ČESMAD k programovému prohlášení vlády J. Rusnoka

5. srpna 2013 vydalo Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA následující zprávu

Zdroj: www.ceskedalnice.cz
Programové prohlášení vlády Jiřího Rusnoka v oblasti dopravy uvádí: „Vláda podpoří plné využití regulatorních i fiskálních funkcí mýtného systému tak, aby byly upřednostněny zájmy občanů ČR a maximalizovány prostředky generované tímto systémem, které bude možné zpětně alokovat na opravy, údržbu a případně i rozvoj dopravní infrastruktury.“ Z dřívějších vyjádření ministra dopravy Žáka lze usuzovat, že pod regulatorními funkcemi mýta si můžeme představit změnu mýtných sazeb tak, aby motivovaly nákladní dopravu k přesunu do nočních hodin.
Ovšem zkušenosti s regulační funkcí mýta jsou zcela negativní. Zdražení mýtného o 50 %, později snížené na 40 % v pátečním odpoledni se na provozu vozidel měřitelným způsobem nijak neprojevilo.

Navíc představa přesunutí provozu nákladní dopravy do nočních hodin je zcela nerealistická. Práce řidiče je sešněrována mnoha evropskými předpisy o dobách řízení a odpočinku, pracovní době, apod., což přesun do nočních hodin prakticky vylučuje. Dalším problémem je, že sklady, distribuční centra, obchody a drtivá většina podniků zásobovaných silniční nákladní dopravou pracuje v denním provozu a noční doručování zásilek nebude akceptovat. Pakliže je motivem přes den nákladní vozidla odstavit, je třeba se také ptát, kde budou tato vozidla stát, neboť již dnes je naprosto katastrofální nedostatek parkovacích míst pro kamiony. V neposlední řadě je noční provoz kamionů velmi rizikový z hlediska bezpečnosti.

Upřednostnění zájmů občanů tak ČESMAD BOHEMIA vidí především v co možná nejrychlejším dobudování silniční infrastruktury, aby zvládla akceptovat jak nároky soukromé individuální dopravy, tak profesionální dopravy nákladní. Pouze v zájmu uspokojování potřeb občanů jezdí kamiony, nikoliv pro své vlastní potěšení.

Martin Felix
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*