České firmy, které se dlouhodobě věnují oblasti průmyslového
designu, společně založily Asociaci českého průmyslového designu. Nový útvar vznikl
za účelem prosazování společných zájmů podnikatelů zabývajících se průmyslovým
designem, propagace a podpory designu a inovací v oboru, podpory spolupráce
s uměleckými školami, rozšiřování obecného povědomí o designu u široké
veřejnosti a ochrany duševních práv jejich činnosti.
Asociace by měla dlouhodobě upevnit pozici ČR mezi
evropskými průmyslovými výrobci a společně s orgány státní správy
zlepšovat podmínky podnikatelům a podporovat oblast designu jako jedné ze
silných oblastí českého exportu. Mezi dlouhodobé cíle uskupení patří podpora a propagace českého
průmyslového designu, spolupráce se státními institucemi, odbornými a vysokými
školami, rozvoj kooperace mezi členy asociace a v neposlední řadě vzdělávací
činnost směrem k široké veřejnosti.
„Chceme dát jasně najevo, že český průmyslový design, společně s technologickými inovacemi, bude posouvat naši ekonomiku k vyspělému světu. Právě vysoká kreativita, výzkum a inovace budou definovat konkurenceschopnost naší země a budou hranici mezi vyspělým a rozvojovým světem. Chceme rozvíjet spolupráci se školami, státními institucemi a samozřejmě s co nejširším spektrem průmyslu. Chceme český průmyslový design rozvíjet, těžit z historie, a přitom se dívat dopředu,“ popsal Martin Wichterle, majitel firmy Bomma.
Zakládajícími členy Asociace jsou tradiční čeští výrobci nábytku Ton a mmcité, významné české sklárny Lasvit, Brokis, Bomma a Preciosa, dále porcelánka G. Benedikt Karlovy vary a firma Profil Media organizující největší tuzemskou výstavu designu Designblok. „Český design je důstojným reprezentantem naší země v globálním měřítku a má i velký potenciál do budoucna. Jsem rád, že vzniká nová platforma, která český průmyslový design podpoří, vyzdvihne jeho přidanou hodnotu a přispěje k rozvoji kreativních talentů,“ uvedl jednatel společnosti LASVIT, Aleš Stýblo.
Mezi první kroky patřilo zařazení Asociace českého průmyslového designu do Národní inovační platformy (NIP) v Kulturním a kreativním odvětví, jež bylo ustaveno MPO. Svoji činnost zahájila Asociace 31. 7. 2020 ustavující schůzí. Do spolkového rejstříku, vedeného Městským soudem v Praze, byla Asociace zapsána 22. 9. 2020. Hned poté začala oslovovat další firmy podnikající v průmyslovém designu s nabídkou vstupu do Asociace. Zájem potvrdily firmy: POLSTRIN DESIGN, JANOŠÍK OKNA-DVEŘE, Ravak, USSPA, Moser, M&T, Egoé. Oslovování dalších subjektů bude probíhat v následujících týdnech.
„S iniciativou založit Asociaci českého průmyslového designu jsme přišli v období jarního lockdownu. Uvědomili jsme si, že je nutné, aby náš obor, tedy design, měl pro stát a instituce reprezentativního zástupce, který bude pro obor pracovat. Oslovili jsme zakládající členy a začali pracovat. Na Designbloku jsme čerstvě vzniklou Asociaci představili ministru průmyslu a obchodu, panu Havlíčkovi, a tím zahájili i veřejnou prezentaci nově vzniklého uskupení. Před námi je spousta práce, ale český design uplatněný v českém průmyslu má tak silný potenciál, že věřím, že vynaložená energie přinese velké výsledky,“ doplnila Jana Zielinski, ředitelka Designbloku, iniciátora vzniku Asociace českého průmyslového designu.
tisková zpráva
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…
Petr Vybrali jsme ho hlavně kvůli lepší tepelné izolaci – v zimě je u oken znatelně tepleji a v létě…
Je fajn vidět, že společnost HELUZ IZOS nabízí nejen širokou škálu izolačního zasklení, ale také nástroje, které usnadňují výběr —…