Českobudějovičtí radní hledají využití Mariánského náměstí

Je to poslední nevyužitá plocha, která je hned vedle historického centra města.
Soutěž město vyhlásí koncem září.

České Budějovice 20. srpna (ČTK) – Českobudějovičtí radní hledají architektonické využití lukrativní plochy Mariánského náměstí. V současné době se tam rozkládá jedno z největších parkovišť ve městě a vedle zelených ploch tam stojí tři budovy. Je to poslední nevyužitá plocha, která je hned vedle historického centra města. Odpověď na to, co by na ní mělo do budoucna stát, dá soutěž, kterou město vyhlásí koncem září, řekl dnes novinářům primátor Juraj Thoma (ODS).

„Je to velmi atraktivní prostor, který byl historicky zastavěn. To, co dnes známe jako volnou plochu náměstí, je novotvar, který vznikl až ve druhé polovině 20. století po demolici tam stojících objektů. Tehdy existovala vize, že by v tomto místě měla stát nová budova Jihočeského divadla. Nebyla však nikdy naplněná. Ta plocha dodnes působí na jedné straně jako entrée před vstupem do historického centra města, na druhou stranu zase naprosto vypadává z blokové zástavby Mariánského předměstí,“ řekl Thoma ČTK.

Rada se pokusí najít využití pro prostor v architektonické soutěži. Jednotliví uchazeči by podle primátora měli předkládat své návrhy v podobě územní studie, která bude řešit nejen typ nového objektu, ale i dopravní vztahy na přilehlých frekventovaných ulicích, včetně přestupního uzlového bodu mezi městskou a příměstskou hromadnou dopravou. Měla by také řešit deficit asi 400 parkovacích míst, popsal Thoma.

„Očekávám, že všichni, kdo se do té soutěže přihlásí, přijdou s odvážným a netradičním řešením, protože to místo si to skutečně zaslouží. Stát se také může, že rada města žádný projekt nevybere,“ doplnil. Soutěž bude trvat minimálně 18 týdnů. Ideální by podle něj bylo, kdyby na ploše stál multifunkční dům.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*