Nový vzorník pastózních omítek a barev společnosti KNAUF.
Pokud budeme psát o barevném ztvárnění objektů, včetně zateplených, je dobré podívat se malinko do historie. Naši dědové stavitelé mnoho možností neměli. Barevné řešení staveb se zpravidla odvíjelo od barvy písku, kamene a pálených cihel. Potom přišla tzv. šedá struktura — tím myslím onu šeď panelových domů všech typů, která ovládla 60. a 70. léta. Jejich původní barvu vidíme ještě dnes ve všech městech naší vlasti. Trochu jinou oblastí jsou vilové čtvrti, kde převládají břízolitové fasády, sice s různě šedou barvou, ale mnohdy hezkými architektonickými prvky, které fádnost výstavby rozbijí. Výjimkou nejsou ani řadové domy z této doby, které jsou jako ze škatulky stejné.
Pak přišla devadesátá léta provázená prudkým nástupem mnoha výrobců a dodavatelů barev a probarvených pastózních omítek nové generace. Začala honba na to, kdo bude mít barevnější dům. Nikdo si v té době neuvědomoval, jaký vliv na vnímání lidí bude mít používání sytých odstínů v kombinaci s okolím. Jak například působí tmavě zelený dům v těsné blízkosti starobylého kostela, nebo sytě žlutá fasáda vedle stromořadí a zeleně. Domnívám se, že mnoho investorů ztratilo cit pro barevné ztvárnění objektů. Dáte mi za pravdu, že krvavá rudá na panelovém domu v centru města asi není „to pravé ořechové“. Myslím si, že vnímání barev by se dalo přirovnat k chuti k jídlu nebo k poslechu tónů krásné hudby.
Je to způsobeno i tím, že mnozí investoři jsou konzervativní a znají pouze vzorníky dle německé normy RAL. Jak známo, ta se vyznačuje především tmavými a sytými odstíny. Většina novodobých výrobců pastózních omítek a barev má vydané vzorníky na základě vybraných odstínů NCS — Natural Color Systém. Standardně jsou vyráběny produkty na bázi akrylátů, silikonů a silikátů. Zde je nutné konstatovat, že kvalitativní parametry těchto produktů jsou velmi rozdílné. Jejich použití a zpracování by zabralo jednu samostatnou kapitolu, neboť zkušenosti z minulých let jsou mnohdy velice zajímavé.
Nový vzorník pastózních omítek a barev společnosti KNAUF vychází ze současných a hlavně budoucích požadavků investorů, které se začínají pomalu přesouvat do oblasti jemných odstínů podobných přírodním barvám písků, dřeva a kamene. Velkým módním trendem současnosti jsou okrové a béžové odstíny. Samozřejmě že nadále respektujeme požadavky na sytější odstíny, které vzorník obsahuje také. Barevné tóny jsou sladěny tak, aby vyhovovaly požadavkům na barevné ztvárnění i historických objektů v kombinaci se stavbami moderní architektury. Při výrobě používáme spektrofotometr, takže jsme schopni vyrobit i odstíny mimo daný vzorník, například u průběžně dokončovaných rozsáhlých objektů.
Důležitou hodnotou pro výběr odstínu je HBW — Der Hellbezukswert — součinitel rozptýleného odrazu světla. Jedná se o stavebně fyzikální ukazatel měřený v procentech. Tato hodnota definuje stupeň světlosti a odrazivosti daného odstínu. Kritická oblast pro použití jednotlivých odstínů na ETICS je <30 %, přičemž 0 % je totožná s černou a 100 % s bílou barvou. Zde je nutné podotknout, že HBW je ovlivněna zrnitostí a strukturou použité pastózní omítky. U použití barev rozhoduje struktura podkladu, který bude barvou ošetřen.
Pro letošní sezonu jsou připraveny klasické minerální omítky KBELORIT v tradičních strukturách a zrnitostech, které jsou stále v zájmu našich odběratelů. Domnívám se, že mají budoucnost, vzhledem ke svým vynikajícím hodnotám paropropustnosti a odolnosti vůči biocidnímu napadení fasádního líce budovy. Tento druh omítky se doporučuje ošetřit předepsanou penetrací pod egalizační barvu a následně provést nátěr Silikonharz-EG-Farbe. Tato barva je určena též pro renovaci fasád po likvidaci napadení spory plísní a též při udržování a obnově biocidní funkce fasády.
Pro ošetření klasických minerálních omítek jsou připraveny fasádní barvy KNAUF jak na bázi akrylátové, silikonové nebo silikátové. Pod každý druh fasádní barvy je připravena příslušná penetrace pod fasádní barvu. Ze strany našich zákazníků nesmí docházet k záměnám penetrací, neboť tím dochází k porušování technologické kázně při zpracování.
U pastózních omítek jsme v letošním roce provedli následující úpravy zrnitostí. U strukturovaných roztíraných omítek na bázi akrylátů, silikonů i silikátů jsou k dispozici zrnitosti 1,5, 2 a 3 mm. U strukturovaných omítek rýhovaných na všech třech bázích budou k disposici zrnitosti 2 a 3 mm. Zde je nutné dodržet předepsanou technologii zpracování, a pod příslušný druh omítky použít předepsanou probarvenou penetraci. Všechny naše omítky mají biocidní přísady a jejich použití je skutečně velmi široké. V mimořádných případech jsme připraveni zabezpečit u roztíraných omítek dodávku zrnitosti 1 mm, která je však na velké plochy velice omezeně žádána.
Všem našim odběratelů a investorům doporučuji konzultaci s našimi odborníky při výběru druhu, struktury a zrnitosti omítky. Konečné barevné ztvárnění domu má zásadní vliv na vjemovou pohodu, pocit sounáležitosti a v neposlední řadě i ceny dokončeného díla. Je nutné si uvědomit, že fasáda domu je jeho kabát a jak známo — šaty dělají člověka a fasáda dělá dům.
Zdroj: TZ Knauf, Ladislav Linhart, březen 2009
Popisky k foto:
Toto je dosti necitlivý zásah do architektury
Zde je patrný individuální přístup k barevnému ztvárnění „mého domu“
„Zářný“ příklad, jak by to nemělo vypadat
Proč nemít hezký dům — sladění barevných odstínů všech prvků a konstrukcí
Dům panelového typu po generální opravě v barvách oděvů americké armády
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…