentovali, jsou průmyslové zóny Barbora a Krnov-Červený dvůr či řada projektů pro výzkum, vývoj a inovace. Vzhledem k naší letos rozšířené expozici v sousedství měst Hamburk a Řím jsme tak investorům mohli představit opravdu ucelenou nabídku možností kraje v synergii s jeho velkými městy Havířovem a Frýdkem-Místkem.“

EFEKTIVNOST VELETRHU POTVRZUJÍ ZÁSTUPCI KOMERČNÍCH SPOLEČNOSTÍ Z ŘAD INVESTORŮ, DEVELOPERŮ A ARCHITEKTŮ:
Doron Klein, ředitel společnosti AFI Europe: „MIPIM je fórum, kde se v krátké době můžeme setkat s desítkami zástupců top managementu našich stávajících i potenciálních partnerů. Proto účast na veletrhu považujeme za velmi efektivní. Při minulém ročníku jsme zde například začali jednání o financování druhé etapy naší administrativní budovy Classic 7 v pražských Holešovicích. Dalším příkladem je financování našeho obchodního centra Cotroceni v Bukurešti, k němuž jsme první kroky učinili na MIPIMu před třemi lety.“

Remon Vos, ředitel společnosti CTP:
„MIPIM je vždy vynikající možností pro intenzivní schůzky s našimi obchodními partnery. Letos jsme se zde například dohodli se společností Tieto, klíčovým nájemcem našeho administrativního projektu IQ Ostrava, na rozšíření pronajímané kancelářské plochy. Veletrh je i vhodným fórem pro oznámení ekonomických výsledků CTP za uplynulý rok; tím, že za rok 2011 byly velmi pozitivní – příjmy z pronájmů překonaly hranici 100 mil. EUR a neobsazenost našich prostor byla pouze kolem 5 % – dáváme partnerům signál, že Česká republika je správnou lokalitou pro jejich podnikání. Z toho mohou těžit i města Brno a Ostrava, s nimiž na veletrhu spoluvystavujeme a v nichž realizujeme a plánujeme velkou část našich projektů. Náš příklad dlouhodobé spolupráce s těmito městy – v Brně působíme od roku 2000 a v Ostravě od roku 2004 – může být dobrým doporučením i pro další investory a developery.“

Oleg Haman, partner architektonického studia CASUA:
„Pro nás je veletrh velmi významným fórem pro intenzivní jednání, sdílení zkušeností a čerpání inspirací. Jakožto architektonické studio jsme letos vedle expozic českých měst a regionů jediným komerčním subjektem z České republiky, který měl na MIPIMu vlastní stánek. Jinak je však řada kolegů z celého světa, jejichž kanceláře měly na veletrhu samostatné expozice: vedle těch celosvětově proslulých, jako jsou například RTKL nebo Kohn Pedersen Fox, to bylo také mnoho ruských projekčních kanceláří. A zejména nesmíme opominout společnou expozici německých architektů, zahrnující zhruba 25 studií z celé země, která je dokonce podporována německou vládou. Ta tím vlastně podporuje export německé myšlenkové práce, která je v oblasti architektury a inženýrství velmi žádaná. Vedle toho se vždy na MIPIMu potkáváme s řadou významných architektů, kteří zde sice sami nevystavují, ale přijeli sem získávat informace a sdílet zkušenosti. Mluvit na MIPIMu s kolegy z celého světa je vždy pro naši práci velmi obohacující.“

tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*