Českobudějovickou Družbu má nahradit multifunkční centrum

Projektantem je Ateliér 8000.

Desítky let starý obchodní dům Družba na českobudějovické Pražské třídě se možná do několika let změní v multifunkční centrum. V něm by lidé měli najít obchody, služby, ale i multikino a byty. Vyplývá to z oznámení o posuzování vlivu stavby na životní prostředí, jímž se zabývá krajský úřad. S nákupní pasáží IGY, která leží na druhé straně Pražské třídy, centrum zřejmě propojí lávka pro pěší. Kdy se má stavět, dokument neuvádí.

Centrum má mít dvě podzemní a tři nadzemní patra. Pod terénem v obou podlažích je plánováno parkoviště pro 487 aut a s 28 místy pro invalidy. Auta do něj budou zajíždět z Pražské třídy. V obou nadzemních patrech vzniknou obchody a zázemí pro služby. Nad nimi má být multikino s několika sály a tančírna. Součástí komplexu je i sedmipodlažní objekt s přibližně 40 byty. Rozlohou centrum zabere necelých 15.000 m2. Denně by jej mělo navštívit okolo 7500 lidí. Jeho otevření přinese více než 200 nových pracovních míst.

V poslední letech vzniklo v krajském městě několik podobných center. Předloni zahájilo provoz Mercury centrum na místě starého autobusového nádraží. Vícepodlažní komplex se letos otevřel i u zimního stadionu. Další obchodní a oddechová galerie Černý Pelikán se chystá poblíž středu města, u známé Lannovy třídy.

Zdroj: Zpráva ČTK,  27.7.2008


Doplněno Stavbaweb:
Družba by měla změnit svoji podobu
Proměna Českých Budějovic pokračuje. Po nedávné změně podoby autobusového nádraží a prostoru dnešního nákupního a společenského centra IGY změní pravděpodobně tvář také objekt Družba a přilehlé prostory.Na proměnu již existuje urbanistická studie. Projektantem je Ateliér 8000, který se podepsal i na nynějším vzhledu IGY. To se nachází hned naproti přes Pražskou třídu. Zadavatelem studie je společnost Jednota, která je zde dominantním vlastníkem pozemků.„Celý projekt je v současné chvíli ve fázi územní studie. Město se na něm nijak nepodílí, protože není vlastníkem zdejších objektů. Nicméně bude to objekt napojený na veřejné prostory a nějakým způsobem ovlivní život ve městě, tudíž je v pořádku, že investor svůj záměr komunikuje s radou města,“ informovala náměstkyně primátora Ivana Popelová s tím, že radní důrazně upozornili všechny zainteresované, aby co nejdříve o záměru informovali veřejnost.„Nechceme, aby nový objekt, který by tu měl vzniknout, byl postaven za zády lidí, kteří v této lokalitě bydlí. Proto už proběhlo projednávání s veřejností a názory občanů tak mohou mít vliv na konečnou podobu chystané budovy,“ poznamenala náměstkyně Popelová.Podle ní by měl být navrhovaný areál, který zahrnuje samotnou Družbu, i další budovu (v níž je dnes Holiday Fitness Club) a sousední základy pro garáže, které tu však nikdy nevznikly, multifunkční s návazností na dnešní IGY. „To znamená, že prostor tu bude jak pro komerční aktivity, tak i v omezené míře i pro kulturně společenské a vzniknou zde i nové byty,“ vysvětlila. Přístup k areálu bude jako doposud z Pražské třídy. Nový objekt léta nedokončené území výrazně zhodnotí, navíc se velmi šetrně chová k staroměstskému parku a kostelu sv. Petra a Pavla se hřbitovem, protože je zde řešen postupně se zvedající zatravněnou střechou, která de facto plochu parku opticky rozšíří. Zachována zůstane i současná alej.
Zdroj: Noviny Českobudějovické radnice, leden 2008 číslo 1/ročník 5 str. 1


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*