Český a německý projekt připomenou vysídlenou obec na Tachovsku

(ČTK) – V zaniklé obci Výškovice na Tachovsku v česko-německém pohraničí se uskuteční dva projekty, které mají místu vrátit alespoň symbolicky život. Český a německý projekt vybrala mezinárodní porota mezi 15 návrhy, které architekti a experti na krajinu navrhli na oživení někdejší sudetské vesnice. Němečtí autoři chtějí v dubnu zatáhnout lidi z okolí zaniklé obce do rozhodování o budoucím osudu místa. Čeští architekti symbolicky oživí jeden z bývalých statků, řekla dnes novinářům Klára Salzmann, která spolu se společností Plzeň 2015 patří ke garantům projektu.

Výškovice byla živá a zabydlená obec ještě po druhé světové válce, kdy tam ve 33 domech bydlelo 170 lidí. V roce 1965 klesl počet lidí na 12, v roce 1970 byly strženy domy až na jeden a o čtyři roky později obec oficiálně zanikla. Dnes je tu jen jeden dům, polorozpadlá kaplička a ještě viditelné rozvaliny bývalých staveb, které postupně přikrývá vegetace včetně bolševníků.

V dubnu se v Plzni, Plané a Tachově budou moci lidé vyjádřit k tomu, jak se postavit k sudetské opuštěné krajině. Ve veřejných prostorech měst budou vyvěšené tři barevné vlajky se základními otázkami, zda si lidé přejí území nechat být, zachovat či obnovit. Na vlajku, která zastupuje jejich mínění, pak lidé budou moci vyjádřit svůj názor či návrh. Výsledky budou vyvěšeny podél cesty do Výškovic od května do konce srpna. Následovat by měly debaty s místními samosprávami například při tvorbě územních plánů, řekla Salzmann.

V květnu se začne realizovat i český projekt autorů Víta Rýpara a Evy Wagnerové, který počítá s tím, že na místě jednoho z bývalých statků vznikne centrální místo pro setkávání. Vznikne vydlážděné prostranství a na něm masivní dubový stůl. Autoři také chtějí vytyčit cestu, kudy se dříve ke statku přijíždělo a kudy také odešli jeho poslední obyvatelé. „Stůl bude možné využívat při společenských příležitostech, při mši v kapli, i pro potřeby návštěvníků v průběhu roku. Stane se tak symbolem kulturního navázání na dlouholetou tradici, snad i trochu artefaktem vzájemné diskuse a porozumění,“ uvedla Wagnerová.

Smyslem projektu je nechat promluvit jedno kdysi živé a nyní opuštěné místo v krajině poznamenané v poválečném období odsunem obyvatel a vylidňováním. Mezinárodní krajinářskou výzvu vyhlásilo v únoru 2014 Evropské hlavní město kultury Plzeň 2015. Záštitu nad ní převzala mimo jiné Česká komora architektů, Mezinárodní federace krajinářských architektů či Německá federace krajinářských architektů.

Související články najdete ZDE.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*