České firmy, které se dlouhodobě věnují oblasti průmyslového
designu, společně založily Asociaci českého průmyslového designu. Nový útvar vznikl
za účelem prosazování společných zájmů podnikatelů zabývajících se průmyslovým
designem, propagace a podpory designu a inovací v oboru, podpory spolupráce
s uměleckými školami, rozšiřování obecného povědomí o designu u široké
veřejnosti a ochrany duševních práv jejich činnosti.
Asociace by měla dlouhodobě upevnit pozici ČR mezi
evropskými průmyslovými výrobci a společně s orgány státní správy
zlepšovat podmínky podnikatelům a podporovat oblast designu jako jedné ze
silných oblastí českého exportu. Mezi dlouhodobé cíle uskupení patří podpora a propagace českého
průmyslového designu, spolupráce se státními institucemi, odbornými a vysokými
školami, rozvoj kooperace mezi členy asociace a v neposlední řadě vzdělávací
činnost směrem k široké veřejnosti.
„Chceme dát jasně najevo, že český průmyslový design, společně s technologickými inovacemi, bude posouvat naši ekonomiku k vyspělému světu. Právě vysoká kreativita, výzkum a inovace budou definovat konkurenceschopnost naší země a budou hranici mezi vyspělým a rozvojovým světem. Chceme rozvíjet spolupráci se školami, státními institucemi a samozřejmě s co nejširším spektrem průmyslu. Chceme český průmyslový design rozvíjet, těžit z historie, a přitom se dívat dopředu,“ popsal Martin Wichterle, majitel firmy Bomma.
Zakládajícími členy Asociace jsou tradiční čeští výrobci nábytku Ton a mmcité, významné české sklárny Lasvit, Brokis, Bomma a Preciosa, dále porcelánka G. Benedikt Karlovy vary a firma Profil Media organizující největší tuzemskou výstavu designu Designblok. „Český design je důstojným reprezentantem naší země v globálním měřítku a má i velký potenciál do budoucna. Jsem rád, že vzniká nová platforma, která český průmyslový design podpoří, vyzdvihne jeho přidanou hodnotu a přispěje k rozvoji kreativních talentů,“ uvedl jednatel společnosti LASVIT, Aleš Stýblo.
Mezi první kroky patřilo zařazení Asociace českého průmyslového designu do Národní inovační platformy (NIP) v Kulturním a kreativním odvětví, jež bylo ustaveno MPO. Svoji činnost zahájila Asociace 31. 7. 2020 ustavující schůzí. Do spolkového rejstříku, vedeného Městským soudem v Praze, byla Asociace zapsána 22. 9. 2020. Hned poté začala oslovovat další firmy podnikající v průmyslovém designu s nabídkou vstupu do Asociace. Zájem potvrdily firmy: POLSTRIN DESIGN, JANOŠÍK OKNA-DVEŘE, Ravak, USSPA, Moser, M&T, Egoé. Oslovování dalších subjektů bude probíhat v následujících týdnech.
„S iniciativou založit Asociaci českého průmyslového designu jsme přišli v období jarního lockdownu. Uvědomili jsme si, že je nutné, aby náš obor, tedy design, měl pro stát a instituce reprezentativního zástupce, který bude pro obor pracovat. Oslovili jsme zakládající členy a začali pracovat. Na Designbloku jsme čerstvě vzniklou Asociaci představili ministru průmyslu a obchodu, panu Havlíčkovi, a tím zahájili i veřejnou prezentaci nově vzniklého uskupení. Před námi je spousta práce, ale český design uplatněný v českém průmyslu má tak silný potenciál, že věřím, že vynaložená energie přinese velké výsledky,“ doplnila Jana Zielinski, ředitelka Designbloku, iniciátora vzniku Asociace českého průmyslového designu.
tisková zpráva
Jo díky, vyzkouším to.
Pokud chcete znát přesnou cenu za digitálně potištěnou podsvícenou stěnu ze skla, nejprve si změřte rozměry. Pak si vyžádejte cenové…
Máš nějaké info o ceně? Jak taková věc vychází?
A co madlo ?? Platná technická norma a bezpečnostní předpis stanovují jasné požadavky a parametry pro schodistě, rodinné domy v…
Určitě souhlasím! Sklo obecně působí velmi elegantně a když se k tomu přidá podsvícení a digitální potisk, vzniká z toho…