Pravděpodobně největší projekt obnovy středomořské krajiny byl uskutečněn v Katalánsku.
Místo: mys Cap de Creus,Cadaqués, Katalánsko, Španělsko
Krajinářský architekt: Estudi Marti Franch (emf): Martí Franch
Architekt: j/t ardévols s.l., Ton Ardèvol
Spolupracovníci emf: M. Batalla, M. Bianchi, A. Lopez, G. Batllori, L. Majer, C. Gomes, M. Solé, L.Oochoa, J.L. Campoy
Spolupracovníci ardèvols: Raul Lopez, Cristina Carmona
Objednavatel: Ministerio de medio ambiente, medio rural y marino. Generalitat de Catalunya. Gestora de runes de la construcció s.a. Parc natural del Cap de Creus.
Dodavatelé: Tragsa (dekonstrukce), Control demeter and mass excavations s.l.u. (dekonstrukce, odpady, restaurování a re-urbanizace), Jardinería sant narcís (odtěžení invezivní exotické flóry). Serralleria ferran collel (vyhlídky, totemy, teciární cesta, identifikace skalních živočichů).
Plocha: 90 ha
Foto: Pau Ardèvol
Pravděpodobně největší projekt obnovy v oblasti Středozemního moře, "Projekt Tudela-Culip (Club Med)" od španělské firmy Estudi Marti Franch, zahrnuje opatrnou dekonstrukci 450 opuštěných budov ve snaze získat zpět původní orografický vzhled hornatého přímořského terénu. Místo toho, aby se usilovalo o rychlou rekultivaci lokality, byl projekt citlivě zvažován a byla vyvinuta dovedná instrumentace nového konceptu obnovy zvláštních krás této lokality. Club Med byl původně postaven na severním cípu Pyrenejského poloostrova jako rekreační vesnička pro pobyt asi 900 návštěvníků v přírodě. Komplex je považován za nechvalný projev moderního hnutí na pobřeží Středozemního moře. V létě 2003 byl Club Med trvale uzavřen a oblast byla pro své vynikající geologické a botanické hodnoty vyhlášena národním parkem. Úloha obnovení monumentality kraje otevřela příležitost ke změně vztahu veřejností k tomuto území.
Nová generace návštěvníků je prováděna územím pomocí kortenových vložek do krajiny, sochařské ocelové tabulei slouí řadě účelů, jako jsou rozhledna a konstrukce rámující výhledy nebo zvířecí ukazatele a cesty. Paleta materiálů zdůrazňuje soulad kultury a přírody, který projekt tak dobře realizuje. 42000 m3 architektonických pozůstatků bylo odstraněno a téměř 100% jejich materiálu recyklováno. Navíc byly odstraněny všechny invazivní exotické druhy rostlin, zejména neslavný kosmatec, ve prospěch obnovení přirozené geomorfologie, drenážního systému, erozi a dynamiku transportu sedimentů z 90 hektarů skalních výběžků. Nejdůležitější však je, co projekt předpokládá, že silná architektura může být zrovna tak o vymazání a prázdnu jako o zaplnění a přidání.
Projekt získal nejvyšší ocenění od Americké asociace krajinářských architektů a na 7. Bienále pro evropskou krajinářskou architekturu.
pohled na restaurovanou pegmatitovou skálu, příkop vede k největšímu výběžku, vyhlídku Illa del Portal (vpravo)
tradiční pojmenování skalních útvarů podle zvířat, ocelové doplňky jsou navigačními značkami poučenými stylem Dalího, umělé příkopy jsou součástí obnoveného odtokového systému
Na "nestálých" cestách jsou "nárožní" ukazatelé, které navádějí na nejpohodlnější trasu krajinou
Site specific – betonové cesty vytvářejí druhotnou soustavu cest, intervenncemi jsou objekty pravého umění v krajině
další pohledy na obnovení odtokového systému (vlevo), celkový pohled na restaurovaný poloostrov (vpravo)
současný pohled na místo
původní stav
grafický diagram procesu obnovy
Projecte de restauració del paratge de Tudela-Culip (Club Med) al Parc Natural del Cap de Creus od ielei na Vimeo.
Existuje zde určitá špička české architektury, ale mně trápí ty desítky podprůměrných architektonických ateliérů , lokalizovaných hlavně v Praze. Pomocí…
Filozofů není nikdy dost. ;-) A ostatní školy (zejména ty technické) se o své studenty budou muset asi víc poprat...…
Není to moc pozitivní čtení, jakkoliv stavebně to jistě hodnotu má. Ale ptám se, jak moc potřebujeme další filozofy, když…
Nadační fond prostě odmítá připustit, že starý nýtovaný most nemůže přes veškerou snahu vyhovět potřebám současné (a tím spíš budoucí)…
Dali jste Pardubičákům něco, díky čemu moou být na své město hrdí.